Jaką pralkę wybrać do małego mieszkania?

Urządzając małą przestrzeń musimy dobrze przemyśleć, jakie sprzęty kupić oraz gdzie je rozlokować, żeby zyskać optymalnie dużo miejsca. Kwestia ta wiąże się również z wyborem odpowiedniej pralki. Na jaką sie zdecydować?

Pralka
Jaka pralka do małego mieszkania?

Pralki ładowane od góry

Pralka automatyczna ładowana od góry jest najczęstszym wyborem wśród klientów, którzy dysponują małą przestrzenią. W wygodny sposób można ją dosunąć do ściany lub szafek zarówno w kuchnii jak i łazience. Wąska pralka ładowana od góry nie zajmie dużo miejsca i wygląda bardzo estetyczne nawet w niewielkich łazienkach.

Dostęp do bębna jest wygodny. Ubrania wrzucamy dod góry, a następnie bezpiecznie je zamykamy i kładziemy pokrywę. Dopiero po wszystkich tych czynnościach możemy rozpocząć pranie. Pamiętajmy, że w przypadku pralki ładowanej od góry, jeżeli rozpoczniemy proces prania nie możemy go przerwać i np. dorzucić kolejnych ubrań.

Najlepsze pralki automatyczne ładowane od góry są cichsze w porównaniu do dużych pralek z bębnem ładowanym od przodu. Kupując pralkę ładowaną od góry musisz się jednak liczyć z tym, że potrzebuje ona przestrzeni do otwarcia klapy. Należy zatem tak zaplanować przestrzeń, aby nie montować nad nią za nisko szafek, czy nakładać blat.

Kolejną kwestią jest jej mniejsza pojemność względem pralki ładowanej od przodu. Ze względu na ogólne gabaryty bęben jest w niej dużo mniejszy. Jednak przy niezbyt wygórowanych potrzebach na częste pranie z powodzeniem wystarczy dla np. dwóch osób.

Pralka do zabudowy

Pralki do zabudowy są kolejnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni. Ze względu na funkcjonalność są to praktycznie tylko modele, które mają możliwość załadunku od przodu.

Wybierając pralkę, której drzwiczki otwierają się z przodu musimy brać pod uwagę większą potrzebę miejsca przed urządzeniem, żebyśmy mogli wygodnie manewrować podczas załadunku, ale jednocześnie jeżeli będzie to pralka do zabudowy zyskamy przestrzeń w inny sposób. Pralki przystosowane do zabudowy mają bezpieczny montaż, który uwzględnia potrzeby zakładania urządzenia wewnątrz zamkniętej przestrzeni. Z powodzeniem mogą znajdować się w środku gotowych konstrukcji lub zostać obudowane z każdej strony.

W ten sposób jesteśmy w stanie stworzyć ciąg blatów i szafek na jednej ścianie, w którym znajdzie się nasza pralka. Dostosowane są również do wsunięcia ich pod większą konstrukcję np. szafek stojących.

Pralka
Pralka do małego mieszkania

Pralka w kuchni

Niekiedy można spotkać rozwiązanie ulokowania pralki w innej przestrzeni niż łazienka np. w kuchni lub, rzadziej, w przedpokoju. Pralki w kuchni montuje się zazwyczaj pod blatami tak by nie zabierały dodatkowo przestrzeni. Wybierane są modele do zabudowy ładowane od przodu. Można zdecydować się na montaż w całkowicie zamkniętej szafce, dzięki czemu poza używaniem nasza pralka będzie niewidoczna kiedy zasłonimy ją drzwiczkami. Ten sposób pozwoli zachować spójność przestrzeni i jednocześnie pomoże zaoszczędzić miejsca.

Pralki automatyczne oraz ich funkcje

Kiedy wybraliśmy odpowiedni produkt pod względem gabarytu warto jest porównać kilka modeli i zobaczyć, które z nich posiadają najlepsze funkcje. Zarówno pralki ładowane od przodu jak i od góry są w pełni zautomatyzowane. Obecnie większość z nich posiada panel, dzięki któremu możemy uregulować program prania idealny pod dane ubrania, długość cyklów oraz intensywność wirowania. Warto jest sprawdzić przed zakupem dane techniczne i zobaczyć jakie jest np. zużycie wody na cykl lub jaka jest maksymalna prędkość wirowania. Te kwestie pomogą wybrać najlepszy sprzęt, który będzie również budżetowym dla nas.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.