Minimalna powierzchnia działki pod budowę domu, czyli o jaką powierzchnię musisz się postarać?

W ostatnich latach ceny gruntów bardzo poszły do góry, głównie chodzi tutaj o ceny działek budowlanych. Nic więc dziwnego, że sporo osób chętniej skłania się ku zakupowi znacznie mniejszej działki, niż początkowo zamierzali. Zastanawiające jest jednak zagadnienie, czy istnieją jakieś umownie ustalone minimalne wymiary działki budowlanej. Zanim więc podejmiesz ostateczną decyzję dotyczącą zakupu działek budowlanych, koniecznie sprawdź wszystkie ważne aspekty dotyczące tego tematu.

Minimalna działka pod budowę - co trzeba wiedzieć?
Minimalna działka pod budowę - co trzeba wiedzieć?

Działka budowlana - czym jest?

Decydując się na budowę domu, nie każdy ma do dyspozycji gotową działkę budowlaną przekazaną przez rodziców czy innych krewnych. Dom jednak musi na czymś stanąć, dlatego inwestorzy koniecznie muszą zakupić dla siebie odpowiednią działkę. W ostatnich latach ceny tych konkretnych nieruchomości poszły bardzo do góry, nic więc dziwnego w tym, że inwestorzy szukają działek nieco tańszych, a jeśli trzeba, to też mniejszych. Działka na sprzedaż o dużej powierzchni, jeśli nie jest potrzebna, to zbyt duży wydatek. Dlatego też inwestorzy zastanawiają się, czy jest jakaś minimalna działka, którą można zakupić, jeśli chce się wybudować dom. 
Działka budowlana jest znacznie droższa, aniżeli działka rolna, ponieważ od razu można na niej budować. Często, w przypadku miast, znajdują się na takiej działce doprowadzone media, które można wykorzystać podczas budowy domu. Działka budowlana często posiada również dostęp do drogi publicznej.

Ile powinna minimalnie wynosić powierzchnia działki budowlanej?

Wielu inwestorów zadaje pytanie, ile powinna wynosić minimalna działka pod budowę domu? Zanim jednak poda się konkretną liczbę, warto mieć na uwadze kilka czynników. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że mówiąc o minimalnej powierzchni działki, trzeba uwzględnić od razu wielkość domu. Jeśli już mamy wybrany wymarzony projekt, będzie to znacznie łatwiejsze, ponieważ z każdej strony trzeba odsunąć się od ściany o ok. 3-4 m. Konkretna długość zależy od faktu, czy ściana posiada okna lub inne otwory, czy nie. Są też inne zapisy, które pozwalają na zabudowę jednorodzinną w odległości 1,5 m od granicy działki. Wszystko jednak musi zgadzać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. 

Minimalna działka na sprzedaż budowlana w 2021 roku

Tak naprawdę nie istnieją żadne konkretne przepisy, które regulowałyby wielkość działek budowlanych. Jednak warto zwrócić uwagę, że istnieją pewne tendencje osób kupujących działki. Jeśli jest do sprzedaży działka budowlana, inwestorzy za główny cel obierają sobie czynnik, który pozwoli im wygodnie użytkować dany teren. Oznacza to, że powinien zmieścić się na nim dom i chociaż minimalnej wielkości ogródek czy miejsce do wypoczynku latem, kiedy na zewnątrz jest bardzo ciepło. Jednak wielkość działek różnić się będzie od lokalizacji, bowiem w mieście minimalna działka wynosić będzie ok. 300 m kwadratowych, jednak już działka podmiejska to minimalnie ok. 1500 m kwadratowych. Jak widać jest to ogromny rozrzut, a za tym wszystkim idą ceny.

Ile arów powinny wynosić działki budowlane?

Działki budowlane w dzielnicy Warszawa Wawer z pewnością trzeba przygotować się na wysokie ceny działek. Warszawa Wawer to dzielnica stolicy, dlatego to tam znajduje się do sprzedania atrakcyjna działka dla osoby, która planuje całe swoje życie spędzić w tym pięknym, dającym sporo różnych możliwości mieście. Minimalna wielkość działki w takiej dzielnicy to 3 ary, która pozwoli na wybudowanie domu oraz na urządzenie przytulnego tarasu czy ogródka, w którym można posadzić własne warzywa czy owoce.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.