Garderoby sposobem na zwiększenie komfortu w domu

Do niedawna garderoby w domach były symbolem luksusu. Dziś wielu inwestorów budujących domy nie wyobraża sobie projektu bez choćby jednej garderoby. Zmiana przekonania wynika bowiem z faktu, że garderoba bardziej niż szafa wnękowa umożliwia ułożenie ubrań, pozwala schować prywatne rzeczy przed widokiem gości i pozwala na odpowiednie, zgodne z gustem urządzenie pomieszczeń mieszkalnych.

Komfort użytkowania

Obecnie nie trzeba chyba nikogo przekonywać o potrzebie budowy garderób w domu. Dzięki nim nie trzeba w sypialniach budować niewygodnych szaf wnękowych, które zabierają dużo przestrzeni użytkowej. Poza tym można odpowiednio zaprojektować pomieszczenie gospodarcze, umieszczając w nim wszystkie przedmioty, które powinny być schowane przed widokiem gości. O wygodzie użytkowania świadczy fakt, że można do garderoby wejść i ułożyć wszystkie rzeczy na półkach od podłogi aż po sam sufit. Garderoba nie musi służyć tylko do przechowywania ubrań. Można do niej schować także ręczniki, pościel, sprzęty domowe oraz na co dzień nieużywane przedmioty, a więc wszystko to, co zajmowałoby niepotrzebnie przestrzeń w pomieszczeniach.

Usytuowanie garderób

Garderoby bezwzględnie powinny znajdować się przy sypialniach domowników, zastępując szafy wnękowe. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na budowę garderób przy każdej z sypialni, powinniśmy się zdecydować na jedną garderobę dostępną z korytarza znajdującego się przy pokojach nocnych. Idealną sytuacją jest budowa garderoby nie tylko przy każdej sypialni, ale także przy przedsionku. Dostępna z wiatrołapu umożliwi przechowanie obuwia oraz odzieży wierzchniej domowników oraz gości. Pozwoli także na przechowanie parasola czy wygodne przebranie się i przygotowanie do wyjścia. Jeśli jesteśmy posiadaczami naprawdę dużego domu, możemy zdecydować się także na zaprojektowanie garderoby, która będzie pełniła funkcję schowka na ręczniki, pościel oraz inne przedmioty domowe używane rzadziej.

Mimo że garderoba jest pomieszczeniem gospodarczym, najlepiej jest zapewnić w niej dostęp do światła dziennego. Oddaje ono bowiem najlepiej barwę odzieży i pozwala na odpowiednie dobranie odpowiednich jej części. Jeśli nie ma takiej możliwości, by zapewnić dostęp do okna, konieczny będzie dobór idealnego oświetlenia sztucznego.

Funkcjonalność garderoby

Aby garderoba była wygodna, powinna mieć co najmniej 4–5 m2, jednak im więcej, tym będziemy mogli sobie pozwolić na lepsze zagospodarowanie jej powierzchni. Wszystkie półki i szafki powinny być zaprojektowane na wymiar. Ważna jest wygoda, a więc półki muszą być dostępne dla każdego z użytkowników. Półki o różnej szerokości i wysokości pozwolą na powieszenie czy ułożenie różnych części odzieży. Nie można zapomnieć o zamontowaniu dużego lustra oraz choćby małej ławeczki, na której będzie można usiąść podczas ubierania skarpetek czy rajstop. Posiadacze większej garderoby będą mogli sobie pozwolić także na zamontowanie w niej deski do prasowania.

Rozwiązaniem często stosowanym w nowoczesnych projektach domów jest zaprojektowanie garderoby w ten sposób, aby była ona dostępna z sypialni i była pomieszczeniem przechodnim do łazienki. Takie ustawienie ułatwi niewątpliwie korzystanie z wszystkich pomieszczeń.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.