TOP10 Projektów domów: małe i tanie w budowie

Popularność projektów domów niewielkich, a przez to najtańszych w budowie, stale wrasta. Własny dom może być bowiem alternatywą dla mieszkania w mieście, a posiada o wiele więcej zalet. Zamiast 50 m² lokalu w bloku, możemy zostać właścicielami domku 80-100 m², z własnym ogródkiem. Zobacz 10 najlepszych projektów, których budowa nie będzie droga.

Dom czy mieszkanie? Jakie są koszty?

Rozpoczęcie budowy domu wiąże się z ogromnymi wydatkami. Wszelkiego rodzaju zestawienia kosztów budowy domu często pomijają wiele aspektów, które znacząco wpływają na ostateczne wydatki. Najważniejszym z nich jest zakup działki, a niekiedy i jej uzbrojenie. Do tego dochodzą koszty adaptacji działki i jej ogrodzenie. Co więcej, koszt zakupu działki może być bardzo zróżnicowany. W mieście wojewódzkim to wydatek nawet kilkakrotnie wyższy, niż w małej miejscowości – a i każdy region ma swoją specyfikę. Dla porównania, w 2017 roku w Gdańsku ceny gruntów wrosły z 516 zł/m² do 582 zł/m² (dane uśrednione). Z kolei w Warszawie ceny te spadły z 783 zł/m² do 723 zł/m².

Projekty domów: małe i tanie w budowie
Projekty domów: małe i tanie w budowie

Rozpoczęcie budowy wiąże się także z załatwieniem wielu formalności, co pochłania nie tylko czas, ale i dodatkowe koszty. Po przebrnięciu przez wymogi formalne, inwestor może rozpocząć budowę. Jak informują portale branżowe, w ostatnim roku koszty budowy domu wzrosły o ok. 8 proc.

Mimo wrastających kosztów budowy, dom nadal jest bardziej opłacalną inwestycją. Za budowę 100 m² domu zapłacimy ok. 250-350 tys. zł z wykończeniem w podstawowym standardzie. Uwzględniając koszty zakupu działki, cena ta wzrasta o kilkadziesiąt tysięcy. Jednak znalezienie 100-metrowego mieszkania w takiej kwocie jest zadaniem nierealnym, a wygoda i prywatność nie są do oszacowania, jeśli chodzi o mieszkanie we własnym domu.

Projekt małego i taniego w budowie domu – jak szukać?

Na koszty budowy domu wpływa wiele czynników konstrukcyjnych. Dom tani w budowie posiada prosty dach (płaski lub dwuspadowy) i nieskomplikowaną bryłę na planie kwadratu lub prostokąta. Aby obniżyć koszty budowy domu, warto zrezygnować z piwnicy, lukarn czy wykuszy – możemy tym sposobem oszczędzić nawet 20 proc. kosztów.

Nasz architekt przygotował dla Państwa 10 projektów domów, których powierzchnia mieści się między 80 a 100 m² przestrzeni użytkowej, a przewidywane koszty budowy do stanu deweloperskiego nie przekraczają 300 tys. zł. Jeżeli chcieliby Państwo otrzymać więcej propozycji tego typu projektów, zachęcamy do skontaktowania się z naszymi architektami – mail: projekty@tooba.pl.

Projekt domu Lila Economic (98,22 m²)

   

Ekonomiczny projekt domu dla pięcio- lub sześcioosobowej rodziny. Posiada trzy sypialnie na poddaszu użytkowym (gdzie znajdziemy także przestronną łazienkę) oraz jedną dodatkową na parterze. Dzięki takiemu układowi w domu może zamieszkać wielopokoleniowa rodzina z seniorami.

Strefa dzienna niemal w całości otwarta jest na otaczający dom ogród – dzięki licznym, nowoczesnym przeszkleniom. Wrażenia przytulności natomiast nadaje zaprojektowany na pograniczu części kuchennej i salonu kominek. Wskaźnikowe koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 277,5 tys. zł.

Projekt domu Takt 5 (84,35 m²)

   

Bardzo tani w budowie dom w rustykalnym stylu. Może być wykorzystany zarówno jako budynek całoroczny, jak i letniskowy. Na parterze architekt zaplanował część dzienną, gdzie znajdziemy klimatyczny salon z kominkiem, zamkniętą kuchnię oraz łazienkę.

Poddasze w całości zaadaptowane jest na strefę nocną. Znajdują się tutaj trzy sypialnie, a każda z nich posiada zadaszony balkon. Na poddaszu zaplanowano także łazienkę. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 187 tys. zł.

Projekt domu Ares trend (78,8 m²)

   

Kolejna propozycja bardzo taniego w budowie domu dla czteroosobowej rodziny. Projekt posiada klarowny układ, podzielony na strefę prywatną oraz ogólnodostępną. W części dziennej zaprojektowano ustawny salon z otwartą kuchnią. Strefa nocna natomiast posiada zwarty układ, a znajdują się tutaj trzy sypialnie i łazienka.

Przy wejściu do domu znajduje się kotłownia, przez którą można również przejść do kuchni. Można więc tutaj zaaranżować dodatkowe pomieszczenie gospodarcze – np. spiżarnię. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 199 tys. zł.

Projekt domu Bosco Termo (73,95 m²)

   

Propozycja parterowego, taniego w budowie domu. Projekt posiada elegancki wykusz w części salonu, dzięki czemu bryła prezentuje się bardzo efektownie. Mimo takiego urozmaicenia budowa domu według tego projektu nadal będzie bardzo tania.

Układ jest tutaj bardzo klarowny. Po prawej stronie znajduje się strefa nocna z trzema sypialniami i dużą łazienką, po lewej strefa dzienna i gospodarcza. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 186 tys. zł.

