Znaki BHP a bezpieczeństwo w miejscu pracy

Znaki BHP muszą się znajdować w miejscu pracy, wymaga tego prawo. Obecność znaków BHP ma wpływ na samopoczucie pracowników, a wg badań zarówno ich brak, jak i nadmiar może mieć na nich niekorzystny wpływ. Dlaczego? O tym oraz jak prawidłowo stosować znaki BHP dowiecie się z poniższego tekstu.

Znaki bezpieczeństwa w pracy
Techem
Znaki bezpieczeństwa w pracy

Czym są znaki BHP?

Znaki BHP to nic innego jak znaki informujące o zagrożeniach w miejscu pracy. Pracodawca ma obowiązek umieścić odpowiednie znaki BHP w miejscach, gdzie wszystkie zagrożenia mogą zostać zlikwidowane za pomocą środków ochrony, jakimi są właśnie znaki BHP. Dzielimy je na 4 grupy: znaki zakazu, znaki nakazu, znaki ostrzegawcze i znaki informacyjne. Znaki różnią się od siebie kształtem i kolorem, w zależności od tego, jakie informacje przekazują.

Znaki BHP, a prawo

Zasady Bezpieczeństw i Higieny pracy reguluje w pierwszej kolejności Kodeks Pracy, a dokładniej artykuł 237, Ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. oraz Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Co do znaków BHP, ich wygląd powinien być zgodny z obowiązującymi normami, tj. międzynarodową normą P-EN ISO 7010:2012 oraz PN -N-01256-4:1998, która odnosi się do znaków ochrony przeciwpożarowej.

Aby znaki BHP spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio rozmieszczone. Przede wszystkim muszą być one widoczne i czytelne dla pracowników.

Jak stosować znaki BHP?

Aby znaki BHP spełniały swoją funkcję, muszą być odpowiednio rozmieszczone. Przede wszystkim muszą być one widoczne i czytelne dla pracowników. Za czytelność znaków bezpieczeństwa odpowiadają firmy zajmujące się ich produkcją, ponieważ to one mają zadbać o to, aby znaki były zgodne z obowiązującymi normami. Instytucje kontrolne muszą zadbać o to, aby znaki były jednolite. Dzięki temu są czytelne w różnych miejscach i dla wszystkich. Znaki bezpieczeństwa muszą być regularnie konserwowane, tak, aby zawsze mogły spełniać swoją funkcję. W przypadku znaków, które uległy uszkodzeniu, konieczna jest ich wymiana.

Znaki BHP powinny być w widocznych miejscach, na linii wzroku tych osób, którym są potrzebne (bezpośrednio w miejscach zagrożenia lub w ich najbliższym sąsiedztwie). W przypadku pomieszczeń o ograniczonej ilości światła należy zastosować znaki podświetlane albo te z materiałów fotoluminescencyjnych. Znaki BHP muszą być rozmieszczone wszędzie tam, gdzie są konieczne. Jeżeli jednak przestają być potrzebne, należy je usunąć. Jeżeli znaki BHP dotyczą bezpośrednio określonych maszyn w firmie, muszą być umieszczone tuż przy nich.

Jeżeli jednak znaki bezpieczeństwa nie są wystarczającym środkiem, aby zapewnić pracownikom bezpieczeństwo, miejsca takie powinny być włączone z użytku.

Wpływ znaków BHP na pracowników

Obecność znaków BHP wpływa na samopoczucie pracowników. To one uświadamiają, jakie zagrożenia występują w danym zakładzie pracy oraz zwiększają bezpieczeństwo wszystkich, którzy się tam znajdują. O ile naturalne jest, że brak znaków bezpieczeństwa niekorzystnie wpływa na pracowników, to taki sam wpływ może mieć ich nadmiar. Dlatego też stosuje się tylko te znaki, które są potrzebne.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.