Przeźroczystość w roli głównej, czyli szkło w modnych wnętrzach

Współczesna architektura wnętrz ceni różnorodność. Poszczególne materiały stosowane w projektach, bywają używane na wiele różnych sposobów. Tak też jest ze szkłem, bardzo lubianym przez designerów, którzy potrafią znaleźć dla niego rozmaite funkcje w modnych pomieszczeniach, odchodząc od rutyny i tradycji. Szkło pojawia się w oknach, na ścianach lub jako element wyposażenia. Możliwości jest naprawdę wiele. Jak zatem wykorzystać szkło w nowoczesnych wnętrzach, żeby zachwycało i dobrze spełniało swoją rolę? O tym opowiemy poniżej.

Poznaj materiał – najpopularniejsze rodzaje szkła we wnętrzach

Szkło może przybierać wielorakie formy i barwy, a w zależności od roli, jaką ma pełnić, stosuje się różne jego rodzaje, m.in. zwykłe i hartowane. Jakie są najpopularniejsze obecnie warianty?

Klasyczne, przeźroczyste lub mleczne przeszklenia

Wciąż powszechnie są stosowane tradycyjne, gładkie tafle szklane z bezbarwnego lub mlecznego surowca. Pojawiają się one w oknach, w drzwiach, a także jako fragment ściany oraz materiał wykorzystywany w meblach i domowych akcesoriach (blaty stołów, klosze lamp itp.).

Przeciwsłonecznie lub z kolorem – szkło przyciemniane i barwione

Niezmiernie popularne w ostatnim czasie stają się przyciemniane lub kolorowe tafle we wnętrzach. Najczęściej jest to materiał barwiony w masie, dzięki czemu zyskuje subtelny odcień, nie wpływający jednak na przeźroczystość samego materiału. W warunkach domowych szkło tego typu, oprócz typowo praktycznej funkcji, pełni również rolę mocno dekoracyjną, dzięki zastosowaniu zróżnicowanych kolorów, które można wpasować w każdą stylizację.

Wzory w roli głównej – szkło z deseniem

Ostatnie miesiące przyniosły powrót mody na printy – intensywne, przykuwające wzrok. Geometryczne, duże wzory pojawiają się na podłogach, ścianach i meblach, wykonanych z różnych materiałów, również ze szkła. W przypadku przeszkleń tego typu, zastosowanych między pomieszczeniami, oprócz czysto dekoracyjnej funkcji, surowiec ten pozwala dodać nieco prywatności przestrzeni, wciąż pozwalając na skuteczne doświetlenie jej.

W jaki sposób powstaje takie wzorzyste szkło? Efekt uzyskuje się poprzez naklejenie na powierzchnię szkła specjalnej folii z nadrukiem lub w drodze piaskowania. Dzięki zastosowaniu drugiej z wymienionych metod otrzymujemy dodatkowo ciekawy i ozdobny kontrast przeźroczystego, gładkiego ornamentu i matowej powierzchni.

Kolor w roli głównej – szkło lakierowane

Szkło lakierowane powstaje poprzez pomalowanie tafli specjalnym lakierem. Dzięki użyciu utwardzacza, uzyskujemy nieprzeźroczystą, wytrzymałą powierzchnię o pięknym i intensywnym kolorze. Materiał tego typu może być stosowany nawet w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, jak kuchnia lub łazienka. Nadaje się do użycia w półkach oraz blatach mebli.

Tradycyjna ozdoba – funkcja dekoracyjna

Oprócz typowych przeszkleń okiennych, od wieków szkło pełniło we wnętrzach głównie dekoracyjną rolę. Pojawiało się niezmiernie często, jako element wyposażenia (np. lustra, wazony).

Szczególnie upodobali sobie to tworzywo twórcy produktów oświetleniowych. Można to zobaczyć, choćby przeglądając, jaką ofertę prezentuje sklep z lampami Lampy.it, w którym znajdziemy wieloraki wybór przedmiotów. Reprezentują różne style, a łączy je zastosowanie dekoracyjnego i praktycznego materiału. Szkło dodaje elegancji i subtelnego połysku, a przy tym ułatwia równomierne rozprowadzanie światła w pomieszczeniu.

Zbuduj coś – funkcja architektoniczna

Nie od dziś szkło bywa wykorzystane do celów konstrukcyjnych w różnych przestrzeniach. Najczęściej stanowi fragment (popularne świetliki) lub zastępuje całą ścianę. W jakim celu tworzy się takie aranżacje? Podstawową ich funkcją jest integracja przestrzeni. Znikają wyraźne granice pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami. Możemy w ten sposób optycznie powiększyć pokój oraz wprowadzić do niego światło, nawet jeśli nie ma on bezpośredniego dostępu do okien.

Pomysł ze szklanymi ścianami jest znany nie od dziś. Pojawiał się już w modernistycznych aranżacjach kręgu Bauhausu oraz u przedstawicieli środowiska amerykańskiego np. Franka Lloyda Wrighta czy odkrywanej ostatnio na nowo architektki Grety Grossman.

Różne oblicza szkła – nowoczesny dom o wielu twarzach

Istnieje wiele rodzajów szkła, które chętnie stosują architekci wnętrz. Bywa wykorzystywane w sposób zachowawczy przy wykończeniu blatów, drzwiczek mebli lub w przedmiotach o charakterze typowo dekoracyjnym. W odważniejszych projektach tworzy nowoczesne i okazałe przeszklenia, zastępujące często całe ściany. Szkło może być gładkie lub wzorzyste. Mogą pojawić się na nim wielobarwne lakiery lub folie. Jest to materiał wielofunkcyjny, piękny i wpisujący się w każdy styl i aranżację. Ograniczeniem może być wyłącznie wyobraźnia projektanta.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.