Projekt gotowy a projekt indywidualny

Na etapie wyboru projektu inwestor może wykreować własny wymarzony dom. Szeroka baza gotowych projektów katalogowych pozwala wybrać idealny dostosowany do potrzeb rodziny i warunków zabudowy na działce. Projekt indywidualny sprawdzi się lepiej, jeśli mamy bardzo konkretne, nietuzinkowe pomysły na własny dom.

Kiedy posiadamy już upragnioną działkę budowlaną i dopełniliśmy niezbędnych formalności, tj. zamówiliśmy wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego oraz mapę do celów projektowych, możemy skupić się na wybieraniu projektu, kreując własny, wymarzony dom. Wielu inwestorów początkowo zastanawia się, czy wybrać projekt gotowy, czy indywidualny.

Przygotowanie projektu indywidualnego

Projekt indywidualny jest wykonywany zgodnie z osobistymi życzeniami klienta. Musi on sprecyzować architektowi oczekiwania dotyczące bryły budynku, programu funkcjonalnego, powierzchni i technologii wykonawczej. Na tej podstawie architekt sporządza wstępną koncepcję projektu. Następnie trwa żmudny proces korekt i poprawek, aż projekt spełni wszystkie oczekiwania zamawiającego i zostanie przez niego zaakceptowany. Jeśli wyobrażenie klienta

nie jest jasne, etap ten może się przedłużać. Indywidualne koncepcje pozwalają bardzo sytuacyjnie planować rozwiązania technologiczne, rodzaj fundamentów i inne elementy. Przede wszystkim jednak projekty indywidualne są o wiele droższe niż oferty katalogowe, które również spełniają wszystkie potrzebne wymagania technologiczne i normy bezpieczeństwa. Projekt niewielkiego budynku na indywidualne zamówienie kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych. Koszty te dodatkowo się zwiększają, kiedy inwestor pragnie posiadać podpiwniczenie lub ukształtowanie działki jest nietypowe – np. jest wyraźnie pochyła. Instalacje czy kosztorys to także dodatkowy wydatek. Dla porównania cena projektu katalogowego najczęściej zamyka się w kwocie od 1 tys. do 2,5 tys. zł. To, co jest wygodne w indywidualnej pracy z architektem, to możliwość zlecenia mu załatwienia za nas wszelkich urzędowych dokumentacji koniecznych do uzyskania pozwolenia na budowę. Biura projektowe równoważą to klientom kupującym gotowe projekty poprzez dokładne wskazówki o tym, jak należy dopełnić formalności w urzędach, a także proponując konsultacje w razie potrzeby.

Katalogowe projekty domów

Oferta gotowych projektów katalogowych jest przeogromna. Proponowane przez biura budynki mają rozmaite parametry i wykonywane są w różnorodnych technologiach i stylach. Osoby, które czują się nieco przerażone obfitością możliwych opcji, mogą ułatwić sobie zadanie, ustalając podstawowe kryteria, takie jak na przykład: czy ma to być dom parterowy, czy piętrowy, jakiej liczby pokoi potrzebujemy i jaka powierzchnia użytkowa byłaby satysfakcjonująca. Wówczas ofertę stopniowo zawęzimy. Ponadto wszystkie firmy zajmujące się sprzedażą projektów domów proponują swoim klientom doradztwo w wyborze optymalnego projektu. Oferowane projekty są różnorodne, dlatego z pewnością można powiedzieć, że każdy może wśród nich znaleźć taki, jakiego potrzebuje. Należy także wspomnieć o sprawie kluczowej, o której często nie wiedzą osoby stawiające pierwsze kroki na rynku budowlanym. Projekt gotowy można zmieniać zgodnie z prywatnymi życzeniami. Modyfikowanie go jest standardową procedurą. Można powiedzieć, że gotowy projekt jest pewnym wzorem, punktem odniesienia, który ułatwia klientowi wizualizację swoich wyobrażeń. Zmiany takie jak przemieszczenie pomieszczeń względem głównej osi budynku (odbicie lustrzane), innowacje w zakresie stolarki okienno-drzwiowej, elewacji lub pewne przesunięcia ścian działowych są jak najbardziej możliwe. Klienci decydujący się na zakup gotowego projektu często korzystają z tej możliwości, dzięki czemu wybrany projekt nabiera indywidualnego charakteru i spełnia wszystkie oczekiwania inwestora. Wszelkie zmiany i poprawki są nadzorowane przez profesjonalnego architekta, tak aby zachowane pozostały normy bezpieczeństwa ustanowione w prawie budowlanym. Koszt takiego projektu i wprowadzenia ewentualnych adaptacji jest mniejszy niż projektów indywidualnych, a wszystko odbywa się szybciej. Ponadto projekty gotowe często zawierają także elementy projektu wykonawczego, co znacznie ułatwia realizację. Na dodatkowe życzenie klienta w ramach adaptacji gotowy projekt można wzbogacić o popularne obecnie ogrzewanie podłogowe czy rekuperatory. Realizacja projektu gotowego jest dużo łatwiejsza.

Projekt gotowy wiąże się z jeszcze jedną, bardzo praktyczną zaletą. Jeżeli decydujemy się na w miarę klasyczną propozycję, stosunkowo łatwo będzie można znaleźć tego rodzaju lub podobny budynek w okolicy i zaczerpnąć informacji dotyczących funkcjonalności sąsiednich domów. Może to w pomóc w udoskonaleniu projektu i uzyskać przydatne porady dotyczące realizacji. Na ogół jednak bardziej popularne wśród klientów projekty są już szczegółowo dopracowane przez architektów i funkcjonalne w każdym detalu.

Podsumowując, indywidualne projekty domów gwarantują podejście koncepcyjne i bardzo precyzyjne dopasowanie projektu do warunków działki, lecz są zdecydowanie droższe. Projekty indywidualne są dobrym wyborem, kiedy mamy bardzo konkretne, nietuzinkowe pomysły na własny dom. Bywają konieczne, kiedy działka budowlana jest bardzo nietypowa (np. jest mocno zadrzewiona lub ma niestandardowy kształt). Z kolei projekty gotowe posiadają szereg praktycznych atutów. Po pierwsze – możemy wybierać spośród szerokiej oferty, a ich cena jest niższa. Poza tym projekty gotowe mogą uwzględniać indywidualne potrzeby inwestora i być wzbogacone o potrzebne modyfikacje.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.