Szamba betonowe – pojemne i szczelne zbiorniki na nieczystości

Mieszkanie w domu jednorodzinnym, położonym zazwyczaj w spokojnej, cichej okolicy, z dala od męczącego zgiełku dużego miasta ma z pewnością swoje niepodważalne zalety, lecz oznacza jednocześnie sporą ilość ścieków, których w jakiś sposób trzeba się pozbyć. Musi to zawsze odbywać się w stu procentach bezpiecznie, w pełnej zgodzie z przepisami obowiązującymi wszystkich inwestorów, właścicieli czy najemców danej nieruchomości. Niestety dużej części nowych budynków nadal nie można podłączyć do zbiorczych sieci kanalizacyjnych, konieczne staje się więc szybkie znalezienie alternatywnego rozwiązania, a najczęściej stosowanym są bezodpływowe zbiorniki na nieczystości. Można je nabyć w rozmaitych wielkościach i pojemnościach, różniące się ilością komór, czy rodzajem użytych do produkcji materiałów, ale spośród nich największą popularnością niezmiennie cieszą się wytrzymałe i solidne szamba betonowe.

Szamba betonowe – szczelne i w pełni odporne na uszkodzenia

Zbiorniki bezodpływowe produkowane z najlepszych gatunków mieszanek betonowych z dodatkiem substancji uszlachetniających, od lat przyciągają użytkowników swoimi licznymi zaletami, spośród których najważniejsza jest wysoka wytrzymałość, wynikająca między innymi z parametrów pracy samego materiału. Beton, a najczęściej stosuje się ten klasy B-25, z którego zrobiono monolityczną konstrukcję szamba wzmocnioną stalowym zbrojeniem, oprze się praktycznie wszystkim niekorzystnym czynnikom, z jakimi zetknie się przez długie lata eksploatacji. Właśnie dlatego każdy zbiornik po wkopaniu go w ziemię zniesie bez uszczerbków:

  • intensywne działanie agresywnych, szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych, zawartych w przechowywanych nieczystościach, które w żadnym wypadku nie wydostaną się na zewnątrz. Betonowe szambo jest przed nimi dokładnie zabezpieczone, a jego dodatkową ochronę stanowi powłoka z masy bitumicznej, którą pokryto ściany oraz dno zbiornika. Wyciek ścieków uniemożliwia również dopasowana betonowa pokrywa, połączona z resztą szamba szczelną, odporną na niskie temperatury cementową spoiną, wyposażona w kominki rewizyjne do sprawdzania poziomu napełnienia oraz włazy umożliwiające szybkie i łatwe wypompowywanie zawartości;
  • wpływ wszystkich procesów biologicznych zachodzących naturalnie w glebie, przede wszystkim bakterii, pleśni i grzybów mogących w krótkim czasie doprowadzić do korodowania betonu oraz metalowych elementów zbiornika;
  • uszkodzenia typowo mechaniczne, prowadzące nawet do zniszczenia struktury szamba. Dzięki swojej konstrukcji, masie i zastosowanym materiałom oprze się ono dużym siłom nacisku gruntu, w którym zostanie umieszczone, a sama masa utrzyma je zawsze na miejscu bez ryzyka przesuwania w wyniku działania wód gruntowych. Można je także montować pod parkingami, podjazdami do budynku, a nawet pod drogami i nie uszkodzą go parkujące lub przejeżdżające nad nim pojazdy.

Szamba betonowe – wielkość i pojemność dopasowana do potrzeb

Ilość ścieków, jakie codziennie trzeba odprowadzić z typowego gospodarstwa domowego, wymaga właściwego doboru wielkości szamba, a szacunkowo biorąc każdy domownik produkuje ich aż do 150 l na dobę. Zbiornik musi więc umożliwić ich bezpieczne przechowywanie przez około 10 – 12 dni, bo co tyle zaleca się jego opróżnianie, a nieprzestrzeganie tych terminów stwarza ryzyko nie tylko wycieku, ale i wybuchu gromadzących się w zbiorniku gazów. Warto także uwzględnić ilość miejsca, jaką możemy na niego przeznaczyć oraz pojemność samochodów asenizacyjnych, wykorzystywanych do wywozu niebezpiecznej zawartości. Szeroką ofertę szamb betonowych znajdziemy stronie https://zamow-szambo.pl, należącej do renomowanego producenta, dostarczającego zbiorniki najwyższej jakości, dokładnie dopasowane do potrzeb przyszłych użytkowników. Ma on dla swoich klientów różne ich modele, takie jak:

  • szamba jednokomorowe, idealne dla niewielkiego gospodarstwa domowego, o pojemnościach od 2 do 13 m3, wszystkie przystosowane do montażu rury przelewowej o średnicy 160 mm, kompleksowo wyposażone we wspomnianą pokrywę z kominkami rewizyjnymi i szczelnymi włazami;
  • szamba dwukomorowe, największe, solidne monolityczne konstrukcje, dające użytkownikom większy margines bezpieczeństwa, jeszcze bardziej zmniejszający ryzyko wycieku i pozwalające zaoszczędzić koszty opróżniania, które może odbywać się rzadziej niż co 10 dni. Odrębne komory rozdziela betonowa przegroda przelewowa, a całość jest wyposażona jak model jednokomorowy i dostępna w pojemnościach od 4 do 12 m3.

Szamba posiadają także wymagane certyfikaty PZH, certyfikat ISO9001 oraz aprobatę techniczną ITB, co razem stanowi najlepszą gwarancję ich jakości oraz trwałości.

Szamba betonowe – transport i montaż realizowany na terenie całego kraju

Z racji, że masa szamba betonowego może sięgać w przypadku największych modeli nawet kilku ton, a wliczając wagę pokrywy jeszcze więcej, każdy producent oferuje usługę ich transportu na terenie całego kraju oraz fachową pomoc w montażu. Samochody, którymi przywożone są zakupione zbiorniki, wyposażono w dźwigi lub podnośniki umożliwiające łatwe umieszczenie szamba w przygotowanym wykopie. Wykwalifikowani pracownicy skorygują jego położenie i dokonają sprawnego podłączenia z domową instalacją wodno-kanalizacyjną. Ostatnim etapem prac jest sprawdzenie szczelności wykonanych połączeń i pokrycie zbiornika dodatkową warstwą zaprawy, zwiększającej szczelność całej konstrukcji. Oczywiście wszystkie szamba, jak i prace związane z ich podłączeniem są objęte gwarancją producenta, zapewniającego również całodobowy serwis, szybko usuwający ewentualne awarie.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.