Duże okna a ogrzewanie domu – jak zachować energooszczędność budynku?

Wielkoformatowe okna to efektowna ozdoba domu i gwarancja pełnego, naturalnego oświetlenia. Niekiedy można się jednak spotkać z obawami, że za ich sprawą pomieszczenia latem mocniej się nagrzewają, a zimną szybciej wychładzają albo przyczyniają się do wyższych rachunków za ogrzewanie. Czy rzeczywiście tak jest? Jakie okna należy wybrać, aby zachować energooszczędność budynku? Zapraszamy do lektury naszego artykułu!

Dom energooszczędny – warunki techniczne 2017 a 2021

Warunki techniczne określają wymagania, jakim powinny odpowiadać nowo powstające budynki i ich usytuowanie. Dotyczą one również izolacji cieplnej i oszczędności energii. Energooszczędność domów klasyfikowana jest za pomocą wartości współczynnika EP, który określa roczne zapotrzebowanie nieodnawialnej energii pierwotnej, zużywanej do ogrzewania domu, wentylacji, chłodzenia, oświetlenia czy przygotowania ciepłej wody użytkowej. Im mniejsza wartość, tym efektywność energetyczna budynku jest wyższa.

W warunkach technicznych 2017 r. wskazane jest, że maksymalny EP może wynosić 95 kWh/m²/rok, co będzie obowiązywać wszystkie osoby, które złożą wniosek o pozwolenie na budowę domu do końca 2020 r. Z kolei 1 stycznia wejdą w życie Warunki techniczne 2021, które określają, że współczynnik EP będzie mógł wynosić nie więcej niż 70 kWh/m²/rok. Aby sprostać nowym wymaganiom przy budowie domu, warto zastosować energooszczędne instalacje (takie jak np. pompa ciepła, panele fotowoltaiczne, rekuperacja), dobrą izolację termiczną oraz ciepłą stolarkę zewnętrzną, zwłaszcza okna. Warto przy tym wiedzieć, że producenci materiałów budowlanych i stolarki już od kilku lat oferują produkty, które mają stać się standardem od przyszłego roku. Dzięki temu osoby planujące budowę domu mogą szybciej przygotować się do całego przedsięwzięcia. 

Co wpływa na energooszczędność okien?

1. Przenikalność cieplna całego okna (Uw) a straty energii

Energooszczędność okna to przede wszystkim zdolność do minimalizowania strat energii cieplnej, która wykorzystywana jest do ogrzewania domu. Należy zwrócić szczególną uwagę na przenikalność cieplną całego okna, opisywaną wartością współczynnika Uw. Im jego wartość jest mniejsza, tym okno bardziej energooszczędne, a rachunki za ogrzewanie niższe. Maksymalną dopuszczalną wartość tego parametru określają warunki techniczne. Obecnie może osiągnąć nie więcej niż 1,1 W/m²K dla zwykłych okien oraz 1,3 W/m²K dla okien dachowych. Od przyszłego roku (1 stycznia 2021 r.) przepisy będą bardziej zaostrzone. Zgodnie z nimi, w przypadku zwykłych okien dozwolona wartość Uw spadnie do 0,9 W/m²K, a okien dachowych – do 1,1 W/m²K.

Nowoczesne technologie umożliwiają produkowanie okien o Uw znacznie niższym, niż wymagają tego przepisy. Dzięki temu można zastosować je w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

2. Przenikalność cieplna Uf i Ug

Należy też wziąć pod uwagę przenikalność cieplną innych elementów okna:

  • Profile okienne – powinny mieć przenikalność ciepła (Uf) nie większą niż 1,1 W/m²K. Wartość Uf zależy od ilości komór w profilu, jego szerokości, użytego wzmocnienia, dodatkowego wypełnienia.
  • Szyby – ich przenikalność ciepła (Ug) może osiągnąć maksymalnie wartość 0,7 W/m²K. Warto pamiętać, że najlepszą izolacyjność termiczną wykazują okna z większą ilością tafli szkła, np. pakiety 3-szybowe.

W przypadku tych współczynników niższe wartości również oznaczają mniejsze straty ciepła. 

