Jak zaaranżować mieszkanie i oszczędzić miejsce z systemem drzwi przesuwnych?

Aranżacja mieszkania, szczególnie pochodzącego z rynku pierwotnego i z rynku wtórnego poddanego remontowi, to bardzo trudne i wymagające zadanie. Inwestor musi przemyśleć bowiem każdą kwestię – od sposobu wykończenia ścian, aż na wyborze odpowiednich drzwi kończąc. Obecnie coraz popularniejszym rozwiązaniem staje się system drzwi przesuwnych, który stanowi bardzo ciekawą odskocznię względem standardowych skrzydeł rozwieranych. Czy to dobre rozwiązanie? Czy jest wytrzymałe i odporne na użytkowanie? Rozwiejemy wątpliwości!

null
Jak zaaranżować mieszkanie i oszczędzić miejsce z systemem drzwi przesuwnych?

Czym jest system drzwi przesuwnych?

Wielu osobom system drzwi przesuwnych kojarzy się z przepychem, elegancją oraz wysoką ceną zakupu. Co prawda do niedawna drzwi wykonane w tej technologii i osadzone na szynach były dość kosztowne, a ich montaż – znacznie utrudniony, dlatego nie powinien dziwić fakt, że w starym budownictwie są w zasadzie nie do spotkania. Teraz jest zupełnie inaczej. Na rynku pierwotnym, który doskonale chłonie nowości, są szczególnie lubiane przez prywatnych inwestorów, czasami właścicieli firm oraz osoby, które chcą być na bieżąco z nowinkami technologicznymi. Systemy drzwi przesuwnych spotyka się z tych powodów coraz częściej i, co bardzo ciekawe, ich rosnąca popularność nie wynika wyłącznie z nietuzinkowej estetyki, lecz także ze względów praktycznych. Dlaczego? Już spieszymy z odpowiedzią.

Przede wszystkim system drzwi przesuwnych opiera się na minimum dwóch elementach – skrzydle drzwiowym oraz prowadnicy, która może być umieszczona jedynie na samej górze lub na górze i na podłodze. Samą prowadnicę można zainstalować na ścianie, jak i na suficie tuż nad drzwiami, w sposób natynkowy lub podtynkowy.

Zalety systemu przesuwnego

System drzwi przesuwnych ma mnóstwo zalet w stosunku do tradycyjnych skrzydeł drzwiowych i wynika to w głównej mierze z ich nieszablonowości. Przede wszystkim jest:

  • Nietypowy – standardowe drzwi rozwierane czy wahadłowe znamy doskonale wszyscy ze swoich domów, czy mieszkań. Drzwi przesuwne są od nich znacznie rzadszym widokiem, dlatego każdy gość czy domownik oceni jako nietypowe, nieszablonowe i zupełnie niespotykane. To zatem doskonałe rozwiązanie do domów i mieszkań, w których liczy się nietuzinkowość aranżacji wnętrza.

  • Oszczędny – tradycyjne drzwi rozwierane zajmują mnóstwo miejsca podczas ich otwierania, gdyż skrzydło wychodzi na wybrany pokój całą swoją szerokością, np. rzędu 90 cm. Skrzydło w systemie drzwi przesuwnych porusza się równolegle do ściany, na której zostało zawieszone, dlatego wymaga jedynie odpowiedniej ilości miejsca równej grubości skrzydła, czyli do 5 cm. W rezultacie można na tej ścianie postawić nawet dużą szafę – wystarczy odsunąć ją od niej na taką odległość, aby drzwi mogły swobodnie się przesuwać po prowadnicy.

  • Łatwy w montażu – dobrze obrobiona wnęka drzwiowa oraz zakup drzwi wraz z systemem przesuwnym o odpowiedniej szerokości to tak naprawdę większość prac, które trzeba wykonać. Sam montaż sprowadza się do wywiercenia otworów montażowych, umieszczenia w nich kołków rozporowych oraz włożenie do środka śrub i wkrętów dołączonych do zestawu sprzedażowego. Nie trzeba kuć i murować, co z pewnością ma ogromne znaczenie dla większości prywatnych kupujących, którzy chcą oszczędzić pieniądze i zainstalować drzwi samodzielnie. 

Nie bez znaczenia jest także uniwersalność drzwi przesuwnych. Możesz nimi wydzielić wszystkie domowe pomieszczenia – salon, kuchnię, pokój dziecięcy, sypialnię czy spiżarnię, lecz także wejście na strych.

System drzwi przesuwnych – gdzie zastosować?

