Budowa szamba na działce: formalności, montaż, koszty

Inwestorzy, którzy zasiedlają tereny jeszcze nieskanalizowane, mogą pozbyć się nieczystości na dwa sposoby. Pierwszy z nich to tradycyjne szambo, a drugi stanowią przydomowe oczyszczalnie ścieków będące pewnym novum na rynku.

 

 

Budowa szamba i konstrukcja

Szambo jest połączone z powierzchnią ziemi za pośrednictwem żeliwnego włazu, natomiast rura wywiewna zapewnia w nim pewną cyrkulację powietrza. Jak widać, jest to naprawdę proste urządzenie i niedrogie w budowie. Jest bardzo popularne także ze względu na to, że szambo nie wymaga absolutnie żadnych uwarunkowań glebowych czy wodnych. To w końcu tylko szczelny zbiornik, a więc może powstać niemal wszędzie.

Szambo jest połączone z powierzchnią ziemi za pośrednictwem żeliwnego włazu, natomiast rura wywiewna zapewnia w nim pewną cyrkulację powietrza.

Szambo jest niczym innym jak zbiornikiem na nieczystości, który musi być regularnie opróżniany z powodu gromadzącego się w nim na skutek naturalnych procesów chemicznych metanu. Schemat budowy szamba wygląda następująco. Ścieki doprowadzone są do głównej części szamba, czyli bezodpływowego zbiornika. Najważniejsze w całej konstrukcji jest to, żeby zbiornik był szczelny – tylko wtedy otaczające go środowisko jest bezpieczne. Szambo jest konstruowane bezpośrednio na placu budowy lub przywozi się je już gotowe. Jako budulec używa się oczywiście betonu, ewentualnie cegieł, żelbetu czy tworzywa sztucznego. Często szambo buduje się z betonowych kręgów. Główny zbiornik szamba posiada mniejszy uchyłek – tzw. studzienkę zbiorczą, w której gromadzą się osady.

Jak dobrać wielkość szamba?

Wielkość szamba powinna być uzależniona nie od jego całkowitej pojemności, ale od użytkowej. Jej wartość warunkuje odległość liczona od dna szamba do dolnej krawędzi rury, która służy do odprowadzania ścieków. Poza tym to, jak duży zbiornik powinniśmy zainstalować, jest zależne od zapotrzebowania mieszkańców i zużycia przez nich wody. Średnio dla 4-osobowej rodziny zbiornik szamba powinien mieć 9-12 m3.

Budowa szamba – lokalizacja, warunki techniczne

Budując szambo musisz pamiętać o warunkach lokalizacyjnych i technicznych określonych prawem. Warunki te zawarte są w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Regulacja dotyczy zbiorników bezodpływowych, których pojemność nie przekracza 50 m3.

Zgodnie z tym dokumentem, budowa szamba jest możliwa tylko na działkach budowlanych, gdzie nie ma możliwości wykonania przyłącza do kanalizacji. Sam zbiornik powinien mieć dno oraz ściany nieprzepuszczalne i szczelne przykrycie. Ponadto zbiornik musi posiadać system odpowietrzania.

W kwestii odległości od domu czy granicy działki, wspomniane rozporządzenie również jasno określa warunki. Odległość pokryw i wylotów wentylacji zbiornika powinna wynosić:

 • 15 m od okien i drzwi do budynków, w których przebywają ludzie lub funkcjonuje tam magazyn spożywczy,
 • 7,5 m od granicy działki sąsiedniej (w tym również od drogi).

Odległości te są nieco zmniejszone w zabudowie jednorodzinnej, zagrodowej oraz rekreacji indywidualnej. I tak odpowiednio powinny wynosić minimum 5 m od okien i drzwi oraz 2 m od granicy działki.

 

Budowa szamba do 10m3 nie wymaga pozwolenia na budowę
Budowa szamba do 10m3 nie wymaga pozwolenia na budowę

 

Budowa szamba: z pozwoleniem czy zgłoszeniem?

Jeżeli lokalizacja szamba została uwzględniona na planie zagospodarowania działki, który dołącza się do pozwolenia na budowę, można szambo zbudować nie martwiąc się o żadne formalności. Jeżeli lokalizacja nie została zaznaczona, aktualne są następujące regulacje: według art. 30 ust. 1 pkt. 1 w zw. z art. 29 ust. 1 pkt 3a Prawa budowlanego, budowa szamba o pojemności do 10 m3 nie wymaga konieczności uzyskania pozwolenia. Wystarczy w takim przypadku zgłosić w starostwie lub innym organie administracji architektoniczno-budowlanym zamiar budowy. Jeśli w ciągu 30 dni nie otrzymasz sprzeciwu, oznacza to milczącą zgodę urzędu.