3. Montaż okien – ważny dla zachowania energooszczędności budynku

Niezwykle istotną kwestią jest fachowy montaż wykonany przez profesjonalną ekipę. Tylko prawidłowo zamontowane, szczelne okna pozwolą na zachowanie energooszczędności budynku i uniknięcie szkód budowlanych spowodowanych wilgocią i rozwojem grzybów pleśniowych. Najbardziej polecaną metodą jest tzw. ciepły montaż, który gwarantuje kompleksowe uszczelnienie warstwy izolacyjnej w miejscu łączenia okien z murem.

Duże okna a ogrzewanie domu – o czym należy pamiętać?

Wielkoformatowe przeszklenia prezentują się stylowo i umożliwiają podziwianie pięknych widoków. Czasami można spotkać się z opiniami, że są mogą powodować straty ciepła. Na ile jest w tym prawdy? Dzięki nowoczesnym technologiom produkcji stolarki okiennej jest zupełnie odwrotnie! Duże okna – odpowiednio rozplanowane względem stron świata – doskonale chronią przed ubytkami energii, a nawet mogą stanowić źródło dodatkowego ciepła z promieni słonecznych w sezonie zimowym. Dzięki temu można poczynić znaczne oszczędności za sprawą niższych rachunków za ogrzewanie.

Rozmieszczenie okien względem stron świata wpływa nie nie tylko na koszty utrzymania domu, ale również komfort przebywania w poszczególnych pomieszczeniach. Przede wszystkim duże okna powinny być zamontowane na elewacji południowej, gdzie wpada najwięcej promieni słonecznych do wnętrza domu. Od tej strony najlepiej zaplanować pokój dzienny, ponieważ tutaj domownicy spędzają najwięcej czasu. W mniej mroźne dni słońce może tak skutecznie ogrzać wnętrza, że włączanie ogrzewania wcale nie będzie konieczne. Od północy warto ograniczyć ilość i wielkość okien. Można urządzić tutaj pomieszczenia, które nie potrzebują tak dobrego doświetlenia, np. garderobę, gabinet. Z kolei od strony wschodniej i zachodniej umieszcza się przeszklenia o standardowych wymiarach. Okna skierowane na wschód idealnie sprawdzą się w sypialniach i kuchni. 

Duże okna do domu energooszczędnego – jakie wybrać?

Aby łatwiej uzyskać dom o standardzie energooszczędnym, warto zdecydować się na wielkoformatowe przeszklenia, które będą miały odpowiednio dobrany współczynnik przenikania ciepła Uw i inne parametry, mające wpływ na zminimalizowanie strat ciepła. 

Szczególnie warty uwagi jest system okienny GENEO, który idealnie sprawdzi się w budownictwie energooszczędnym, a także pasywnym. Charakteryzuje się świetnymi właściwościami i parametrami:

  • profile wykonane są z tworzywa kompozytowego RAU-FIPRO X, dzięki czemu można było zrezygnować ze wzmocnień stalowych (brak stali sprawia, że znika przyczyna powstawania mostków termicznych i zmniejszają się straty energii);
  • zwiększona powierzchnia przeszklenia, dzięki obniżeniu wysokości pakietu profili – zapewnia to nowoczesny wygląd oraz efektywne pozyskiwanie ciepła i światła słonecznego;
  • bardzo niski współczynnik przenikania ciepła Uw do 0,61 W/m²K;
  • współczynnik Uf ramy – 0,86 W/m²K;
  • doskonała izolacyjność akustyczna okna – Rw (C, Ctr) = 47 (-1; -3) dB dla szyby o izolacyjności akustycznej 50 dB;
  • odporność na włamanie – do klasy RC 3
  • głębokość profili – 86 mm
  • profile 6-komorowe.

Dzięki wyborze dużych i nowoczesnych okien z systemu GENEO można zaoszczędzić nawet do 76% energii! 

Co więcej, dzięki GENEO można zaprojektować dowolny kształt okna, które może być np. trójkątne, owalne lub tylko zaokrąglone. Do wyboru jest ponad 220 kolorów oklein oraz lakierów, co pozwala na idealne dopasowanie profilu okiennego do stylu swojego domu. Wielkoformatowe okna GENEO to gwarancja nowoczesności, stylu i niskich rachunków za ogrzewanie.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego wideo prezentującego RAU-FIPRO X:

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.