Więcej niż grawitacja
Wentylacja jest to cyrkulacja powietrza, która zapewnia użytkownikom pomieszczenia powietrze świeże i czyste. Dobrze działająca wentylacja zapewnia także odpowiednią mikroflorę powietrza wewnątrz budynku. Tradycją polskiego budownictwa jest wentylacja grawitacyjna.
Sposób działania wentylacji grawitacyjnej
Wentylacja grawitacyjna wykorzystuje znane wszystkim pionowe kanały wywiewne, za pośrednictwem których odbywa się ruch powietrza. Proces ten można zintensyfikować, budując w stosownych miejscach dodatkowe otwory, przez które dzięki różnicy ciśnień napływa świeże powietrze. Impulsem do przemieszczania się mas powietrza jest także różnica w jego gęstości – wewnątrz i na zewnątrz budynku. Podobnie za sprawą praw fizyki następuje wymiana powietrza poprzez porowate materiały budowlane, szczeliny wokół okien i drzwi czy zwyczajne wietrzenie domu. Wszystkie te mechanizmy bazują na występujących naturalnie zależnościach, stąd nazywane są wentylacją naturalną. Podsumowując, wentylacja grawitacyjna, która należy do tzw. wentylacji naturalnej, jest systemem odpowiednio umieszczonych kanałów, przez które odbywa się wymiana powietrza – bez ingerencji człowieka oraz bez jego kontroli. Główną zaletą tego systemu to fakt, że nie wymaga on żadnych miesięcznych opłat. Trzeba jednak zauważyć, że taki niekontrolowany przepływ powietrza sprzyja dużym stratom ciepła, a to wiąże się z większymi rachunkami za energię.
Wentylacja mechaniczna z rekuperacją
Z kolei nowoczesna alternatywa dla wentylacji grawitacyjnej, czyli wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła za pomocą rekuperatora, działa dokładnie odwrotnie. W tym systemie
Niezwykle ważny jest prawidłowy montaż
Wadą systemu wentylacji mechanicznej jest fakt, że przy nieprofesjonalnym montażu centrala może pracować zbyt głośno. Ten rodzaj wentylacji zwyczajnie nie zawsze jest konieczny dla uzyskania tzw. komfortu klimatycznego, czyli dobrego samopoczucia fizycznego i psychicznego wewnątrz domu. Mamy tu na myśli domy o mniejszych gabarytach, gdzie ruch powietrza bez przeszkód może się odbywać na zasadzie grawitacji. Jednakże w dużych budynkach trudno jest optymalnie wentylować siłami natury.
Wentylacja mechaniczna sprzyja energooszczędności i najlepiej spisuje się we współczesnych rozwiązaniach budowlanych. W mniejszych domach można zdecydować się na zastąpienie jej tradycyjną metodą, lecz trzeba liczyć się z jej ograniczeniami w czasie letnim, kiedy trudno o naturalny ruch powietrza.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.