Ile kosztuje budowa szamba?

W zależności od rodzaju zbiornika na nieczystości, za szambo o pojemności 10 m3 zapłacimy średnio (netto):

 • min. 2300 zł – szambo żelbetowe jednokomorowe,
 • min. 2500 zł – szambo żelbetowe dwukomorowe,
 • min. 6000 zł – szambo z laminatu (średnica 160 cm).

Do powyższych kwot należy doliczyć koszt montażu, który w dużej mierze zależy od lokalizacji działki oraz warunków gruntowych (od nich zależy np. czas pracy koparki). Koszty zależne są też od rodzaju zbiornika oraz tego, jak duży będzie wykop. Zwykle wykonawstwo nie przekracza jednak kwoty 2000 zł.

Ile kosztuje eksploatacja szamba przez 4-osobową rodzinę?

Jeśli chodzi o samą eksploatację, w zależności od wielkości rodziny i samego szamba komunalny wóz asenizacyjny powinien je opróżniać raz, dwa razy w miesiącu. Dla orientacji możemy powiedzieć, że wielkość szamba o pojemności 10 m³, czyli standardowo wybieranego rozmiaru odpowiedniego dla modelowej rodziny 2+2, wynosi około 3 metrów – jeżeli chodzi o szerokość, 4 metrów – jeśli chodzi o długość. Takie szambo jest wysokie na około 2,5 metra. Średnia stawka odbioru ścieków z takiego zbiornika to 150-200 zł. Zakładając, że szambo będzie opróżniane co ok. 3 tygodnie, rocznie liczba cykli wyniesie 17. Zatem w skali roku koszt eksploatacji szamba przez 4-osobową rodzinę wyniesie 2550-3400 zł.

Zdecydowanie odradzamy samodzielne budowanie szamba. Aby mieć pewność, że produkt będzie szczelny, najlepiej jest wybrać ten certyfikowany np. przez Instytut Ochrony Środowiska, Cobrti Instal lub z atestem PZH.

UWAGA! Podane kwoty są cenami przybliżonymi, pochodzą z ogólnodostępnych w Internecie zestawień kosztów, dlatego mogą odbiegać od aktualnych cen oraz nie stanowią oferty handlowej.

Komentarze

 • Rafał 2021-05-01T10:18:47Z

  Jeżeli szambo jest zaznaczona w planie, to mogę postawić zamiast 10m3 większe np 12m3?? Odległość od ulicy jest 2m, od okien 5m. Dom jednorodzinny.

  • Robi 2021-02-13T14:02:52Z

   Witam, Czy mogę na 10.09 arowej działce zbudować dwa szamba 10 m3 na zgłoszenie?

   • Tom 2020-06-08T00:30:33Z

    Jeszcze jedno czas oczekiwania od momentu zgłoszenia wynosi 21 dni

    • Tom 2020-06-08T00:29:48Z

     Od granicy działki z drogą gminną i sąsiadem odległośc 200 cm. reszta ok. pojemnik szamba musi mieć odpowietrzenie rurką 50 mm

     • Prykuuu 2019-03-26T15:28:56Z

      Z tego co kojarzę to na zbiornik powyżej 10m3 trzeba robić projekt.. jeśli mniejsze szambo to tylko zgloszenie

      • Abc szamba betonowe 2019-02-04T03:16:47Z

       Trochę nieaktualne macie dane odnośnie odległości.

       • Tooba.pl 2019-02-04T09:54:29Z

        Dzień dobry, prosimy o wskazanie, w którym miejscu dane się nie zgadzają. Artykuł został przygotowany na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury. Pozdrawiamy!

       • Mirek 2014-01-23T11:27:14Z

        Aby zbudować szambo, należy ten zamiar zgłosić w starostwie powiatowym (na 30 dni przed rozpoczęciem budowy). Chyba, że lokalizacja szamba została zaznaczona na planie zagospodarowania działki dołączonym do wniosku o pozwolenie na budowę. Wtedy żadne dodatkowe formalności nie są potrzebne.

        • Rafał 2021-05-01T10:17:09Z

         Jeżeli jest zaznaczona w planie, to mogę postawić zamiast 10m3 większe np 12m3??

        • wojtek 2014-01-16T11:37:49Z

         szambo nie wymaga pozwolenia na budowę? Na jakiej podstawie prawnej? Proszę podać artykuł prawa budowlanego w którym jest napisane że nie wymaga pozwolenia a jedynie zgłoszenia bo w Art.29 nie ma ani słowa o szambie albo jakimkolwiek zbiorniku na ścieki.

         • Gość 2018-12-17T18:15:48Z

          paragraf 3 a