Projekt instalacji elektrycznej przy budowie domu

Projekt instalacji elektrycznej to jeden z elementów składowych dokumentacji budowlanej. Zawiera podstawowe parametry, rozwiązania oraz schemat instalacji. Prawidłowo przygotowany projekt sprawi, że korzystanie z urządzeń elektrycznych będzie wygodne i bezpieczne.

Po co jest wykonywany projekt instalacji elektrycznej?

Ogólny projekt instalacji elektrycznej przedstawiający podstawowe parametry, rozwiązania, a więc schematy i plany instalacji elektrycznej oraz dobór materiałów odpowiedniej jakości, powinien zostać dołączony do projektu domu w momencie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Projekt przedstawia sposób rozprowadzenia w domu prądu, a więc umożliwia rozmieszczenie gniazd wtyczkowych, tras układania przewodów oraz punktów oświetleniowych.

Szczegółowy projekt instalacji elektrycznej powinien być wykonany na podstawie projektu przyszłych wnętrz. Przemyślany i uzgodniony z projektantem wnętrz, projektantem instalacji cieplnych oraz wodno-kanalizacyjnych projekt instalacji elektrycznej sprawi, że nie będziemy narażeni na przykre niespodzianki podczas realizacji, a więc sytuacje, w których okaże się, że instalacje wewnętrzne się krzyżują lub kolidują ze sobą. Projekt instalacji elektrycznej powinien być wykonany po zaprojektowaniu wnętrza, aby przewidzieć, gdzie powinny znajdować się wpusty do oświetlenia, gdzie zamontować gniazda wtyczkowe, aby sięgały do nich takie sprzęty jak telewizor, komputer czy sprzęt grający, oraz żeby nie były widoczne.

Komu zlecić wykonanie projektu instalacji elektrycznej?

Projekt instalacji elektrycznej może wykonać elektryk z uprawnieniami do 1 kV w zakresie projektowania takich instalacji. Jeśli przekażemy mu koncepcję aranżacji wnętrz, przystosuje on położenie gniazd niezbędnych do podłączenia najważniejszych sprzętów oraz rozplanuje oświetlenie w poszczególnych wnętrzach, aby lampy sufitowe czy kinkiety znalazły się w odpowiednich miejscach. Elektryk powinien także dostosować projekt do naszych potrzeb, a więc przewidzieć tyle punktów świetlnych oraz gniazd, abyśmy mogli wygodnie z nich korzystać.

Liczba obwodów elektrycznych

Instalacja elektryczna składa się z obwodów doprowadzających prąd do punktów oświetleniowych, gniazd oraz poszczególnych urządzeń, które wymagają oddzielnego zasilania, a więc tych o dużej mocy. Prawidłowe rozplanowanie obwodów zapewni nam funkcjonalność oraz niezawodność.

Zgodnie z przepisami w jednym obwodzie nie powinno być więcej niż dziesięć gniazd wtyczkowych lub dwadzieścia punktów świetlnych. Oddzielnego zasilania wymaga na przykład pralka, hydrofor, kocioł centralnego ogrzewania, elektryczny podgrzewacz wody oraz pompa. Powinno się także wydzielić obwody pod gniazda przeznaczone dla sprzętu komputerowego, zasilania bram wjazdowych czy garażowych, a także instalacji alarmowej. Obwody należy także osobno zabezpieczyć na wypadek zwarcia lub przeciążenia. Pozostałe gniazda wtyczkowe powinny być pogrupowane i połączone po kilka na jeden obwód. Warto w domu jednorodzinnym instalację elektryczną robić z zapasem, aby w przyszłości można było podłączyć dodatkowe sprzęty. W tym celu można pod warstwą tynku ułożyć dodatkowe rurki instalacyjne, do których zostaną wciągnięte kable.

Liczba punktów świetlnych i gniazd jest zależna od powierzchni domu, liczby pomieszczeń, a także od potrzeb domowników. Powinna być dobrze przemyślana, ponieważ ich zbyt mała liczba sprawi, że instalacja będzie niefunkcjonalna, zaś zbyt duża liczba niepotrzebnie zwiększy koszty instalacji i sprawi, że ze ścian będą wychodzić niepotrzebne gniazda.

Sporządzając projekt instalacji wewnętrznej, warto pomyśleć także o doprowadzeniu prądu na posesję, a więc do bramy wjazdowej, garażowej oraz instalacji antyoblodzeniowej. Doprowadzenie prądu do ogrodu ułatwi nam w późniejszym czasie podłączenie punktów świetlnych na zewnątrz oraz pompy i filtra w oczku wodnym.

Ułożenie obwodów elektrycznych w liniach prostych wzdłuż krawędzi ścian umożliwi późniejsze odtworzenie ich przebiegu i uchroni przed przypadkowym uszkodzeniem.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.