Pompa do oczka wodnego – jaką wybrać?

Budowa oczka wodnego na działkach, w ogrodach czy przy domach staje się niezwykle modną inwestycją. Rewelacyjnie się prezentuje, a także wyznacza tak ważną strefę rekreacji w bliskości z naturą. To doskonałe urozmaicenie architektury ogrodu, a także niezwykle ważny element mikroklimatu, który jest niezbędny dla roślin, zwierząt, a także dla człowieka. Oczko wodne fantastycznie będzie nawilżać powietrze, pozwala na zasadzenie roślin, które wymagają tak specjalistycznych warunków, a także umożliwia hodowanie ryb, o ile oczywiście zdecydujemy się na inwestycję o określonej wielkości. Z drugiej strony to okazja, by w naszym ogrodzie pojawiły się nowe zwierzęta, zmieniał się ekosystem, a także, by natura mogła zadziałać tak, jak potrafi najlepiej. Oczko wodne żyje swoim życiem, o ile nie będziemy w ten rozwój zbyt mocno ingerować. Dzięki temu dane nam będzie stworzyć niezwykłą przestrzeń wprost idealną do odpoczynku. W tym miejscu atmosfera będzie niezwykła aż od wczesnej wiosny do późnej jesieni.

 

Castorama

1. Pompa do oczka wodnego – do czego służy?
2. Jaka pompa do oczka wodnego - jakie parametry wziąć pod uwagę?
3. Pompa wodna do oczka - rodzaje
4. Co wspomaga działanie pompy?

Pompa do oczka wodnego – do czego służy?

Oczko wodne to doskonała inwestycja, która choć będzie idealnym elementem dekoracyjnym ogrodu i stworzy świetny ekosystem, to wymaga od nas nakładu pracy oraz zakupu specjalistycznego sprzętu. Przy niewielkich zbiornikach konieczna będzie pompa, która odpowiednio natlenia wodę, a także jest niezbędna w procesach oczyszczania się oczka. To również niezbędne urządzenie, gdy chcemy hodować zwierzęta wodne lub karasie ogrodowe. Przede wszystkim one i rośliny będą wymagać odpowiedniego zaopatrzenia w tlen, a także oczyszczania na przykład z glonów. Bez pompy nie uda nam się stworzyć dobrych warunków dla prawidłowego wzrostu i rozwoju ekosystemu, a tym samym nie zbudujemy doskonałego środowiska biologiczno-tlenowego, które gwarantuje równowagę, a w efekcie sprawi, że oczko wodne będzie prezentowało się doskonale.

Jaka pompa do oczka wodnego – jakie parametry wziąć pod uwagę?

W ofercie https://www.castorama.pl/produkty/ogrod/nawadnianie/pompy-i-zbiorniki/pompy-zatapialne.html znaleźć można dedykowane urządzenia, które doskonale wpiszą się w konkretne potrzeby. W praktyce więc efektywne nowoczesne pompy zagwarantują to, że niewielki zbiornik w ogrodzie stanie się przyjaznym środowiskiem dla rozwoju roślin oraz oczywiście mieszkających tam zwierząt. Wszystkie urządzenia powinny być oczywiście dopasowywane indywidualnie i najlepiej określić ich parametry już na poziomie projektowania i budowy oczka wodnego. To pozwoli uniknąć późniejszych kosztownych przeróbek, a także sprawi, że uruchomienie oczka będzie sukcesem i sprawi nam ogromną radość. Najważniejsze oczywiście będzie to, by wydajność pompy była dostosowana do specyfiki oczka, czyli wielkości zbiornika, wysokości podnoszenia wody, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy decydujemy się na tworzenie kaskad, fontann oraz niewielkich wodospadów. Wydajność mierzy się w litrach na godzinę (l/h). Poza tym ważnym parametrem staje się pobór mocy. To o tyle istotne, że pompa pracuje przez osiem miesięcy w roku, co niewątpliwie wpłynie na wysokość rachunków za prąd. Warto wybierać urządzenia energooszczędne, bo ta inwestycja zwróci się bardzo szybko.

Pompa wodna do oczka – rodzaje

Producenci oferują szereg różnych pomp, które doskonale są w stanie sprostać wymaganiom klientów. Przede wszystkim dzieli się je na zewnętrzne i wewnętrzne. Te pierwsze instaluje się poza oczkiem wodnym i tam właśnie zachodzą wszelkie procesy filtrowania i napowietrzania wody. Pompy wewnętrzne zostają zanurzone w wodzie i tam pracują. Co istotne, w tym wariancie bardzo często generują również dodatkowe efekty na przykład świetlne czy też tworzące strumienie lub kaskady. Oczywiście wizualnie atrakcyjne prądy wodne mają również bardzo ważną funkcję – napowietrzają wodę. Poza całą paletą możliwości pompy do oczek wodnych będą się różnić również cenami. Te najtańsze można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych, ale przy planowaniu inwestycji na kilka lat warto pokusić się o nowocześniejszy sprzęt. W praktyce to się po prostu opłaci i gwarantuje nie tylko jakość, ale również spokój.

Co wspomaga działanie pompy?

Wybór odpowiedniej pompy powinien być podyktowany przede wszystkim naszymi potrzebami oraz specyfiką oczka wodnego. Z drugiej strony warto zwrócić uwagę na to, by urządzenie było funkcjonalne i trwałe. Dlatego właśnie niezwykle ważna będzie długość kabla, wytrzymała oś wirnika – najlepiej ceramiczna. Będzie pracować ona lepiej i ciszej niż metalowy element. Poza tym pompa powinna mieć dedykowaną podstawkę, która umożliwia poprawne zamocowanie na dnie oczka, a tym samym pracę w sprzyjających warunkach na stabilnym podłożu. Dodatkowe nakładki natomiast umożliwiają tworzenie niezwykle widowiskowych efektów. Tu ilość kształtów, możliwości jest niemalże nieograniczona. Warto zadbać także o to, by pompa posiadała również specjalne prefiltry z gąbki, ponieważ to zabezpieczy przed wnikaniem większych nieczystości do urządzenia. Tym samym unikniemy zatkania lub zniszczenia pompy.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.