Domek letniskowy na działkę - jak wybrać?

Domki letniskowe to wspaniała alternatywa dla wynajmowania kwater prywatnych. To również wyjątkowy sposób na zamianę własnego ogrodu lub ogródka działkowego w miejsce wypoczynku i relaksu. Jak właściwe wygląda budowa domu letniskowego? Czym kierować się przy wyborze i który materiał zapewni nam komfortowe użytkowanie?

Drewniany domek letniskowy z antresolą - Włochy
Drewniany domek letniskowy z antresolą - Włochy

Domki letniskowe - szybciej, niż myślisz

Zacznijmy od czegoś, co jest proste, szybkie, a równocześnie bardzo funkcjonalne. Planując zakup domku letniskowego możemy zdecydować się rozbudowany i dosyć kosztowny projekt, przypominający klasyczny dom jednorodzinny. Minusem takiego rozwiązania są konieczne pozwolenia, inwestowanie bardzo dużej kwoty i oczywiście czasochłonność.

Alternatywą są gotowe domki letniskowe, które przyjeżdżają do nas w częściach. Montaż w dowolnym miejscu zajmuje nie więcej niż 2-3 dni, przy pomocy nie więcej niż trzech osób. Każdy element jest precyzyjnie przycięty, więc wszystko będzie idealnie do siebie pasować. Jeżeli montaż do domku to dla ciebie zbyt duże wyzwanie, nie ma problemu - zrobi to za ciebie ekipa montażowa.

Domek letniskowy to świetne zabezpieczenie przed deszczem, słońcem i wiatrem. W lecie może stać się wakacyjną kwaterą dla całej rodziny.

Domek letniskowy - Norwegia
Domek letniskowy - Norwegia

Który domek letniskowy będzie najlepszy?

Pierwszym krokiem przy podejmowaniu decyzji będzie określenie swoich potrzeb. Czy lepszym rozwiązaniem będzie domek parterowy czy piętrowy? Czy zależy ci na tarasie, czy wystarczy weranda? A może podobają ci się nowoczesne konstrukcje z dużą ilością przeszklenia? To wszystko jest możliwe do realizacji. Ważne, aby określić, jak często będziesz z niego korzystać i ile osób maksymalnie będzie w nim przebywać. Warto również rozważyć, czy chcesz zakupić najtańszą wersję domku (na przykład do ogrodu na tyłach domu), czy droższą i bardziej ekskluzywna, idealną, jako ozdoba i stała kwatera, na przykład na działce.

Każdy model, zarówno parterowy, jak i piętrowy, z okiennicami, spadzistym dachem - można złożyć bardzo szybko i cieszyć się użytkowaniem w ciągu kilku dni.

Domek letniskowy - piętrowy - Dominikana
Domek letniskowy - piętrowy - Dominikana

Z czego powinien być wykonany domek letniskowy?

Musisz brać pod uwagę, że domek letniskowy to inwestycja na lata. Materiał, z którego jest wykonany, musi być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Świetnie sprawdza się tu drewno świerkowe ze Skandynawii. Gwarantuje stabilność budynku i komfort użytkowania. Kupując domek, możesz pozostawić go w stanie surowym (niemalowanym) lub wybrać opcję zabezpieczenia specjalnym preparatem konserwującym.

Jeżeli chcesz spędzać w domku chłodniejszy dni, zdecyduj się na dodatkowe ocieplenie oraz dobierz odpowiedni sposób ogrzewania. Wybierając izolację cieplną i poszycie dachu, domek letniskowy stanie się obiektem całorocznym.

Domek letniskowy - Serbia
Domek letniskowy - Serbia

Ile powinien kosztować domek letniskowy?

Zanim pomyślisz o domku, uwzględnij koszt gruntu, na którym będzie stał. Warto przeanalizować, czy będą potrzebne fundamenty (dla dużych konstrukcji). Sam domek, w wersji podstawowej, to kwota kilkunastu tysięcy złotych. Wraz z montażem, malowaniem i okiennicami cena wyniesie kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście zakres cen jest bardzo szeroki – każdy znajdzie coś dla siebie. Na zdjęciach modele ze strony ogrodosfera.pl, zobacz więcej domków letniskowych oraz ich ceny.

Domy letniskowe budowane klasycznie

Klasyczne, stelażowe domy jednorodzinne budowane z drewna to opcja, którą klienci często biorą pod uwagę. Niestety, cena realizacji takiej inwestycji to najczęściej kilkaset tysięcy złotych. Konstrukcja musi być stabilna, niezbędne są fundamenty, współpraca z ekipą i architektem, a to mnoży koszty. Mniejsze domki letniskowe z bali to o wiele szybsze, a równocześnie wcale nie gorsze rozwiązanie technologiczne, które pozwoli nam cieszyć się kwaterą już w tym sezonie!

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.