Dom energooszczędny bez mostków cieplnych

Mostki cieplne to miejsca, przez które ucieka więcej ciepła niż przez pozostałą powierzchnię ścian. Są niekorzystnym zjawiskiem, niepożądanym zwłaszcza w budynkach energooszczędnych. W jaki sposób wyeliminować ryzyko ich powstawania?

Domy energooszczędne są doskonale zaizolowane i bardzo szczelne. Mostki termiczne nie mają prawa się w nich pojawić. Aby jednak rzeczywiście tak było, trzeba starannie dopilnować budowy domu, poczynając od wyboru odpowiedniego projektu. Mostki cieplne są wynikiem błędów – powstałych na etapie projektowania i budowy domu. Ich efektem są niekontrolowane straty ciepła, wyższe rachunki za ogrzewanie, wilgoć i pleśń we wnętrzach.

Łatwiej uniknąć mostków cieplnych w domach o zwartej i prostej bryle
Łatwiej uniknąć mostków cieplnych w domach o zwartej i prostej bryle

W dążeniu do wyeliminowania mostków cieplnych satysfakcjonujące efekty najłatwiej uzyskać w przypadku budynków o bardzo prostych i zwartych bryłach. Wszystkie finezyjne dodatki – wykusze, wnęki, balkony – utrudniają wykonanie zadania. Trudność wiąże się z odpowiednim zaizolowaniem ich krawędzi. Z wykuszy można zrezygnować lub wykonać je bardzo starannie, w przypadku balkonów poleca się konstrukcje samonośne. Aby dom był rzeczywiście szczelny, warstwa izolacji powinna w sposób nieprzerwany otulać całą ogrzewaną część wnętrz, co dotyczy również połączeń przegród - izolacja dachu powinna dokładnie łączyć się z izolacją ścian zewnętrznych. Za najlepsze uważa się połączenia klejone z dociskiem mechanicznym, a jeśli chodzi o fundamenty - płyty fundamentowe zamiast tradycyjnych rozwiązań.

W poszczególnych przegrodach za ich szczelność powinna odpowiadać tylko jedna powłoka. Na podłodze zazwyczaj jest to podkład betonowy, w dachu – folia paroszczelna, a w ścianach – tynk wewnętrzny. W związku z tym ścianka kolankowa, zanim zostanie obudowana płytami kartonowo-gipsowymi, powinna zostać otynkowana. Warto przy tym wiedzieć, że powstałych nieszczelności nie da się zlikwidować poprzez dodanie kolejnej – szczelnej – warstwy przed lub za izolacją właściwą.

Wrażliwymi miejscami, przy których istnieje ryzyko powstawania mostków cieplnych, są także okolice okien oraz wprowadzenia przyłączy. Jedne i drugie powinny zostać dobrze uszczelnione. W domach energooszczędnych budowanych z dofinansowaniem z programu przygotowanego przez NFOŚiGW zaleca się nawet montaż specjalnych puszek na gniazda i łączniki.

Komentarze

  • Piotr 2018-04-08T14:18:27Z

    Uwaga na nieuczciwych producentów płyt styropianowych. Zanim podejmiecie decyzję o zakupie konkretnego izolatora koniecznie sprawdźcie wyniki raportów GUNB