Brama garażowa – jakie pytania musisz sobie zadać jeszcze na etapie projektowania?

Projektowanie garażu nie jest łatwym zadaniem. Pod uwagę trzeba brać nie tylko obecne potrzeby, ale także przewidywać przyszłe. Garaż jest miejscem, które powinno być praktyczne i bezpieczne, dlatego warto przemyśleć wszystkie kwestie związane z użytkowaniem tego pomieszczenia. Zobacz, na jakie czynniki musisz zwrócić uwagę przy wyborze bramy garażowej.

null

Bramy i drzwi są elementami niezwykle istotnymi dla domowego bezpieczeństwa i wygody, pełnią także funkcję dekoracyjną. Bramy garażowe (do znalezienia tutaj https://www.dako.eu/pl/produkty/c/bramy-garazowe) znacząco wpływają na komfort wszystkich mieszkańców domu. Dlatego warto zadać sobie kilka pytań, które umożliwią doprecyzowanie potrzeb i oczekiwań. O wyborze bramy garażowej warto pomyśleć już na etapie projektowania domu. Trzeba też pamiętać, że jest to wybór na długie lata, nie warto więc kierować się jedynie ceną. Co musisz wiedzieć?

Brama rolowana czy segmentowa?

To bardzo ważne pytanie – każde z tych rozwiązań ma swoją specyfikę, którą trzeba uwzględnić w projekcie. Na DAKO.eu znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące montażu i funkcjonalności bram garażowych. Obecnie najczęściej wybierane są:

  • bramy garażowe segmentowe – to jedno z najpopularniejszych rozwiązań, które łączy bezpieczeństwo, funkcjonalność i korzystną cenę. Taka brama składa się z segmentów, które podczas jej podnoszenia są chowane pod sufitem. System prowadnic gwarantuje ciche i płynne działanie bramy. Dzięki różnym opcjom koloru i faktury bramy można ją łatwo dopasować do budynków w różnych stylistykach
  • bramy garażowe rolowane – są chętnie wybierane w przypadku mniejszych pomieszczeń, w których inne rozwiązania mogą się nie zmieścić. Ten rodzaj bramy podczas zwijania chowa się w estetycznej skrzynce nawojowej, co znacznie ogranicza zajmowaną przestrzeń.

Oba rodzaje bram garażowych mogą posiadać zarówno automatyczne, jak i ręczne sterowanie. Choć na co dzień zdecydowanie wygodniejsze jest sterowanie przy pomocy pilota, to możliwość ręcznego opuszczania i podnoszenia jest ważna np. podczas awarii zasilania. Bramę warto także wyposażyć w fotokomórkę oraz inne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo.

Garaż będzie częścią domu, czy oddzielnym pomieszczeniem?

W pomieszczeniach, które stanowią część budynku, mogą być ważne czynniki, które zwykle są obojętne w garażach wolnostojących. Dotyczy to np. kwestii związanych z ogrzewaniem. Wybierając bramę garażową do pomieszczenia wolnostojącego, nie musisz szczególnie przejmować się oszczędnością ciepła. Natomiast w przypadkach, w których garaż jest częścią domu, izolacja termiczna ma większe znaczenie – warto wówczas zapoznać się z technologią, jaka została wykorzystana w konkretnym modelu. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, to do garaży zintegrowanych z domem najlepszym wyborem będą bramy panelowe.

Ile samochodów będzie garażowanych jednocześnie?

Jeśli garaż ma pomieścić więcej niż jeden samochód, można rozważyć osobne bramy dla każdego pojazdu – takie rozwiązanie ułatwia zatrzymanie ciepła w budynku. Jednak warto wziąć pod uwagę np. szerokość podjazdu i wielkość samochodów. Jedna, większa brama ułatwia wjazd do garażu.

Komentarze