Jak wybrać zasilacz UPS do pieca?

Zasilacze awaryjne służą głównie do dostarczania energii do m.in. pieców CO, pompek CO, sterowników pieca CO w sytuacji awarii w sieci energetycznej. Mogą być również wykorzystywane do ochrony urządzeń przed m.in. spadkami lub skokami napięcia, zakłóceniami w sieci energetycznej. Jest to dość istotne, gdyż tego typu awarie mogą doprowadzić do nieprawidłowego działania pieca i finalnie jego uszkodzenia. Warto więc zainwestować w dobrej jakość zasilacz awaryjny, aby uchronić się przed ewentualnymi zagrożeniami.

Zasilacz UPS - jaki wybrać do pieca?
Zasilacz UPS - jaki wybrać do pieca?

Jak prawidłowo wybrać zasilacz do pieca?

Należy wziąć parę kryteriów pod uwagę jak m.in.:

1. Jednym z ważniejszych kryteriów przy wyborze zasilacza jest moc, która odpowiada mocy zasilanego odbiornika lub sumy mocy zasilanych odbiorników. Najczęściej dobiera się moc z 20% zapasem na wypadek skoków napięcia przy rozruchu silników elektrycznych. W zależności do tego, jaki rodzaj pieca posiadamy, dobieramy zasilacz o odpowiedniej mocy:

 • do pieców gazowych (standardowych) wystarczy zasilacz o mocy 300W (model SinusPRO500E), w wielu wypadkach potrzebne jest jednak większe zasilanie, około 500W, 700W, 1000W (modele SinusPRO800E, SinusPRO1000E marki VOLT Polska).
 • piece z podajnikiem wymagają zasilania mocą 500-800W, odpowiedni będzie model SinusPRO800E marki VOLT Polska.
 • piece na pellet (nowoczesne paliwo opałowe w postaci granulatu ze sprasowanych odpadów drzewnych) wymagają zasilania większą mocą ok. 1000-1500W, odpowiedni będzie model SinusPRO1000E marki VOLT Polska.
 • starsze piece typu "kopciuch" bez podajnika mogą być zasilane mniejszą mocą około 300-500W, model SinusPRO500E marki VOLT Polska.

2. Do zasilania pieców, które należą do urządzeń o charakterze indukcyjnym jak m.in. lodówki, zamrażarki, elektronarzędzia, sprężarki powietrza, klimatyzatory, potrzebne są zasilacze typu CZYSTY SINUS (modele SinusPRO E marki VOLT Polska). Wytwarzają na wyjściu napięcie o „przebiegu sinusoidalnym”, takie samo jakie jest w sieci energetycznej. Inne modele zasilaczy o przebiegu prostokątnym nienadające się do odbiorników indukcyjnych mogą spowodować uszkodzenia. Silnik elektryczny może nie wystartować, będzie się grzał, co doprowadzi do przegrzania i uszkodzenia silnika oraz zasilacza.

3. Aby uchronić zasilane urządzenie przed skokami lub spadkami napięcia warto mieć zasilacz z wbudowanym AVR (Automatic Voltage Regulation). To moduł stabilizatora napięcia sieciowego, którego główną funkcją jest właśnie automatyczna regulacja napięcia w wypadku skoków lub spadków napięcia. Moduł AVR posiada między innymi seria modeli SinusPRO E/ SinusPRO W marki VOLT Polska.

Jak wybrać zasilacz UPS do pieca?
Voltpolska
Jak wybrać zasilacz UPS do pieca?

4. Zasilacz awaryjny powinien posiadać inteligentny prostownik do ładowania akumulatorów – prąd ładowania akumulatora powinien być zależny od stopnia rozładowania akumulatora i bieżącej temperatury akumulatora. (Modele SinusPRO E marki VOLT Polska).

5. Warto posiadać zasilacz z dodatkowymi funkcjami m.in. tak zwany zimny start. Pozwala to uruchomić urządzenie wyłącznie przy użyciu akumulatora, bez dostępu do sieci elektrycznej. (Modele SinusPRO E marki VOLT Polska).

6. O długości podtrzymania zasilania awaryjnego decydować będzie w dużej mierze pojemność akumulatora. Do zasilaczy awaryjnych nadają się akumulatory żelowe lub AGM jak m.in. modele AGM OPTI, AGM VPRO marki VOLT Polska.

7. W kwestii zabezpieczenia akumulatora najlepiej, aby zasilacz miał pełne zabezpieczenie, czyli przed nadmiernym lub głębokim rozładowaniem akumulatora poniżej napięcia 10,5V. Przekroczenie tego progu napięcia powoduje nieodwracalne zasiarczenie płyt akumulatora. (Modele SinusPRO E marki VOLT Polska).

8. Dla podwyższenia komfortu korzystania z zasilacza, warto zaopatrzyć się w urządzenie, które ma czytelny wyświetlacz (np. kolorowy), który pozwoli na bieżąco monitorować najważniejsze parametry.

Komentarze

 • Dmitro 2022-11-27T20:19:23.100Z

  13 listopada 2022 kupiłem Zasilacz awaryjny sinusPRO 500 E do kotła gazowego. Tranzystor YH3205Z, którego nie można nigdzie kupić, wypalił się!! Oprócz tego, że produkt VOLT POLSKA sinusPRO 500 E nie jest niezawodny, jest również niebezpieczny! Nie polecam!

  • Gość 2022-11-21T18:51:49.800Z

   Dwa tygodnie temu kupiłem UPS wolt 500 taki sam jak na pierwszej fotografii po podłączeniu przez całe 3 dni chodził prawidłowo na 4 dzień bez przyczyny wybuchły 4 tranzystory wybuchły płomieniem , Symbol tranzystorów to YH3205Z nie do znalezienia w całej Polsce, nawet tych tranzystorów o tym symbolu niema w katalogach, do serwisu nie dodzwonisz się za żadne skarby, paragon zgubiłem więc naprawa gwarancyjna nie wchodzi w grę naprawiłbym oczywiście na własny koszt ale super firma VOLT w ogóle nie odpisuje na maile telefonów nie odbiera nikt , kontakt do nich na stronie jest ale tylko i wyłącznie do handlowców którzy twierdzą ze oni nie są od serwisu i podają nr telefonu który i tak nikt nie odbiera JAK KROŚ LUBI WYWALIĆ KASE I MIEĆ WIELE PROBLEMÓW TO KUPOWAĆ UPS VOLT

   • YH3205Z 2022-12-01T21:00:23.922Z

    https://www.youtube.com/watch?v=mQ05EsqM27Q