Jak oszczędzić na projekcie domu?

Dom musi być oparty nie tylko na solidnych fundamentach, ale także na precyzyjnie wykonanym projekcie. Wybierając projekt architektoniczno-budowlany, warto przede wszystkim upewnić się, czy spełnia on wszystkie nasze wymagania i czy odpowiada naszym wyobrażeniom o własnych czterech kątach.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że taki idealnie dopasowany projekt może sporo kosztować. Jak zatem wybrać najlepsze rozwiązanie i nie generować przy tym znacznie wyższych kosztów?

Projekt domu – czym jest i co powinien zawierać?

Projekt domu to rysunek techniczny wraz z opisem, który przedstawia sposób wykonania obiektu budowlanego. Powinien uwzględniać zarówno konstrukcję, kształt i wielkość budynku oraz układ pomieszczeń w jego wnętrzu, jak również funkcję obiektu, rozwiązania materiałowe, charakterystykę energetyczną oraz to, jak zostanie on umieszczony na działce budowlanej. Projekt domu musi być zgodny z przepisami prawa budowlanego, a także z MPZP – to może mieć wpływ na to, czy uzyskamy pozwolenie na budowę.

Projekt domu to rysunek techniczny wraz z opisem, który przedstawia sposób wykonania obiektu budowlanego.

Jak wygląda prawidłowo sporządzony projekt architektoniczno-budowlany? Przede wszystkim zawiera precyzyjne rzuty każdej kondygnacji (również fundamentów, dachu, więźby dachowej i ewentualnie piwnicy) oraz przekroje i elewacje. Na każdym poziomie muszą być rozplanowane poszczególne pomieszczenia, z uwzględnieniem ich przeznaczenia i wymiarów, a także rozmieszczenia drzwi i okien oraz przyrządów sanitarnych i kuchennych. Opis powinien zawierać dane geotechniczne (posadowienie budynku), informacje na temat konstrukcji, instalacji i zapotrzebowania na energię grzewczą w skali roku. W części konstrukcyjnej projektu nie może zabraknąć rzutów fundamentów i stropów oraz takich szczegółów jak np. nadproża i obliczeń wytrzymałościowych.

Oprócz projektu architektoniczno budowlanego w urzędzie składamy także projekt zagospodarowania działki, a jeżeli zamierzamy wprowadzić zmiany poza swoją nieruchomością (np. dojazd do posesji z drogi głównej) – przygotowujemy projekt zagospodarowania terenu.

Jak oszczędzić na projekcie domu?
Tooba.pl
Jak oszczędzić na projekcie domu?

Ceny indywidualnych i gotowych projektów domów

Koszt projektu domu jest uzależniony kliku czynników: między innymi od stylu (a co za tym idzie – stopnia skomplikowania projektu) i wielkości domu. Mniej zapłacimy za klasyczny, prosty dom jednorodzinny, wyposażony jedynie w podstawowe instalacje, niż za nowoczesny, duży dom z basenem, sauną czy innymi udogodnieniami. Cena projektu, podobnie jak ceny działek budowlanych i całościowe koszty budowy domu, często zależy również od lokalizacji. Więcej zapłacimy w takich regionach, jak Mazowsze, Wielkopolska, a także okolice Trójmiasta czy Krakowa. Niebagatelne znaczenie – zwłaszcza jeżeli decydujemy się na indywidualny projekt – ma prestiż architekta lub firmy architektonicznej, w której zamawiamy projekt. Nie jest tajemnicą, że uznane nazwiska czy renomowane marki wiążą się z wyższym kosztem. Oczywiście zazwyczaj idzie za tym naprawdę wysoka jakość, jednak niekiedy warto poszukać nieco wytrwalej i znaleźć firmę, która przygotuje nam równie dobry projekt w niższej cenie.

Koszt projektu domu jest uzależniony kliku czynników: między innymi od stylu (a co za tym idzie – stopnia skomplikowania projektu) i wielkości domu.

