Tańsza budowa przy projekcie indywidualnym

Projekty wykonywane na indywidualne zamówienia są sporo droższe niż ich gotowe odpowiedniki dostępne w katalogach. Tym niemniej, budowa domu według precyzyjnej koncepcji architektonicznej może okazać się tańsza w realizacji.

Zaoszczędzić można zarówno na kosztach adaptacji projektu domu, jak i na wdrożeniu właściwych rozwiązań technologicznych i materiałowych. Projekty indywidualne nie cieszą się tak dużym powodzeniem jak gotowe. Powodem jest najczęściej ich cena, która na tym etapie inwestycji przyjmowana jest negatywnie. Jednak po zrealizowaniu budowy często okazuje się, że całość przedsięwzięcia była bardzo kosztowna, a w dodatku budynek nie do końca spełnia oczekiwania użytkowników. To właśnie dlatego niektórzy inwestorzy wolą wydać na projekt inywidualny więcej (co na ogół i tak zwraca się w trakcie procesu budowlanego) i stworzyć dom, jakiego faktycznie potrzebują.

 

Projekt domu - indywidualny czy gotowy?
Projekt domu - indywidualny czy gotowy?

 

Bez dodatkowych kosztów adaptacji

Niektóre osoby decydujące się na kupno gotowego projektu są przekonane, że wydatek rzędu 2 tys. zł zamyka ten etap inwestycji. Tymczasem jest to koszt nabycia jedynie zarysu domu. Zakupiony projekt trzeba jeszcze dostosować do konkretnej działki oraz warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania. Konieczne jest też uzupełnienie dokumentacji o mapy geodezyjne, a nierzadko także wprowadzenie licznych zmian. Wszystko to zwiększa wydatki kilkukrotnie i powoduje, że przestają one być już tak przyjazne dla inwestora. Pamiętajmy, że każda poważniejsza zmiana w gotowym projekcie to przynajmniej kilkaset złotych mniej w naszym portfelu.

Projekty indywidualne nie cieszą się tak dużym powodzeniem jak gotowe. Powodem jest najczęściej ich cena, która na tym etapie inwestycji przyjmowana jest negatywnie.

Przy projektach indywidualnych adaptację wkalkulowuje się w koszty od samego początku. Dom jest przecież tworzony od podstaw na konkretnej działce i w konkretnych warunkach. Jeżeli współpraca inwestora z architektem przebiega prawidłowo, nie powinno też być mowy o poważanych zmianach. Wszystko ustalane jest bowiem na bieżąco i po uwzględnieniu indywidualnych preferencji przyszłych użytkowników. Po zakończeniu pracy nad projektem – otrzymujemy dokładny kosztorys inwestorski oraz dokumentację przygotowaną do złożenia z wnioskiem o pozwolenie na budowę. Zagospodarowana jest również działka, zaplanowane przyłącza mediów i wdrożone najkorzystniejsze dla inwestora sposoby realizacji budowy.

 

Adaptacja projektu gotowego
Adaptacja projektu gotowego

 

Tylko optymalne rozwiązania

Projektowanie domu pod kątem danej działki i uwzględnienie panujących na niej warunków jest w stanie przynieść określone oszczędności w czasie budowy. Pierwsze korzyści można osiągnąć już na etapie fundamentowania. Grunty piaszczyste pozwalają np. na zwężenie fundamentów. W wielu przypadkach można też zmniejszyć głębokość posadowienia domu (poprzez dostosowanie do strefy klimatycznej). W niektórych regionach kraju możliwe jest posadowienie budynku na głębokości 0,8 m. Zaś na gruntach niewysadzinowych dopuszczalne są fundamenty już na 0,5 m poniżej poziomu terenu. Możliwość wykonania płytszych fundamentów to wbrew pozorom spore oszczędności. Tak w postaci włożonego wkładu pracy, jak i ilości zużytego materiału.

Zakupiony projekt trzeba jeszcze dostosować do konkretnej działki oraz warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania. Konieczne jest też uzupełnienie dokumentacji o mapy geodezyjne, a nierzadko także wprowadzenie licznych zmian.

Zdecydowanie korzystniejsza finansowo jest też budowa domu bez piwnicy. Wprawdzie o istnieniu pomieszczeń piwnicznych zwykle decyduje inwestor, ale bezpośrednia współpraca z projektantem może zaowocować zmianą dotychczasowych planów. Zwłaszcza, gdy architekt jest w stanie zaproponować rozwiązanie zastępcze. Szacunkowe oszczędności wynoszą w tym przypadku około 30% wartości całej inwestycji.

Kolejne oszczędności można poczynić na zmianie materiałów budowlanych (uwzględniając ceny obowiązujące w regionie kraju, w którym budowany jest dom). Możliwe jest również wykorzystanie optymalnej technologii budowy stropów, zmiana rodzaju porycia dachowego oraz dostosowanie do jego ciężaru elementów więźby.

 

Projektowanie i wizualizacja budynku
Projektowanie i wizualizacja budynku

 

Dom tańszy w budowie i dopasowany do potrzeb

Wyższe koszty budowy są często generowane przez zbędne detale architektoniczne oraz poprzez postawienie na projekt przewidujący za dużą powierzchnię użytkową domu. Wprawdzie okazałe budynki o charakterze willowym potrafią zachwycać, ale powinniśmy zdawać sobie sprawę, że ich wzniesienie kosztuje dużo więcej niż wybudowanie domu o prostej, zwartej bryle i dwuspadowym dachu. Rolą architekta wykonującego projekt indywidualny jest uzmysłowienie inwestorom tego aspektu, jak również uwzględnienie ich oczekiwań dotyczących wyglądu budynku z zewnątrz.

Zdecydowanie korzystniejsza finansowo jest też budowa domu bez piwnicy. Wprawdzie o istnieniu pomieszczeń piwnicznych zwykle decyduje inwestor, ale bezpośrednia współpraca z projektantem może zaowocować zmianą dotychczasowych planów.

Podobnie jest z usytuowaniem domu na działce oraz z właściwym wkomponowaniem go w krajobraz i ukształtowanie terenu. Pominięcie drogich detali wcale nie musi być uszczerbkiem dla zewnętrznej prezencji obiektu budowlanego.

Nie bez znaczenia wobec kosztów budowy pozostaje również dostosowanie projektu do potrzeb użytkowników powierzchni domu i odpowiednie zaplanowanie rozkładu wszystkich jego pomieszczeń. Polacy wciąż mają tendencję do budowy domów zbyt dużych w stosunku do ilości mieszkańców. Ten sposób myślenia generuje nie tylko wyższe koszty realizacji inwestycji, ale również zupełnie niepotrzebnie zwiększa późniejsze wydatki eksploatacyjne.

Sprawdź również: Zmiany, które warto wprowadzić w projekcie domu – ułatwią Ci życie i zmniejszą koszty

Komentarze

  • remi 2018-05-28T22:59:12Z

    bardzo pomocny artykuł