TOP10 Projektów domów: tani w budowie i dla dużej rodziny

Szukanie projektu domu dla dużej rodziny to niemały kłopot – zarówno pod względem kosztów budowy, jak i wszystkich potrzeb domowników. Czasami taki dom buduje się dla wielu pokoleń. Nasz architekt przygotował 10 projektów domów, które są tanie w budowie oraz przeznaczone dla licznej rodziny.

Problem z wyborem odpowiedniego projektu domu dla dużej rodziny zaczyna się przy planowaniu organizacji wnętrz: rozplanowania pomieszczeń i komunikacji między nimi. Warto wiedzieć, że dom dla większej rodziny nie musi być bardzo duży. Wiele osób przez takie błędne myślenie, pozostaje w przekonaniu, że nie da się zbudować tanio domu dla licznej rodziny. Poniższe propozycje naszego architekta pokazują, że jest to jak najbardziej realne.

Ile m² powinien mieć dom dla dużej rodziny?

Aby dom był komfortowy, musi posiadać odpowiednią liczbę pomieszczeń. Uznaje się, że minimalna liczba pomieszczeń powinna równać się liczbie osób, które mają zamieszkać w domu. Ponadto konieczne są części wspólne, takie jak salon, łazienki, kuchnia czy jadalnia. Najlepiej, aby metraż dla – przykładowo – pięcioosobowej rodziny wynosił minimum 170 m². Jednak wszystko zależy od układu wnętrz i funkcjonalności domu. W wielu przypadkach wystarczające może się okazać 100-120 m². Aby oszczędzić na kosztach budowy, warto wybrać projekt, który zakłada mniejsze powierzchnie pokojów prywatnych, a standardowe dla części wspólnych. Nie będzie to przeszkadzało w aranżacji, a osobista przestrzeń zostanie zapewniona każdemu członkowi rodziny.

Aby jeszcze bardziej obniżyć koszty budowy domu, warto zrezygnować z garażu murowanego. Jest on kosztowny i na początkowym etapie inwestycja może przewyższyć możliwości finansowe inwestora. Garaż zawsze można zbudować w późniejszym czasie w postaci wiaty, obiektu murowanego wolnostojącego czy jako dobudowy domu. Warto również zrezygnować z piwnicy, która znacznie podnosi koszty realizacji domu.

Projekt domu Nemo 3 (129,98 m²)

   

Minimalistyczny, ale elegancki dom z świetnie zaplanowanym układem wnętrz. Bryła została urozmaicona nowoczesnymi elewacjami, dzięki czemu projekt zyskał charakteru. Budowa domu według projektu Nemo 3, nie poniesie za sobą wysokich kosztów, dzięki nieskomplikowanej, osadzonej na planie prostokąta bryle oraz prostej konstrukcji dachu. Takie rozwiązania nie tylko zmniejszają koszty budowy domu, ale i przyspieszają realizację, a w przyszłości – przyczyniają się do obniżenia rachunków za ogrzewanie (mniej mostków cieplnych i załamań to mniej strat ciepła).

W projekcie architekt zaplanował 4 sypialnie (jedna z prywatną garderobą i łazienką) oraz dodatkowy pokój na parterze, który może posłużyć jako kolejna sypialnia, pokój gościnny lub biuro. Koszty budowy – do ok. 300 tys. zł w stanie deweloperskim i budowie zleconej firmie.

Projekt domu Jurkowo małe (101,25 m²)

   

Klimatyczny projekt domu z poddaszem użytkowym dla nawet pięcioosobowej rodziny. Parter przeznaczony został na strefę wspólną – znajdziemy tutaj przestronny salon połączony z kuchnią oraz jadalnią. W salonie zaplanowano kominek, który podkreśla rustykalny charakter domu. Znajdziemy tutaj także dodatkowy pokój pełniący rolę biblioteki, który można zaaranżować na inną funkcjonalność, np. pokój gościnny czy dodatkową sypialnię.

Poddasze to w całości komfortowa strefa nocna z czterema sypialniami i bardzo dużą, jasną łazienką. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to ok. 230 tys. zł przy budowie systemem zleconym.

Projekt domu Sambor Rex (116,3 m²)

   

Propozycja tradycyjnego domu z poddaszem użytkowym, który łączy w sobie ekonomiczną budowę i funkcjonalne pomieszczenia. Projekt osadzony jest na planie prostokąta oraz posiada dwuspadowy dach, przez co koszty budowy domu będą niższe. Prostą bryłę urozmaica trójkątne zadaszenie nad wejściem, które podtrzymywane jest przez dwa klimatyczne słupy.

W projekcie zaplanowano 4 sypialnie na poddaszu oraz jedną dodatkową na parterze. Dzięki takiemu układowi w domu może zamieszkać wielopokoleniowa rodzina, gdzie parter zajmą dziadkowie, a piętro – dzieci i wnuki. Koszty budowy do stanu deweloperskiego przy systemie zleconym, to średnio 250,5 tys. zł.

Projekt domu Bluszcz 2 CE (125,1 m²)

   

Przepiękny, uroczy domek dla miłośników rustykalnych budynków i tradycji. Mimo prostej bryły, całość jest bardzo efektowna, ponieważ architekt zaplanował w projekcie wiele małych, ale charakterystycznych detali. Co więcej, budowa tego domu będzie nie tylko szybka, ale i stosunkowo tania, ponieważ za stan deweloperski zapłacimy około 256,5 tys. zł (koszty wskaźnikowe).

