Szambo na działce letniskowej

Urocze zakątki mają swoją cenę. Za doskonale usytuowaną działkę rekreacyjną trzeba niemało zapłacić, a na dodatek większość takich terenów nie jest objęta siecią wodociągową ani kanalizacyjną. Zyskując odludny zakątek, trzeba więc rozwiązać kilka przyziemnych problemów. Jednym z nim jest budowa szamba. Sprawdzamy, jakie są wymagania formalne związane z budową i usytuowaniem szamba.

 

Do większości działek letniskowych nie dociera sieć kanalizacyjna
Do większości działek letniskowych nie dociera sieć kanalizacyjna

 

Budowa szamba na działce letniskowej – pozwolenie czy zgłoszenie? Kiedy bez formalności?

Do większości działek letniskowych nie dociera sieć kanalizacyjna. Dostęp do bieżącej wody zapewnia się, budując studnię, a nieczystości ciekłe odprowadza się do szamba, czyli bezodpływowego zbiornika. Jeśli lokalizacja tej budowli została uwzględniona na planie zagospodarowania działki, dołączanym do pozwolenia na budowę, nie są wymagane dodatkowe formalności. W innym przypadku obowiązują zapisy Prawa budowlanego (art. 30 ust. 1 pkt w związku z art. 29 ust. 1 pkt 3a), które mówią, że budowa szamba o pojemności do 10 m³ nie wymaga pozwolenia na budowę. Wystarczy zgłoszenie zamiaru budowy do starostwa lub innego organu administracji architektoniczno-budowlanej.

Budowa szamba – lokalizacja, warunki techniczne

Wybierając odpowiednią lokalizację na zbiornik na szambo, trzeba pamiętać o tym, że jego umiejscowienie jest regulowane przez rozporządzenie ministra infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie. W zabudowie letniskowej odległość pokryw i wylotów wentylacji ze zbiorników bezodpływowych powinna wynosić minimum 5 m od okien i drzwi do pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, 2 m od granicy sąsiedniej działki, drogi lub ciągu pieszego oraz 15 m od osi studni służącej do zaopatrzenia w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi. Odległość szamba od granicy działki może być mniejsza niż 2 m, jeśli na sąsiedniej działce znajduje się się już szambo w pobliżu granicy. Istnieje także możliwość jednoczesnej budowy dwóch zbiorników przy granicy sąsiednich działek.

Zbiornik na szambo z betonu czy plastiku? Jaką wybrać ich pojemność?

Jednym z najpopularniejszych rozwiązań, które dobrze sprawdzi się na działce letniskowej, jest montaż gotowego zbiornika. Może być wykonany z tworzyw sztucznych i laminatów lub z betonu. Te pierwsze są lekkie, ale mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zbiorniki betonowe natomiast są bardziej trwałe i można je bez obaw zakopać na działce. Poza tym są tańsze niż plastikowe. Warto je wybrać w szczególności wtedy, gdy miejsce zainstalowania zbiornika ma służyć jako parking. Oba rodzaje zbiorników są proste w montażu.

Zastanawiając się nad doborem pojemności szamba, należy z jednej strony pamiętać, że im zbiornik jest większy, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Warto jednak zwrócić uwagę na pojemność wozów asenizacyjnych, które obsługują dany teren. Jeśli jest mniejsza od pojemności szamba, to i tak jego zawartość nie zostanie za każdym razem do końca opróżniona.

Niezależnie od rodzaju najlepiej jest wybrać zbiornik certyfikowany, np. przez Instytut Ochrony Środowiska, Cobtri Instal lub z atestem PZH. Wówczas będziemy mieli pewność, że produkt będzie wysokiej jakości i szczelny.

Szambo czy przydomowa oczyszczalna ścieków?

Warto pamiętać o tym, że bez względu na to, jak często właściciel działki rekreacyjnej na niej przebywa, zobowiązany do pozbycia się w odpowiedni sposób nieczystości. Alternatywą dla szamba jest przydomowa oczyszczalnia ścieków.

Szambo jest znacznie tańszą inwestycją (koszt z montażem wynosi min. 4 tys. zł), ale w jego przypadku będziemy ponosić wysokie koszty eksploatacyjne (jednorazowy wywóz nieczystości kosztuje 150-200 zł). Instalacja oczyszczalni ścieków w zależności od jej typu może wynieść od 6 do 15 tys. zł. Jednakże jej użytkowanie nie jest drogie (rocznie ok. 250 zł). Jeśli na działce rekreacyjnej przebywamy większą część roku, bardziej opłacalna będzie oczyszczalnia ścieków, a jeśli tylko kilka razy w sezonie lepszą inwestycją okaże się budowa szamba.

Komentarze

  • Andrzej 2020-06-24T10:27:56Z

    Jak to możliwe? Wiele osób twierdzi, że NIGDY nie opróżniały szamba na działce letniskowej. Rozmawiałem z osobami, które montowały szambo 10-15 lat temu. Działki letniskowe są wykorzystywane 60-70 dni w roku

    • wybe 2020-07-14T18:07:37Z

      Bo mają nieszczelne tzw.przebite szamba, czyli ciecz przenika do gruntu.