Jakie zastosowania mają drabiny ewakuacyjne?

Drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które mogą być montowane ze względu na obowiązujące przepisy prawa lub dobrowolnie, ponieważ ułatwiają wykonywanie różnych czynności. Czym dokładnie są drabiny ewakuacyjne? Jakie mają zastosowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Drabina ewakuacyjna
Jakie zastosowania mają drabiny ewakuacyjne?

Czym są drabiny ewakuacyjne?

Drabiny ewakuacyjne to jak sama nazwa wskazuje rozwiązania, które zapewniają możliwość szybkiej oraz bezpiecznej ewakuacji z miejsca, w którym wystąpiło nagłe zagrożenie. Są one stosowane w budynkach, halach produkcyjnych, czy różnego rodzaju konstrukcjach, gdzie wymagana jest konieczność bezpiecznego przemieszczania się pomiędzy poziomami. Przepisy prawa określają natomiast, że drabina ewakuacyjna jest obowiązkowa w przypadku każdego budynku posiadającego minimum dwie kondygnacje naziemne. Istotne jest także to, że w przypadku, gdy różnica pomiędzy poziomami przekracza 3 metry konieczne jest zastosowanie drabiny ewakuacyjnej z koszem ochronnym, który stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed upadkiem z dużej wysokości.

Jakie zastosowania mają drabiny ewakuacyjne?

Podstawowym zastosowaniem drabiny ewakuacyjnej jest możliwość zapewnienia bezpiecznej ewakuacji z miejsca, w którym wystąpiło zagrożenie. Warto jednak mieć świadomość, że na tym nie kończy się ich funkcjonalność, ponieważ drabiny ewakuacyjne montowane na budynkach umożliwiają również wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokościach, czego przykładem mogą być np. prace remontowe dachu, czy czyszczenie rynny. Istotne jest także to, że drabiny ewakuacyjne wykorzystuje się nie tylko na budynkach, ale również przy różnego rodzaju konstrukcjach (np. silosach), czy maszynach i urządzeniach przemysłowych. W efekcie korzystając z nich można nie tylko je obsługiwać, ale również serwisować, konserwować, czy kontrolować prawidłowość działania.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze drabiny ewakuacyjnej?

Stojąc przed koniecznością zakupu drabiny ewakuacyjnej należy zwrócić uwagę przede wszystkim na dopasowanie konkretnego rozwiązania do zastosowania oraz to, czy dana drabina spełnia wymagania prawne w zakresie stosowania tego typu zabezpieczeń. Kolejną ważną kwestią jest jakość wykonania drabiny oraz materiał, z którego ona powstała. Jest to istotne, ponieważ w większości przypadków drabiny ewakuacyjne montowane są na zewnątrz, a co za tym idzie muszą być odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. Doskonale sprawdzają się w tym przypadku drabiny aluminiowe, które są także odporne na wysokie temperatury. Tego typu rozwiązania można znaleźć pod hasłem: crynoline.pl - drabiny ewakuacyjne. Renomowany sprzedawca gwarantuje nie tylko odpowiednią wytrzymałość, ale również zgodność ze wszystkimi wymaganymi normami bezpieczeństwa.

Podsumowując należy stwierdzić, że drabiny ewakuacyjne to rozwiązania, które stosowane są nie tylko w celu zapewnienia możliwości bezpiecznej ewakuacji. Pozwalają bowiem również wykonywać różnego rodzaju prace na wysokościach, co sprawdza się w wielu zastosowaniach.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.