System drzwi przesuwnych to niezwykle atrakcyjny element wyposażenia wnętrza, który ma bezpośredni wpływ na atmosferę panującą we wnętrzu. Pamiętaj – nawet najwęższe drzwi, których szerokość wynosi np. 70 cm, zajmują bardzo dużą część ściany, podobnie jak np. duży plakat lub nietypowa ozdoba ścienna. Warto tym samym dopasować stylistykę skrzydła oraz systemu przesuwnego do swoich oczekiwań, stylu panującego w danym pomieszczeniu, jak i przyszłych remontów. 

  • Nowoczesność – system drzwi przesuwnych doskonale zgrywa się z nowoczesnością. Skrzydła wykonane ze szkła, metalu czy innych ciekawych tworzyw, wyglądają najlepiej w zestawieniu z futurystycznymi, minimalistycznymi wnętrzami. Postaw na czerń, biel czy szarość – to kolory, które dobrze uzupełnią tego typu wnętrza. Sam system drzwi powinien być nieco minimalistyczny, stonowany, ascetyczny w swojej formie i nienarzucający.

  • Klasyka – system drzwi przesuwnych Barn Door to jedno z niewielu rozwiązań na naszym krajowym rynku, które w aż tak widoczny sposób nawiązuje do stodół i budynków gospodarczych. System przesuwny jest w nich mocno wyeksponowany i stanowi duży kontrast do np. kolorystyki ściany, gdyż jest zupełnie czarny i bardzo efektowny. Elementy montażowe mogą być bogato zdobione i przypominać do złudzenia standardowe okucia wykorzystywane w gospodarstwach rolniczych wprost ze Stanów Zjednocznonych. System drzwi przesuwnych Barn Door wygląda najlepiej ze skrzydłem z wyeksponowanymi belkami drewna, naturalnym usłojeniem, krzywiznami i różnorodną strukturą.

System drzwi przesuwnych – czy są trwałe?

System drzwi przesuwnych to coraz częściej spotykane rozwiązanie, jednak i ono ma pewne wady. Największą jest duża liczba mitów wokół nich, w szczególności tych dotyczących trwałości. Wiele osób zakłada, że drzwi przesuwające się na szynie są bardziej narażone na uszkodzenia. Fakt jest zgoła inny – szyny wytrzymują bez większego problemu wielokrotnie wyższą wagę niż samo skrzydło, np. 250 kg, dzięki czemu na długo zachowują swoją płynność działania oraz zapewniają bezpieczeństwo. Szczególnie istotny jest jednak montaż, w tym użycie odpowiednio długich śrub i kołków o odpowiedniej średnie, dopasowanej także do średnicy śrub.

W ofercie marki BONMARIO znajdują się systemy drzwi przesuwnych wyposażone w niezwykle trwałe i wysokojakościowe rolki łożyskowe, dzięki którym przesuwanie drzwi jest ciche i płynne w całym zakresie ruchu. Ponadto łożyska kulkowe się nie zużywają i na długo zachowują swoje właściwości użytkowe. Cały system został wykonany ze stali z tworzywem sztucznym, co gwarantuje wieloletnią trwałość i wytrzymałość.

System drzwi przesuwnych typu Barn Door – nowoczesność czy klasyka?

Zastanawiasz się nad tym, jaki system drzwi przesuwnych kupić? Wybór konkretnego modelu warto uzależnić przede wszystkim od stylistyki swojego mieszkania. Nowoczesne aranżacje dobrze jest uzupełnić futurystycznym kształtem prowadnic i skrzydeł, podczas gdy te klasyczne – systemem drzwi przesuwnych typu Barn Door. Nie bez znaczenia jest jednak przyszłość. Jeśli planujesz przeprowadzić remont swoich wnętrz w bliżej nieokreślonej przyszłości, to wstrzymaj się z zakupem drzwi lub wybierz takie, które będą pasowały już do docelowej aranżacji.

Zwróć jednak także uwagę na jakość. System drzwi przesuwnych typu Barn Door to akcesoria, które powinny cechować się szczególnie precyzyjnym wykonaniem. Po pierwsze, zwracają na siebie mnóstwo uwagi gości i domowników, przez co z całą pewnością wielu z nich będzie je oceniało z bardzo bliska. Systemy drzwi przesuwnych mocno przyciągają wzrok, przez co warto, aby ich jakość nie pozostawiała dosłownie nic do życzenia. Kieruj się w stronę znanych i lubianych marek, które zajmują się ich produkcją już od lat. W ten sposób zamontujesz drzwi przeznaczone na wiele lat użytkowania, które zachowają swoją estetykę, płynność działania oraz bezpieczeństwo nawet po kilku dekadach codziennej, intensywnej eksploatacji.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.