Jak sprawdzić czy samochód jest ubezpieczony?

Masz zamiar kupić używany samochód? Ktoś wjechał w Twój samochód i uszkodził go w jakiś sposób? Chcesz wiedzieć, czy ma aktualne ubezpieczenie? Nie musisz wierzyć mu na słowo, możesz to sprawdzić samemu.

Ubezpieczenie samochodu
Ubezpieczenie samochodu

Wszystkie samochody zarejestrowane w Polsce muszą mieć ważne ubezpieczenie OC. Chroni ono sprawcę przed finansowymi konsekwencjami szkód, jakie wyrządzi w następstwie wypadku. Takie koszty często są na tyle wysokie, że nie byłoby możliwe pokrycie ich z własnej kieszeni . Dlatego jest wiele sytuacji, w których Ty jako poszkodowany możesz być zainteresowany tym, czy dany pojazd jest ubezpieczony.

Kiedy warto sprawdzić, czy jakiś samochód ma ubezpieczenie OC?

Pierwszy taki przypadek to moment, kiedy kupujesz używany samochód. Skoro ktoś wcześniej się nim poruszał, to znaczy, że powinien mieć on ubezpieczenie. Sam będziesz musiał je przedłużyć, jednak warto wiedzieć do kiedy obowiązuje to, które samochód ma aktualnie. Sprzedający powinien przekazać Ci polisę razem z dowodem i kartą pojazdu.

Kolejne sytuacja, w jakiej warto wiedzieć, czy pojazd ma ważną polisę, jest wypadek i kolizja drogowa. Szczególnie ważne jest to w przypadku kolizji drogowej. Czyli sytuacji, w której w wyniku zdarzenia drogowego nie ma żadnych osób poszkodowanych. Zwykle, kiedy ma ona miejsce, nie wzywa się policji. Spisuje się natomiast oświadczenie. Właśnie w tym oświadczeniu powinna znaleźć się także informacja o numerze polisy sprawcy. W przypadku wypadku można się tym tak nie przejmować, gdyż i tak na miejsce przyjedzie policja i będzie spisywać wszelkie dane sprawcy.

Jak sprawdzić, czy samochód ma ważną polisę?

Najłatwiejszym sposobem jest wejście na stronę Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, czyli www.ufg.pl. Znajduje się tam zakładka o nazwie „Baza OC i AC”, kliknij nią, a później w „Identyfikacja umowy OC na dzień”. Teraz możesz wpisać numer rejestracyjny samochodu lub numer VIN. Będziesz wiedział, czy dany samochód ma aktualne OC. Jeśli z jakiegoś powodu chcesz wiedzieć, czy była ona też ważna np. tydzień wcześniej, również możesz to sprawdzić.

Warto tylko pamiętać, że baza nie jest aktualizowana automatycznie po wykupienie przez kogoś ubezpieczenia. To znaczy wszystko, zależy od systemu, jakim dysponuje dany ubezpieczyciel. Jeśli np. jego system informatyczny wysyła do UFG informacje o polisach co 2 dni, to może się zdarzyć sytuacja, w której ktoś ma polisę, ale nie widnieje ona jeszcze w UFG.

Jakie jeszcze ubezpieczenie warto mieć?

OC to podstawa. Jest nie tylko obowiązkowe, ale też po prostu zapewnia większe bezpieczeństwo. Nie musisz się martwić, jak pokryjesz koszty naprawy samochodu, kiedy np. uszkodzisz inny samochód na parkingu. Oprócz OC ubezpieczeniem, które znacznie zwiększy poczucie Twojego bezpieczeństwa, jest AC. Kradzież, uszkodzenie samochodu przez czynniki zewnętrzne – między innymi w razie takich sytuacji zabezpiecza Cię AC. Jeśli nie chcesz wykupywać pełnej formy tego ubezpieczenia, warto rozważyć minicasco. To korzystniejsza cenowo, ale również chroniąca Twoje auto polisa.

W LINK4 polisę możesz wykupić na różne sposoby. Jednym ze sposobów na szybki i wygodny zakup polisy jest skorzystanie z zakupu online. Specjalny kalkulator policzy dla Ciebie wysokość składki i będziesz mógł ocenić, jaka wersja ubezpieczenia najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Oczywiście, jeśli chcesz, możesz spotkać się z agentem i wszystkich formalności dopełnić osobiście, albo załatwić wszystko telefonicznie. Decyzja należy do Ciebie.

Szczegółowe informacje o produktach, limitach i wyłączeniach, a także OWU dostępne są na stronie www.link4.pl

Materiał powstał przy współpracy z LINK4.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.