Jeżeli zależy nam na oszczędnościach, a przy okazji nie mamy zbyt specyficznych i niestandardowych wymagań co do charakteru i stylu budynku, możemy kupić gotowy projekt domu, który jest o wiele tańszy. Tego typu oferty znajdziemy zarówno w drukowanych katalogach, jak też na stronach internetowych, np. Tooba.pl. Wśród gotowych projektów – oprócz domów o tradycyjnej konstrukcji i stylu – można dostrzec również bardziej innowacyjne opcje, a także budynki szkieletowe, energooszczędne lub pasywne, które w przyszłości pozwolą nam zmniejszyć koszty eksploatacji. Gotowy projekt domu kupimy za ok. 1600-3000 zł. Trzeba jednak pamiętać o tym, że gotowy projekt domu wymaga adaptacji, czyli dostosowania do uwarunkowań terenu, charakteru działki budowlanej oraz planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Potrzebne będą również badania geotechniczne i mapy geodezyjne, za które zapłacimy ok. 700-1500 zł.

Projekt indywidualny to rozwiązanie dla osób bardziej wymagających i dysponujących znacznie większym budżetem. Decydując się na taką opcję, możemy puścić wodze fantazji i zbudować sobie chociażby zamek królewski lub ultra-nowoczesny dom niczym z filmu science-fiction. O ile, oczywiście, nie kłóci się to z lokalnymi uwarunkowaniami oraz z powierzchnią i ukształtowaniem działki. Nie trzeba chyba wspominać, że projekt spełniający bardzo nieszablonowe wymagania może kosztować nas tyle, co dobrej jakości używany samochód. Koszty projektów opracowywanych na zamówienie są dość zróżnicowane: za dom o powierzchni ok. 150-200 m2 możemy zapłacić od ok. 8000 zł do kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy.

Indywidualny projekt domu jest opłacalny w przypadku np. trudnej działki
Indywidualny projekt domu jest opłacalny w przypadku np. trudnej działki

Gdzie można szukać oszczędności na projekcie domu?

Budowa domu to inwestycja wymagająca dużych nakładów finansowych, dlatego wiele osób poszukuje oszczędności na różne sposoby. Warto poszukać tych oszczędności również na etapie wyboru projektu domu. Jak to zrobić? Przede wszystkim warto zacząć rozglądać się za odpowiednim rozwiązaniem ze znacznym wyprzedzeniem. Dzięki temu zminimalizujemy ryzyko podjęcia pochopnej decyzji i wyboru projektu, który nie do końca nas satysfakcjonuje. Najlepiej porównywać oferty z różnych źródeł, biorąc pod uwagę zarówno cenę, jak też jakość projektu oraz możliwość zaadaptowania go do rodzaju działki budowlanej. Nawet jeżeli wydaje nam się, że nie dysponujemy wystarczającym budżetem, warto wziąć pod uwagę także projekty na zamówienie – zwłaszcza jeśli dysponujemy nietypową działką i przystosowanie do niej projektu gotowego może być bardzo kosztowne.

Na stronach internetowych z gotowymi projektami domów możemy niekiedy trafić na promocje – dlatego warto zaglądać tam regularnie.

Dokonując wyboru projektu, dobrze jest także zastanowić się nad naszymi rzeczywistymi potrzebami związanymi z przyszłym domem: jaki ma mieć metraż, ile sypialni, czy chcemy zagospodarować poddasze na cele mieszkalne, czy potrzebujemy piwnicy itp. Takie elementy wpływają nie tylko na cenę projektu, ale także na całkowity koszt budowy oraz późniejsze koszty utrzymania domu.

Na stronach internetowych z gotowymi projektami domów możemy niekiedy trafić na promocje – dlatego warto zaglądać tam regularnie i śledzić profile tego typu portali w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziemy zawsze na bieżąco i łatwiej upolujemy projekt wymarzonego domu w atrakcyjnej cenie.

Uwaga! Planujesz budowę domu? Musisz się dobrze przygotować i poszerzyć zakres wiedzy. Z pomocą przychodzą poradniki na temat budowy domu - do przeczytania TUTAJ.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.