Kino domowe – jaki projektor LED wybrać?

Urządzenie w salonie domowego centrum rozrywki zwykle oznacza inwestycję w kilka sprzętów, które pomogą zadbać o świetną jakość obrazu i dźwięku. Dzięki temu, dużo przyjemniej oglądać filmy, transmisje sportowe lub grać w gry video.

null

Największym wyzwaniem jest dobranie odpowiedniego ekranu. Część osób postawi na duży, nowoczesny telewizor. Ale co z tymi, którzy nie planują wymiany telewizora na większy lub wolą nie mieć go w ogóle w domu? I na to znajdzie się sposób - nie bez przyczyny, coraz większą popularnością cieszą się rzutniki multimedialne, do niedawna kojarzone przede wszystkim z salami konferencyjnymi i wykładowymi.

Tymczasem okazały się świetnym, tańszym od topowych telewizorów sprzętem, dzięki któremu możemy cieszyć się rozrywką na zaawansowanym poziomie, na wielkim ekranie.

Wybór tego rodzaju sprzętów jest spory - najważniejsza kwestia to zdecydowanie się na rodzaj projektora: znacznie popularniejszy DLP czy może LED? Aby dobrze wybrać, trzeba wziąć pod uwagę kilka zmiennych. Jakich? Doradzamy w dalszej części artykułu.

Kino domowe z projektorem - dlaczego warto?

Niektórzy amatorzy rodzinnej rozrywki będą preferować telewizory, starając się wymieniać regularnie sprzęt na coraz bardziej zaawansowany. To dość kosztowna opcja - zwłaszcza, jeśli na co dzień nie oglądamy dużo telewizji. Okazjonalne seanse filmowe, kibicowanie ulubionej drużynie lub zacięte rozgrywki sportowe to oczywiście dobre uzasadnienie zakupu nowego sprzętu, ale czy koniecznie telewizora?

W takim kontekście nie dziwi popularność projektorów multimedialnych do domowego użytku. Dlaczego warto się zdecydować na to rozwiązanie, kompletując kino domowe? Powodów jest kilka - oto najważniejsze z nich:

  • Naprawdę wielki ekran - seanse filmowe na naprawdę wielkim ekranie robią wrażenie. Salon do tego typu trzeba odpowiednio przygotować, jednak instalacja rolet czy ekranu lub pomalowanie ściany na biało to działania, które przełożą się na doskonałe wrażenia z oglądania filmów czy transmisji sportowych.
  • Długodystansowy zakup - rzutniki rzadziej wymienia się niż telewizory. Decydując się na wydatek tego typu, będzie to inwestycja na kilka dobrych lat.
  • Sposób na ograniczenie oglądania telewizji - jeśli z jakichś powodów chcemy ograniczyć korzystanie z multimediów na przykład przez dzieci, jest to dobre rozwiązanie. Seanse filmowe staną się wyczekanymi chwilami. Projektor pomoże zniwelować nawyk oglądania telewizji w tle.
  • Łatwiejsza aranżacja przestrzeni - decydując się na rozwijany ekran, znacznie łatwiej zaplanować niewielki salon - nie musimy w projekcie uwzględniać miejsca na telewizor.

To tylko część powodów, dla których wybór projektora multimedialnego będzie dobrą opcją przy tworzeniu kina domowego. Jaki projektor wybrać? Pora bliżej przyjrzeć się dostępnym opcjom.

Projektor LED czy DLP?

DLP to projektory, które są znacznie częściej spotykane na rynku. DLP, czyli digital light processing to urządzenia, w których źródłem światła jest bardzo silna lampa - dlatego też te urządzenia nazywane są czasem lampowymi.

W przypadku projektorów LED, źródłem światła są ciekłe kryształy, które ulegają polaryzacji. To rozwiązanie mniej popularne niż DLP, niosące jednak wiele korzyści, z których najbardziej znaczącą jest przełożenie na mniejsze gabaryty i niższą wagę projektora.

Czym jeszcze różnią się DLP i LED?

  • Głębia czerni - tutaj szala przechyla się na korzyść tradycyjnych projektorów lampowych. W przypadku projektorów LED znajdziemy rozwiązania mające poprawić nasycenie tego koloru, na przykład filtry wprowadzane przez producentów, nie jest to jednak rozwiązanie doskonałe.
  • Obsługa wysokich rozdzielczości - tutaj znacznie lepszym wyborem będą projektory LED, które nie tylko bez problemu obsługują rozdzielczość Ultra HD, ale również oferują bardziej przystępne cenowo rozwiązania dla wysokich rozdzielczości w porównaniu z projektorami DLP.
  • Napotykane problemy: w projektorach LED musimy liczyć się z wypalonymi pikselami, w DLP - z efektem tęczy. Oba te zjawiska wpływają na komfort odbioru filmów lub transmisji sportowych - chociaż na nieco inny sposób.

Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Decydując się na konkretny model projektor, powinniśmy zdawać sobie sprawę, co nas czeka.

Polecane modele projektorów LED

Po jakie projektory LED warto sięgnąć? Jest ich na rynku mniej, trudniej więc wybrać.

Które modele okażą się strzałem w dziesiątkę?

  • ASUS ZenBeam E1 - może wyświetlać ekran o przekątnej aż 120 cali. Ma wbudowany akumulator 6000 mAh, który gwarantuje nawet 5 godzin projekcji bez konieczności ładowania.
  • PHILIPS NeoPix Easy NPX440/INT - cechuje się łatwą obsługą i możliwością wyświetlania obrazu o przekątnej do 80 cali. Porty USB, HDMI i MicroSD pozwalają na podłączenie wielu urządzeń multimedialnych.

Oba sprzęty będą już dobrym wyborem - kompaktowym, świetnie sprawdzającym się w kinie domowym. Przeglądając kategorię projektorów LED w sklepie MediaMarkt, znajdziemy kilka ciekawych modeli do wyboru - w różnych przedziałach cenowych.

Komentarze