Jak chronić elewacje przed mikroorganizmami i glonami?

Na jednych elewacjach mikroorganizmy i glony pojawiają się częściej niż na innych. Dlaczego tak jest i co zrobić, by ochronić ściany przed tymi nieproszonymi gośćmi?

Glony i grzyby występują zazwyczaj na ścianach domów zlokalizowanych na obszarach, gdzie powietrze ma dużą wilgotność, na przykład w pobliżu lasu. Częściej pojawiają się na elewacjach północnych i zachodnich. Sprzyja im wilgotne i ciepłe środowisko. O ich obecności świadczy brzydkie zabarwienie elewacji: brązowe lub zielone w przypadku glonów oraz czarne lub brunatne w przypadku grzybów. Algi i grzyby na ścianie domu nie tylko nieestetycznie wyglądają, ale też niszczą tynk. Co zrobić, by nie pojawiały się na elewacji?

Aby nie dopuścić do rozwoju glonów i grzybów, warto regularnie myć ściany
Aby nie dopuścić do rozwoju glonów i grzybów, warto regularnie myć ściany

Myć ściany

Glony i grzyby rozwijają się tam, gdzie gromadzą się organiczne zanieczyszczenia. Osiadają one na elewacji wraz z kurzem, dlatego żeby nie dopuścić do ich rozwoju, co jakiś czas należy myć ściany. Warto też regularnie przeglądać elewacje po to, by w porę usunąć pierwsze pojawiające się glony i nie pozwolić im rozrosnąć się nadmiernie.

Prawidłowo tynkować

Duży wpływ na rozwój mikroorganizmów ma tynk i warunki panujące podczas robót tynkarskich. Wybierając tynk, bierze się pod uwagę technologię i rodzaj podłoża, właściwości konkretnego produktu, a także takie czynniki jak: lokalizacja budynku i panujące wokół warunki atmosferyczne. Gdy powietrze jest bardzo zanieczyszczone i ma dużą wilgotność, trzeba wybierać produkty odporne na glony i grzyby. Do takich należą tynki silikonowe. Są one samoczyszczące, dlatego dobrze spisują się na obszarach, gdzie powietrze jest bardzo zanieczyszczone, np. w pobliżu ruchliwych ulic. Odporne na mikroorganizmy są także tynki silikatowe i mineralne. Tynki akrylowe nie porastają glonami, jeśli zawierają włókna wzmacniające.

Duży wpływ na rozwój mikroorganizmów ma rodzaj tynku oraz warunki panujące podczas prac elewacyjnych. Wybierając tynk, bierze się pod uwagę technologię i rodzaj podłoża, a także takie czynniki jak lokalizacja budynku.

Równie ważne są warunki atmosferyczne panujące podczas tynkowania. Tynki trzeba wykonywać podczas bezdeszczowej pogody i gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej +5ºC. W przeciwnym razie można doprowadzić do pogorszenia właściwości zaprawy i zwiększenia jej nasiąkliwości.

Ważne jest także, by wybierać tynki o gładkiej fakturze, ponieważ na chropowatych powierzchniach gromadzi się woda i zanieczyszczenia. Najszybciej brudzą się tynki typu kornik. Po gładkiej powierzchni o małej nasiąkliwości deszcz spływa i wypłukuje zanieczyszczenia. Na takiej elewacji grzyby i glony mają gorsze warunki do rozwoju.

Tynki należy wykonywać podczas bezdeszczowej pogody, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej +5ºC
Tynki należy wykonywać podczas bezdeszczowej pogody, gdy temperatura powietrza wynosi co najmniej +5ºC

Stosować środki biobójcze

Środki biobójcze to substancje, które przeciwdziałają rozwojowi mikroorganizmów. Dodaje się je do tynków i farb elewacyjnych. Warto wybierać produkty zawierające takie dodatki. Substancje te uwalniają się stopniowo, jednak – ponieważ ich ilość w produkcie jest ograniczona, działają co najwyżej przez kilka lat. Z tego powodu trzeba co jakiś czas stosować preparaty bioaktywne, które zawierają substancje zapobiegające rozwojowi glonów i grzybów.

Ważne jest, by wybierać tynki o gładkiej fakturze, ponieważ na chropowatych powierzchniach gromadzi się woda i zanieczyszczenia. Na gładkiej elewacji grzyby i glony mają gorsze warunki do rozwoju.

Sprawdzać stan techniczny

Warto przeprowadzać okresowe przeglądy budynku i dbać o jego stan techniczny. Jeśli uszkodzą się takie elementy domu jak: obróbki blacharskie, parapety, rynny – woda będzie spływać po elewacji i powodować jej ciągłe zawilgocenie. Na takiej powierzchni po jakimś czasie pojawią się glony i grzyby.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.