Projekt domu Rusałka N (86,55 m²)

   

Bardzo funkcjonalny dom z trzema sypialnia, dwiema garderobami, dwiema łazienkami, pomieszczeniem gospodarczym i garażem jednostanowiskowym. Prosta bryła i brak skomplikowania w konstrukcji dachu pozwolą na łatwą i tanią realizację tego projektu.

Dom przeznaczony jest dla czteroosobowej rodziny. Główna sypialnia umieszczona na poddaszu użytkowym i posiada prywatną garderobę. Druga garderoba jest ogólnodostępna – znajduje się w holu poddasza. Jeżeli przyszły właściciel chciałby, aby w projekcie powstała jeszcze jedna sypialnia, można ją na etapie adaptacji doprojektować w miejsce prywatnej garderoby i łazienki – pokój kąpielowy należałoby wtedy przesunąć w miejsce garderoby wspólnej. Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego to ok. 265 tys. zł.

Projekt domu BW-36 wariant 5 (99,1 m²)

   

Projekt posiada trzy sypialnie, ale ma również osobną garderobę i strych o powierzchni 11,6 m², które można zaadaptować na cele mieszkalne. Tym sposobem w domu mogłaby zamieszkać nawet sześcioosobowa rodzina.

W domu zaplanowano dwie łazienki, spiżarnię, kotłownię, dodatkowy składzik, kotłownię i otwartą strefę dzienną. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 243 tys. zł.

Projekt domu Aspazja 3 (95,67 m²)

   

Projekt domu taniego w budowie, z doskonale zagospodarowanymi wnętrzami. Zaprojektowano w nim cztery sypialnie (jedna na parterze), dwie łazienki, osobną pralnio-suszarnię, spiżarnię i pomieszczenie gospodarcze. Na parterze zaplanowano prostą w układzie strefę dzienną, gdzie salon łączy się z jadalnią i kuchnią. Całość otwarta jest na ogród, dzięki przeszkleniom na jednej ze ścian. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to zaledwie 206 tys. zł (koszty wskaźnikowe).

Projekt domu Tamarillo G1 (109,9 m²)

   

Bardzo elegancki i tani w budowie dom dla pięcioosobowej rodziny. Posiada cztery sypialnie (jedną na parterze), z czego jedna posiada prywatną garderobę, a inna ma wyjście na strych znajdujący się nada garażem. To pomieszczenie również można zaaranżować na garderobę i stworzyć tutaj mini-apartament dla gospodarzy.

W domu zaplanowano dwie łazienki, garaż jednostanowiskowy, kotłownię, spiżarnię w kuchni i otwartą strefę dzienną. W salonie architekt umieścił klimatyczny kominek, który nieformalnie oddziela część kuchenną od wizytowej. Koszty budowy domu do stanu deweloperskiego to ok. 270 tys. zł.

Projekt domu Tryton B (98,96 m²)

   

Ta wersja popularnego projektu posiada podwyższoną ściankę kolankową, dzięki czemu mieszkańcy zyskują pokaźnych rozmiarów strych. Część mieszkalna zlokalizowana jest w całości na parterze, gdzie znajduje się przestronny salon z kuchnią, posiadającą praktyczną spiżarnię. W salonie dodatkowo zaprojektowano kominek, który może służyć jako wspomaganie ogrzewania w zimie.

W strefie nocnej zaplanowano trzy sypialnie, łazienkę, osobną pralnię oraz pomieszczenie gospodarcze. Ponadto architekt przewidział w domu wentylację mechaniczną z rekuperacją. Dzięki prostej bryle dom jest tani w budowie i późniejszym użytkowaniu. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 235 tys. zł.

Projekt domu Bilbo (99,24 m²)

   

Niewielki, tani w budowie i dla czteroosobowej rodziny – ten projekt należy do jednych z najbardziej popularnych w naszej bazie. Wnętrza domu – mimo małej powierzchni – są bardzo funkcjonalne i wygodne. Architekt zaplanował tutaj ogólnodostępną garderobę, kotłownię, wc, trzy sypialnie, dużą łazienkę z wanną oraz przestronną strefę dzienną. Salon jest tutaj połączony z jadalnią i kuchnią posiadającą spiżarnię. W pokoju dziennym umieszczono także klimatyczny kominek.

Dzięki prostym rozwiązaniom konstrukcyjnym, dom będzie tani w budowie i późniejszym utrzymaniu. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 206 tys. zł.

Komentarze

 • PIOTREK 2018-09-13T10:10:25Z

  I jak mozna prosil bym o jakies propozycje domku takiego tak do 115m pow użytkowej...bez garażu bez pownic.

  • PIOTREK 2018-09-13T10:07:24Z

   Witam. Planujemy budowe domu California 2. Niby mały domek ale wygląda na drogi. Była by możliwość uzyskania inf ile wyniesie ten domek? Z góry dziękuję.

   • Tooba.pl 2018-09-13T10:45:49Z

    Dzień dobry, informacji na temat kosztów budowy, realizacji, podobnych projektów udzieli Panu nasz doradca. Prosimy o kontakt telefoniczny pod numerem 52 384 49 90 Pozdrawiamy serdecznie! :)

   • Marta 2018-07-05T14:06:56Z

    Dzien dobry zakupilam projekt domu KA 11 i mam takie bytanie czy byla by mozliwosc uzyskania informacji jaki moze byc przewidywalny koszt budowy.

    • Tooba.pl 2018-07-06T10:55:29Z

     Dzień dobry, budowa tego domu za stan deweloperski powinna wynieść nie więcej niż 380 tys. zł przy systemie zleconym firmie (koszty wskaźnikowe). Pozdrawiamy!