Jaki materiał wybrać na elewację nowoczesnego domu? Inspiracje i porady

Modna elewacja to dopełnienie nowoczesnego domu. Na rynku dostępne są różne materiały, którymi można wyłożyć elewację. Należą do nich m.in. tynk dekoracyjny, klinkier, kamień naturalny czy nawet blacha. Które materiały są modne na elewację i co będzie najlepsze na wykończenie nowoczesnego domu?

Nowoczena elewacja - jaki materiał wybrać?

Elewacja domu to nie tylko zewnętrzna warstwa ochronna, która zasłania nieestetycznie wyglądającą warstwę ocieplenia. Pełni również funkcję dekoracyjną. Dopełnia prezentację całego domu, ale wpływa też na estetykę otoczenia. Zdarza się, że rodzaj materiału lub kolorystykę elewacji narzucają zapisy Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP). Jeśli jednak takich zasad nie ma w dzielnicy, w której budujemy dom, mamy pełną dowolność i możemy wybierać różne materiały. Wówczas ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Materiały na modną elewację

Wybór materiału elewacyjnego to nie tylko kwestia estetyki. To także jakość, trwałość i wytrzymałość. Warto więc wybierać takie materiały wykończeniowe, które jednocześnie przetrwają wiele lat w różnych warunkach atmosferycznych. Jedne mogą bowiem np. kruszyć się pod wpływem niskich temperatur i wilgoci, inne natomiast blaknąć od silnych promieni słonecznych. Jaki materiał na elewację wybrać, by był estetyczny i trwały?

Tynk elewacyjny

Estetyczny i klasyczny wygląd domu zapewnia tynk elewacyjny. Sprawdza się przede wszystkim na ścianach ocieplonych. Może mieć gładką powierzchnię lub artystyczną fakturę, uzyskiwaną za pomocą szczotkowania, sznurowania lub drapania. Do wyboru jest tynk cienkowarstwowy, który dzieli się na:

  • tynk mineralny – to najtańsza opcja, która sprawdza się na ścianach ocieplonych wełną mineralną
  • tynk akrylowy – sprzedawany w formie gotowej, rozrobionej masy; idealny do czyszczenia wodą pod ciśnieniem i odnawiania farbą fasadową
  • tynk silikonowy – to opcja najdroższa, która dedykowana jest elewacjom domów usytuowanych w pobliżu zakładów przemysłowych i dróg.

Elewacja z betonu architektonicznego

Efektowny bywa także tynk o strukturze betonu. Może mieć różne faktury i odcienie. Nadaje budynkowi surowości i elegancji zarazem. Beton architektoniczny idealnie podkreśla minimalistyczne bryły. Zwykle dostępny jest w formie płyt, które są odporne na uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. W razie potrzeby, beton może być barwiony na dowolny kolor. W połączeniu z drewnem lub tynkiem tworzy niepowtarzalny efekt.

Okładzina na elewację

Inną opcją, równie efektowną, są okładziny – różnorodne pod względem koloru czy faktury. Wyróżnić tu można okładziny kamienne, betonowe, ceramiczne czy np. z tworzywa sztucznego. Oryginalny efekt gwarantuje z pewnością połączenie okleiny np. z tynkiem. Okleiny są nie tylko efektowne, ale także wytrzymałe i odporne na wpływ szkodliwych warunków atmosferycznych.

Elewacja drewniana

Drewno to materiał dający wrażenie ciepła i przytulności. Elegancję i szyk zapewni również budynkom, których elewacja będzie wykończona właśnie z tego materiału. Do wyboru jest cała gama kolorów i gatunków drewna. Niemniej jednak najczęściej wybieranymi i modnymi gatunkami drewna na elewację są: sosna, świerk i modrzew. Drewniana elewacja dobrze komponuje się z metalem, tynkiem, betonem czy kamieniem.

Efektownie prezentuje się również elewacja z drewnianych gontów. Choć kojarzy się raczej z tradycyjnym budownictwem sprzed wielu lat, gonty w różnych kolorach wykorzystuje się coraz częściej także w elewacjach nowoczesnych domów.

Płytki klinkierowe na elewacji

Klinkier to bardzo dekoracyjny i elegancki materiał, który sprawdza się idealnie na elewację domu. Jest materiałem naturalnym, modnym, a przede wszystkim trwałym. Swoją odporność zawdzięcza specjalnym warunkom, w których jest wypalany. To materiał trwały, charakteryzujący się wielością kolorów i faktur. Dodatkowo jest stosunkowo tani.

Blacha jako materiał na elewację

Kwintesencją nowoczesnego budownictwa są z pewnością domy, których elewacja wykonana jest z blachy. Blacha to synonim modernizmu i nowoczesności, dlatego poleca się ją do obecnie budowanych domów. Dobrze komponuje się z betonem lub drewnem. To materiał lekki i trwały, który nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych.

Blacha na elewacji może występować w różnych kolorach, głównie grafitowym lub szarym, a do wyboru jest blacha tytanowo-cynkowa, stalowa, miedziana lub w formie aluminiowych paneli.

Elewacja wykończona kamieniem naturalnym

Kamień to materiał przede wszystkim trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne oraz szkodliwe czynniki atmosferyczne. Surowce kamienne na elewację różnią się fakturą i grubością, a najczęściej wybierane są: granit, piaskowiec, trawertyn, wapień i łupek. Kamień taki może być zarówno fakturowany, jak i polerowany.

Płyty kompozytowe

Płyty kompozytowe potrafią imitować takie materiały jak drewno, kamień czy metal. Jednocześnie są bardzo wytrzymałe, odporne na czynniki atmosferyczne i nie wymagają skomplikowanych zabiegów impregnacyjnych. Do wyboru są kompozyty z wierzchnią warstwą metali, spieki kwarcowe i płyty laminowane (HPL).

Przykładowe elewacje nowoczesnych domów

Poniżej przedstawiamy różne sposoby wykończenia domów z zewnątrz. To z pewnością oryginalne i modne materiały elewacyjne. Być może któreś rozwiązanie zainspiruje Cię do Twojego domu:

null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null
null

Niezależnie od tego, jaki materiał elewacyjny wybierzemy, ważne, by pasował on do stylu całego domu i otoczenia. Niektóre materiały bardziej nadają się do domków tradycyjnych czy typowo letnich, a inne do budownictwa nowoczesnego. W doborze materiału na elewację liczy się nie tylko estetyka, ale także trwałość i wytrzymałość materiałów.

Komentarze