Niepodważalnym atutem tego projektu jest świetnie zaplanowany układ wnętrz, który daje mieszkańcom komfortową komunikację oraz mnóstwo miejsca do przechowywania. Dom posiada 5 sypialni, garderobę oraz dodatkowe pomieszczenie gospodarcze.

Projekt domu Berta (98,4 m²)

   

Klasyczny i przytulny dom z poddaszem użytkowym dla osób, które cenią sobie wygodne wnętrza i tanie użytkowanie. Mimo, że projekt ma niecałe 100 m², stwarza idealne warunki do zamieszkania przez dużą rodzinę – nawet wielopokoleniową. Jego koszty budowy to kolejny atut – za stan deweloperski zapłacimy mniej niż 210 tys. zł przy budowie zleconej firmie. Architekt zaplanował w projekcie 5 sypialni (w tym jedna na parterze).

Projekt domu Koncept-45 (108,66 m²)

   

Bardzo nowoczesny, idealny dla dynamicznej rodziny projekt domu, który świetnie dopasuje się do miejskiej i podmiejskiej zabudowy. Mimo prostej bryły, wygląd domu nie jest banalny, dzięki zastosowaniu ciekawej elewacji i nowoczesnych okien. Prosty plan domu natomiast jest dużym atutem pod względem kosztów budowy (dach dwuspadowy, bryła na planie kwadratu). Za stan deweloperski zapłacimy około 374,5 tys. zł. Wśród propozycji projektów domów nowoczesnych, koszty te są stosunkowo niskie.

Budynek jest parterowy i posiada 4 sypialnie, 2 łazienki, osobną pralnię oraz spiżarnię. W sypialni głównej zaplanowano także miejsce na wydzielenie osobnej garderoby. Do projektu architekci przygotowali także wiele nowoczesnych wizualizacji wnętrz – zachęcamy do ich przejrzenia.

Projekt domu Poziomka dr-S (58,99 m²)

   

Uroczy dom szkieletowy, którego budowa będzie bardzo szybka i tania. Dzięki prostej bryle i technologii, dom wybudujemy już za 152,5 tys. zł do stanu deweloperskiego (przy budowie zleconej firmie). Dom posiada świetnie zaplanowany układ wnętrz, który umożliwia komfortowe przebywanie nawet 5-6-osobowej rodzinie. Projekt może być zrealizowany zarówno jako dom całoroczny, jak i letniskowy.

Atutem prezentowanego domu jest rozbudowana strefa relaksu oraz rustykalny styl. Prosta lukarna zdobi budynek od frontu, a zadaszony taras z boku domu urozmaica bryłę oraz może być świetnym miejscem do relaksu, czy pełnić pełnić funkcję gospodarczą.

Projekt domu Jaworze nowe k (115,72 m²)

   

Tradycyjny, nawiązujący do wiejskiej stylistyki dom dla dużej rodziny. Dzięki prostej bryle i dwuspadowemu dachowi, realizacja tego projektu będzie szybka i stosunkowo tania. Przednią połać dachu urozmaica lukarna oraz balkon z dwiema kolumnami, który pełni także rolę zadaszenia ganku.

Prezentowany projekt ma ponadto przemyślany układ wnętrz. Wiatrołap przy wejściu do domu chroni przed ucieczką ciepła, a można z niego dostać się do pomieszczeń gospodarczych oraz strefy użytkowej domu. W projekcie zaplanowano aż 5 sypialni, przez co dom może posłużyć nawet 7-osobowej rodzinie. A koszty budowy są naprawdę niskie, biorąc pod uwagę możliwości domu – wynoszą około 256 tys. zł w stanie deweloperskim (koszty wskaźnikowe).

Projekt domu Eco 5 bez garażu (107,8 m²)

   

Prosty, ekologiczny, nowoczesny i tani w budowie. Projekt domu Eco 5 przewidziany jest nawet dla 6-osobowej rodziny. Parter przeznaczono na strefę dzienną, z otwartym na kuchnię i jadalnię salonem. Na poziomie tym znajduje się także dodatkowy pokój, który można zaaranżować na sypialnię. Na poddaszu znajdują się 4 sypialnie i druga łazienka. Koszty budowy do stanu deweloperskiego to mniej niż 240 tys. zł przy budowie zleconej firmie (koszty wskaźnikowe).

Projekt domu Miarodajny (100,7 m²)

   

Prosty i nowoczesny dom z poddaszem do adaptacji. Na parterze zaplanowano 4 sypialnie, 2 łazienki, pomieszczenie gospodarcze oraz otwartą strefę dzienną. Poddasze natomiast zaprojektowano w taki sposób, aby w przyszłości można było rozbudować je jako dodatkową część użytkową.

Projekt Miarodajny dostępny jest w wielu wariantach stylistycznych – począwszy od nowoczesnych, przez tradycyjne, po styl francuskiej wsi. Dom posiada klarowny układ wnętrz, a dzięki symetrii i planie bryły na kształt kwadratu, architekt uniknął niepotrzebnych ciągów komunikacyjnych. Projekt jest ponadto tani w realizacji – stan deweloperski to koszt około 253,5 tys. zł.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.