Jak zaprojektować garderobę? Ile to kosztuje?

Garderoba jest doskonałym sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni w mieszkaniu. Dzięki niej możemy zrezygnować z innych szaf czy komód oraz sprawić, że wnętrze będzie lepiej rozplanowane. Od czego jednak zacząć projektowanie garderoby? Jaki jest koszt jej wykonania? Czytajcie poniżej.

Projektowanie garderoby krok po kroku
Projektowanie garderoby krok po kroku

Garderoba dla kobiety i mężczyzny – jak połączyć?

Rozpoczynając planowanie garderoby musimy uwzględnić, komu będzie służyć. Jest to ważne, ponieważ miejsce do przechowywania dla odzieży i akcesoriów kobiecych musi posiadać inne elementy, niż w przypadku odzieży męskiej. Co musi znaleźć się w obu garderobach?

 

  • Garderoba dla kobiety: obuwie na wysokim obcasie, apaszki, biżuteria, sukienki, większa bieliźniarka.
  • Garderoba dla mężczyzny: garnitury, krawaty, zegarki.

Poza powyższymi elementami w garderobie musimy wygospodarować przestrzeń na pozostałą odzież, ręczniki, pościele, odzież sezonową, walizki.

Sposób na łatwe rozplanowanie wnętrza szafy

Najlepszym sposobem jest posegregowanie ubrań i obuwa według przeznaczenia na takie kategorie, jak rzeczy eleganckie, sportowe, codzienne. W ten sposób ubrania eleganckie powinny być umieszczone na wieszakach w osobnej komorze, buty wyjściowe (np. szpilki) na drążkach, a odzież sportowa na wyższych półkach. Ubrania i buty codzienne warto mieć w najlepszym pod względem dostępu miejscu – na półkach środkowych i dolnych szafy. Pościele, ręczniki i inne rzeczy, których nie używamy na co dzień, można umieścić na najwyższych półkach. Świetne rozwiązania w zakresie organizacji wnętrza garderoby oferuje system PAX – przedstawiony na poniższym zdjęciu.

Szafa PAX Ikea - garderoba
Ikea
Szafa PAX Ikea - garderoba

Jakie powinny być wymiary garderoby?

Szafa powinna mieć głębokość co najmniej 60 cm, aby można było wygodnie powiesić w niej na drążku ubrania na wieszakach. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są wieszaki poprzeczne, które wysuwane są spod półki – to duża oszczędność miejsca. Dodatkowo musimy pamiętać o dostosowaniu wysokości drążków do wysokości zabudowy. Jeżeli jest ona wysoka, możemy pozwolić sobie nawet na trzy poziomy drążków. Jeżeli zamierzamy w takim miejscu powiesić ubrania krótsze, musimy zachować między drążkami odległość ok. 105 cm. Rzeczy dłuższe wymagają co najmniej 180 cm wolnej przestrzeni.

Ile kosztuje garderoba na wymiar, a ile gotowa?

Koszty garderoby do zabudowy (na wymiar) bardzo dobrze obrazuje poniższa grafika (szczegółowe koszty dostępne są pod linkiem). Za szafę do zabudowy na ścianie o długości 300 cm zapłacimy około 3390 zł. Ceny garderoby gotowej są podobne. Dla przykładu, koszt zakupu popularnej szafy PAX Ikea (wersja 60 cm głębokości) to 1650 zł. Jednak ma ona szerokość 150 cm - do zabudowy 300 cm potrzebujemy więc dwie sztuki, co łącznie będzie nas kosztować 3300 zł. Za wyborem szafy do zabudowy, a nie gotowej ze sklepu meblowego, jest możliwość idealnego dopasowania garderoby do wnętrza i potrzeb użytkowników.

 

Koszt przykładowej szafy do zabudowy - infografika

Szczegółowe wyliczenie do powyższej infografiki znajdziesz tu >> Ile kosztuje szafa na wymiar? Zaprojektuj swoją garderobę.

Gdzie najtaniej można kupić garderobę?

Z oferty najpopularniejszych sklepów wybraliśmy do porównania szafy o popularnych wymiarach 150x60x236 cm. W analizie kosztów zakupu znalazły się szafy z Ikei, Black Red White i Abra. Jak się okazuje najtaniej zapłacimy za szafę z Abra Meble (799 zł) i BRW (949 zł). Jednak te modele nie posiadają wbudowanego systemu do indywidualnej organizacji miejsca wewnątrz, jak w przypadku szafy z Ikei (wcześniej wspomnianej), co generuje dodatkowe koszty na zakup drążków czy półek.

Szafa Luca JuZi
Black Red White
Szafa Luca JuZi

Szafa One 15
Abra Meble
Szafa One 15

Szafa PAX Ikea
Ikea
Szafa PAX Ikea

Decydując się na stworzenie garderoby, kierujmy się przede wszystkim potrzebami jej przyszłych użytkowników. Garderoba ma służyć jako miejsce do przechowywania oraz dobrej organizacji odzieży. Zwracajmy uwagę na łatwość dostępu i funkcjonalność wnętrza.