Jaki nawóz do bukszpanu?

Bukszpan to zielony krzew niewielkich rozmiarów. Pojedyncze egzemplarze nadają się na rabaty - tworzą idealne zielone tło dla niewysokich roślin kwitnących.

Bukszpan
Jaki nawóz do bukszpanu?

Sadzone w rzędach z czasem utworzą gęsty żywopłot, którym można podzielić ogród na kilka niezależnych stref. 

Jak nawozić bukszpan i co robić, by sadzonki rosły szybko i zdrowo? Poniżej przeczytasz jak pielęgnować te rośliny. 

Zobacz: Jak uratować suchy bukszpan?

Jaki nawóz do bukszpanu

Bukszpan nie jest wymagającym krzewem. Dobrze znosi wysoką temperaturę i słońce, nie trzeba go często podlewać. Na żyznej glebie poradzi sobie nawet bez nawożenia. Jeśli jednak chcesz zapewnić swoim sadzonkom szybki wzrost i cieszyć oko bujną roślinnością, zainwestuj w nawozy roślinne. Te nowoczesne są całkowicie bezpieczne i możesz je stosować bez obaw o to, że uszkodzisz inne rośliny w ogrodzie. 

Kiedy nawozić bukszpan? 

Bukszpan należy nawozić raz lub dwa razy w roku:

  • w kwietniu/maju należy wybrać nawóz z dużą zawartością azotu, który przyspiesza wzrost roślin; 
  • drugie nawożenie we wrześniu nie jest konieczne, ale można zastosować wtedy nawóz z fosforem i potasem, który wzmocni roślinę przed nadchodzącymi mrozami.

Niektórzy producenci nawozów mają także w swojej ofercie produkty do regeneracji roślin zielonych, tzw. nawozy interwencyjne. Warto się na niego zdecydować wiosną w przypadku sadzonek, które wcześniej atakowane były przez szkodniki. 

Na nawożenie najlepiej wybrać deszczowy dzień. Jeśli to nie możliwe, roślinę trzeba obficie podlać przed oraz po rozprowadzeniu nawozu. 

Jak nawozić bukszpan?

W przypadku nawozów roślinnych, należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta, które znajdują się na opakowaniu. Doświadczeni ogrodnicy radzą nawet, by lepiej dodać mniej nawozu, niż przesadzić z jego ilością. 

Zbyt duża ilość nawozu może zakłócić pH gleby i spowodować, że roślinie trudniej będzie pobierać składniki odżywcze z gleby. 

Zarówno w przypadku bukszpanu, jak i innych roślin w ogrodzie, poza nawozami, trzeba czasem stosować środki chroniące rośliny przed szkodnikami. O nich piszemy poniżej. 

Środki ochrony roślin dla bukszpanu

Bukszpan, choć łatwy w uprawie, bywa atakowany przez szkodniki roślin. Niewielu ogrodników ma czas i cierpliwość, by walczyć z nimi w naturalny sposób. Większość wybiera chemiczne środki ochronne, które pomagają pozbyć się chorób na roślinach. 

Miodówka bukszpanowa

Wśród owadów żerujących na bukszpanie, miodówki pojawiają się najczęściej. Powodują, że liście bukszpanu zwijają się tak, jak gdyby brakowało im wody. Wielu ogrodników, zwłaszcza takich, którzy mają żywopłoty z bukszpanu, stosuje oprysk prewencyjnie, by nie stracić wszystkich krzewów.

Ćma bukszpanowa

To motyl nocny, którego larwy żerują na bukszpanie. Warto spryskać roślinę odpowiednim środkiem owadobójczym zaraz po zauważeniu pierwszych owadów. Inaczej mogą zniszczyć wszystkie bukszpany w ogrodzie, ponieważ atakują całe plantacje. Krzewy w poszukiwaniu ćmy należy przeglądać już wczesną wiosną. Pojawia się na przełomie marca i kwietnia.

Przy wyborze środków chemicznych zwalczających szkodniki, najlepiej kierować się tym, by był selektywne - będą zwalczać szkodniki, ale nie zaszkodzą pożytecznym owadom.

Plamistość liści 

Kiedy na liściach bukszpanu pojawią się białe lub jasnobrązowe plamy, najprawdopodobniej krzew został zaatakowany przez grzyby. Może się to przytrafić roślinom osłabionym, np. z uszkodzonym podczas przesadzania systemem korzeniowym. 

W tej sytuacji należy usunąć porażone pędy, a roślinę opryskać preparatem grzybobójczym zgodnie z zaleceniami, które producent wskazuje na opakowaniu. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.