Skuteczne sposoby na optyczne powiększenie pokoju

Małe przestrzenie powodują, że czujemy się w nich przytłoczeni i ograniczeni. We wnętrzu niewielkiego pokoju ważny jest każdy szczegół - od kolorów ścian, wzorów na podłodze, po światło i dodatki dekoracyjne. Podpowiadamy, jak sprawić, by pokój wydawał się większy.

Przebywając w ciasnych pomieszczeniach, czujemy się niekomfortowo. Jednak nawet niewielkie pokoje możemy tak zaaranżować, by wydawały się większe. Należy zwrócić uwagę na każdy szczegół, który decyduje o tym, jak nasze oko będzie odbierało otaczającą nas przestrzeń.

Kolorami można modelować przestrzeń
Kolorami można modelować przestrzeń

Właściwie dobrana kolorystyka

Powszechnie wiadomo, że jasne kolory powiększają optycznie pokój, zaś ciemne go zmniejszają. Aby pokój wydawał się większy, należy ściany pokryć jasnymi barwami, ponieważ ciemne absorbują światło, przez co powierzchnia postrzegana jest jako mniejsza. Przy doborze koloru ścian warto wziąć pod uwagę nie tylko jego powierzchnię, ale także jego przeznaczenie, ilość światła naturalnego wpadającego przez okna, a także rodzaj oświetlenia sztucznego, którym będziemy oświetlali wnętrze. Nasycone barwy zmniejszają pomieszczenie, a przy słabym oświetleniu naturalnym w pochmurne dni mogą sprawiać, że będziemy się czuć przygnębieni. Kolory, które wizualnie poszerzają pokój, to biel, beże, szarości i błękity. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość pastelowych barw wpłynie na to, że wnętrze będzie wyglądało mdło. Kolorami można także modelować przestrzeń. Aby pokój wydawał się wyższy, sufit powinien być jaśniejszy. Lekkości wnętrzu doda także zastosowanie białego paska na ścianach pod białym sufitem.

Kolory, które wizualnie poszerzają pokój, to biel, beże, szarości i błękity. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ilość pastelowych barw wpłynie na to, że wnętrze będzie wyglądało mdło. 

Nie dla wzorzystych tapet

W niewielkich pomieszczeniach powinniśmy unikać wzorzystych, kolorowych tapet. Aby pokój był większy wizualnie, lepiej zastosować paletę barw monochromatycznych. Zestawienie ze sobą różnych odcieni jednej barwy sprawi, że wnętrze będzie wyglądało na przestronniejsze. Analogicznie należy postępować z wyborem podłogi. Powinniśmy unikać wzorzystych płytek czy parkietów. Dobrze będzie zdecydować się na jasne panele.

W niewielkich pomieszczeniach lepiej unikać wzorzystych tapet
W niewielkich pomieszczeniach lepiej unikać wzorzystych tapet

Ważny jest minimalizm

Aby pokój wydawał się większy, powinien być dobrze zorganizowany i posprzątany. Pamiętajmy o tym, że wszystkie zbędne rzeczy wpływają na poczucie chaosu, dlatego powinny być pochowane. Taką samą zasadę należy przyjąć, kierując się wprowadzaniem ozdobnych dodatków. Lepiej będzie powiesić na ścianach jeden duży obraz niż kilka mniejszych. Półki także nie powinny być przepełnione przedmiotami i dekoracyjnymi figurkami. Dobrym sposobem będzie skupienie się na przeznaczeniu pokoju i wyeksponowanie najważniejszego przedmiotu – w przypadku sypialni będzie to łóżko. W małych pokojach na podłodze nie powinno być dużych dywanów, należy wyeksponować jak największą powierzchnię podłogi. Nie są zalecane również długie firanki. Lepiej pozbyć się ich całkowicie lub powiesić krótsze do wysokości parapetu.

Nadmiar rzeczy powoduje poczucie chaosu, dlatego wszystkie zbędne przedmioty powinny być pochowane. Taką samą zasadę należy przyjąć, kierując się wprowadzaniem ozdobnych dodatków. Lepiej powiesić jeden duży obraz niż kilka mniejszych. 

Elementami, które wpływają na powiększenie optyczne pokoju, są lustra zawieszone na ścianach. Dają one iluzję głębi i jasności. Dobrze będzie przywiesić je w pobliżu okna czy na drzwiach szafy.

Aby pokój wydawał się większy, powinien być dobrze zorganizowany
Aby pokój wydawał się większy, powinien być dobrze zorganizowany
W małym pokoju szczególnie polecane są meble wielofunkcyjne, które można rozkładać lub składać zgodnie z potrzebami. Należy unikać zbyt dużych mebli i kanap, które zabierają dużo miejsca. Liczbę mebli powinniśmy ograniczyć do niezbędnego minimum. Dobrze będzie wybrać proste meble bez zdobień czy obić. Korzystne będzie umieszczenie mebli w narożnikach pokoju. Masywny stolik lepiej zastąpić delikatnym, szklanym.

Rozjaśnienie wnętrza naturalnym światłem

Ostatnim elementem jest zadbanie o odpowiednie oświetlenie pokoju. Naturalne światło rozjaśni i powiększy pokój, dlatego okno powinno być zawsze czyste i odsłonięte. Należy zatem zrezygnować z ciężkich zasłon i żaluzji, a zastąpić je jasnymi roletami.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.