Domek narzędziowy plastikowy – czy warto? Podpowiadamy

Domek narzędziowy plastikowy to funkcjonalny element aranżacji ogrodu lub działki, który dopiero zyskuje na popularności. Stanowi on alternatywę zwłaszcza dla drewnianych i metalowych domków narzędziowych. Jakie są mocne strony domku z tworzyw sztucznych? Zapoznajcie się z naszym artykułem.

Domek narzędziowy plastikowy w ogrodzie
Obi
Jak wybrać domek ogrodowy z plastiku?

Domek narzędziowy z plastiku – czym się charakteryzuje? 

Ogrodowe domki narzędziowe z tworzyw sztucznych dopiero zyskują na popularności. Potocznie określane są mianem domków plastikowych. Stanowią uniwersalną ozdobę, która wkomponuje się w każdą ogrodową aranżację.

W domku narzędziowym wykonanym z plastiku możemy przechowywać nie tylko narzędzia, ale również: sprzęty mechaniczne, sprzęty ogrodowe, meble ogrodowe, rowery, grille, elementy ogrodowych placów zabaw, zabawki dla dzieci. Już na etapie wyboru domku narzędziowego powinniśmy wstępnie wiedzieć, jakiego typu przedmioty (zwłaszcza pod względem gabarytu) będziemy przechowywać. Konstrukcja powinna mieć taki rozmiar, aby dało się komfortowo wkładać i wykładać przedmioty, zwłaszcza bez konieczności opróżniania zawartości domku.

Domek narzędziowy plastikowy:

 

  • odznacza się lekką konstrukcją;
  • jest łatwy w montażu;
  • występuje w wielu rozmiarach, wersjach kolorystycznych oraz konstrukcjach;
  • jest odporny na działanie czynników atmosferycznych (m.in.: silne wiatry, deszcz, śnieg, mróz, wahania temperatury powietrza, promieniowanie słoneczne);
  • jest wyposażony w podłogę;
  • ma dach wykonany również z tworzywa sztucznego.

Jakie są zalety i wady domku narzędziowego plastikowego?

Dla wielu osób za najważniejszą zaletą domku narzędziowego plastikowego uchodzi brak konieczności przeprowadzania konserwacji oraz okresowej impregnacji – tak jak w przypadku domków narzędziowych z drewna. Konstrukcja domku z tworzyw sztucznych jest przede wszystkim lekka, ale również i odporna na działanie czynników atmosferycznych, takich jak: silne wiatry, mrozy, opady deszczu, opady śniegu, promieniowanie słoneczne. 

Domek narzędziowy plastikowy dostępny jest w wielu rozmiarach i różnych wersjach kolorystycznych. W ogrodzie prezentuje się nowocześnie, stanowiąc atrakcyjniejszą wizualnie alternatywę dla domków narzędziowych z metalu. Jest również łatwy w montażu.

Kolejną zaletą domków narzędziowych z tworzyw sztucznych jest wyposażenie ich w podłogę, co z kolei skutkuje brakiem konieczności stawiania konstrukcji na wcześniej przygotowanym podłożu – tak jak w przypadku domków narzędziowych metalowych oraz domków narzędziowych z drewna.

Domek narzędziowy plastikowy jest łatwy w utrzymaniu czystości. Na rynku dostępne są modele, które wizualnie przypominają domki z naturalnego drewna. 

Wśród wad domków narzędziowych z plastiku można wymienić zwłaszcza możliwość powstawania odkształceń w materiale oraz możliwość punktowych odbarwień i płowienia koloru na skutek działania promieniowania słonecznego. Warto podkreślić jednak, że odbarwienia i płowienie koloru może mieć miejsce zwłaszcza w przypadku umiejscowienia domku w miejscu o pełnym nasłonecznieniu i może, ale nie musi, występować po kilku latach użytkowania plastikowej konstrukcji. 

Dla niektórych osób wadę stanowi sam materiał, a bardziej jego wygląd – domek narzędziowy z plastiku porównywany jest często do zabawki dla dzieci. Tworzywa sztuczne w aspektach wizualnych zdecydowanie przegrywają z klasycznym domkiem ogrodowym wykonanym z naturalnego drewna.

Zakup domku narzędziowego z tworzyw sztucznych – na co zwrócić uwagę?

Decydując się na zakup domku narzędziowego plastikowego, nie musimy odpowiednio przygotowywać podłoża – domek wyposażony jest w podłogę, która nie będzie chłonąć wilgoci. Cała konstrukcja domku, łącznie z dachem, wykonana jest z tworzyw sztucznych. Na jakie aspekty, prócz rozmiaru i prezencji, należy zwrócić uwagę podczas zakupu domku narzędziowego?

Ważną kwestią jest wyposażenie konstrukcji w otwierane lub rozchylane okna. Poprawiają one wentylację wewnątrz domku, a także doświetlają konstrukcję. Prawidłowy przepływ powietrza jest wyjątkowo ważny z uwagi na to, że w domku narzędziowym możemy przechowywać na przykład: paliwo, środki chemiczne, nawozy ogrodnicze. Jeżeli więc zdecydujemy się na domek narzędziowy bez okien, to zwróćmy uwagę na to, czy nie został on wyposażony w inny system wentylacji.

Kolejną wskazówką jest obecność rynien. Orynnowanie zalecane jest w szczególności do domków o dużej powierzchni dachu. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że brak rynien będzie skutkować spływaniem z połaci dachu wody opadowej, która może również podciekać pod domek. Co więcej, magazynując wodę opadową, możemy wykorzystać ją w przyszłości do podlewania ogrodu.

Kupując domek narzędziowy, zwróćmy uwagę także na rodzaj drzwi, w jakie został wyposażony. W większości modeli znajdziemy drzwi jednoskrzydłowe. Przyjmuje się jednak, że w przypadku konstrukcji o większym rozmiarze lepiej sprawdzą się drzwi dwuskrzydłowe, które pozytywnie wpłyną na komfort użytkowania – w tym na łatwiejsze wyciąganie i wkładanie przedmiotów. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.