Duże przeszklenia doświetlające wnętrze

Duże przeszklenia są bardzo modne nie tylko w domach budowanych w stylu nowoczesnym, ale także w tradycyjnych. Wielkoformatowe szklane drzwi oraz okna dodają bryle elegancji, stanowią doskonałe uzupełnienie elewacji, zaś wnętrze czynią przestronniejszym.

Poczucie harmonii z otoczeniem

Duże tafle szkła są elementem współczesnego budownictwa. Popularnością cieszą się nie tylko w nowoczesnych, kubicznych bryłach, ale także w tradycyjnych domach. Doskonale pasują do każdego typu zabudowy, urozmaicając elewacje. Szkło harmonizuje zarówno z surową barwą białego tynku, jak i drewnianą czy kamienną okładziną, łącząc ze sobą naturalne materiały. Zastosowanie kontrastującego połączenia – lekkiego szkła i ciężkiego, masywnego kamienia – wnosi nową jakość i dodaje niebanalnego wyglądu. Przeszklone powierzchnie prezentują się imponująco, sprawiają, że dom zyskuje charakteru dostępnego dla każdego.

Duże tafle szkła cieszą się popularnością nie tylko w nowoczesnych, kubicznych bryłach, ale także w tradycyjnych domach. Doskonale pasują do każdego typu zabudowy, urozmaicając elewacje.

Szkło stanowi przegrodę, która pozwala przenikać się wnętrzu i otoczeniu. Krajobraz widoczny z okna łączy się z przestrzenią domu, nadając jej niepowtarzalny styl. Wnętrze, z którego widoczne są malownicze widoki, daje nowe możliwości aranżacyjne. Poczucie przestrzeni i swobody to miła odmiana dla osób, które dotychczas mieszkały w ciasnych blokach. Duże przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Słaby dostęp naturalnego światła do pomieszczenia wpływa na pogorszenie nastroju oraz obniżenie energii do życia. Dobre nasłonecznienie pokoju sprawia, że przyjemniej się w nim pracuje, a nasza koncentracja jest lepsza, dzięki czemu jesteśmy bardziej efektywni.

Ogromne przeszklenia prezentują się zjawiskowo
Ogromne przeszklenia prezentują się zjawiskowo

Przeszklenia nie tylko w salonie

Duże okna sięgające od podłogi aż do sufitu zwykle montuje się w salonie, jednak możemy je wstawić także w innych pomieszczeniach. Jeśli zamontujemy je w jadalni, piękne widoki będą nam towarzyszyły podczas spożywania rodzinnych posiłków. Dobrym pomysłem będzie zainstalowanie dużych, przeszklonych drzwi w kuchni, jeśli na tarasie w słoneczne, pogodne dni chcemy zaaranżować letnią jadalnię na świeżym powietrzu. Drzwi otworzą kuchnię na taras stanowiący łącznik z kwiecistym ogrodem. Dzięki temu połączeniu możliwe będzie łatwe przeniesienie posiłków wprost na taras.

Przeszklenia doskonale doświetlają pomieszczenia. Jest to szczególnie istotne dla zdrowia i samopoczucia człowieka. Dobre nasłonecznienie pokoju sprawia, że przyjemniej i efektywniej się w nim pracuje.

Jednak nie musimy się ograniczać, wstawiając duże przeszklenia jedynie w pokojach dziennych. Okna sięgające podłogi sprawdzą się znakomicie także w sypialni, gdzie możliwe będzie podziwianie gwieździstego nieba przed snem lub wschodzącego słońca jeszcze zanim wstaniemy z łóżka. Duże tafle szkła optycznie powiększą nawet niewielki pokój i zamienią go w luksusowy apartament. Montując przeszklenia w pokojach, należy jednak pamiętać, że zabiorą nam one przestrzeń do ustawienia mebli i sprzętów przy jednej ze ścian.

Aby latem ochronić pomieszczenia przed przegrzaniem się, można zamontować rolety, żaluzje czy ozdobne markizy
Aby latem ochronić pomieszczenia przed przegrzaniem się, można zamontować rolety, żaluzje czy ozdobne markizy

Przeszklenia a straty ciepła

Inwestorzy często obawiają się, że wstawienie dużych przeszkleń będzie się wiązało z nadmiernymi stratami ciepła. Jednak warto zwrócić uwagę, że właściwie dobrane i odpowiednio rozmieszczone okna zmniejszą straty ciepła w budynku, ponieważ będzie on absorbował energię słoneczną. Nowoczesne okna posiadają dobre parametry termoizolacyjne, które ograniczą straty ciepła w sezonie grzewczym. Poza wyborem energooszczędnych okien niezwykle ważne jest ich odpowiednie rozplanowanie. Duże drzwi i okna powinny być umieszczone w elewacji od strony południowej, czyli w miejscu, w którym przeważnie sytuujemy dzienną część domu. Takie rozwiązanie zapewni odpowiednie nasłonecznienie naturalną energią słoneczną przez cały dzień w pokojach, w których spędzamy najwięcej czasu. Aby jednak ochronić dom latem przed przegrzaniem się pomieszczeń i ograniczyć dopływ promieni słonecznych, można pomyśleć o zamontowaniu rolet, żaluzji czy ozdobnych markiz. Od północy zaś powinniśmy zminimalizować powierzchnię przeszkleń, by z tej strony ograniczyć straty energetyczne.

Wymarzonym widokiem z okna jest piękny ogród
Wymarzonym widokiem z okna jest piękny ogród

Okno z widokiem

Zanim wstawimy duże okna, powinniśmy zwrócić uwagę na okolicę. Nie ma sensu montować dużych przeszkleń, jeśli widok za oknem nie jest zbyt atrakcyjny. W przypadku gdy duże okna wychodzą na ruchliwą ulicę, możemy czuć dyskomfort w takich pomieszczeniach. Wymarzonym widokiem z okna jest piękny, kwiecisty ogród lub małe oczko wodne.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.