Wyjątkowe domy z bali
Wiele rodzin deklaruje, że chciałoby zamieszkać w domu drewnianym. Ale gdy przychodzi do podjęcia wiążących decyzji i przystąpienia do budowy, to marzenia schodzą na dalszy plan. Wybór zazwyczaj pada na projekt budynku murowanego. A szkoda, bo przecież domy z bali nie tylko pięknie wyglądają, lecz posiadają także wiele innych zalet.
Projekt budynku z bali to idealna propozycja dla rodzin, które chciałyby jak najszybciej zamieszkać we własnym ekologicznym i bardzo solidnym domu. Poniżej proponujemy kilka projektów budynków o rozmaitych stylach i bryłach, o różnej wielkości powierzchni użytkowej i układzie pomieszczeń. Łączy je jedno – są wykonane z bali i cieszą się wysoką oceną inwestorów.
Projekt Chmielniki małe dw27 (135,26 m2)
Projekt, który w pierwszej kolejności przypadnie do gustu rodzinom ceniącym urok dawnych dworków, jego architektura nawiązuje bowiem właśnie do tego stylu. Uwagę przykuwają tutaj między innymi stylowe lukarny, atrakcyjnym elementem jest także obszerny, zadaszony taras przy salonie. Na parterze, oprócz przestronnej części dziennej, udało się wydzielić dodatkowy pokój. Na poddaszu z kolei umieszczono trzy wygodne sypialnie. Do budynku przylega jednostanowiskowy garaż.
Projekt Santa Cruz z bali (132,16 m2)
Klasyczna prostota, wyważone proporcje i bardzo funkcjonalny układ pomieszczeń. Tak w największym skrócie można opisać dom Santa Cruz z bali. Niepowtarzalny styl budynku podkreśla szeroka wnęka wejściowa, symetrycznie rozmieszczone okna oraz zgrabny taras. Te wszystkie elementy w połączeniu z dwuspadowym dachem tworzą efektowną całość. Wewnątrz króluje przestronny salon, na parterze wydzielono także dodatkowy pokój. Na poddaszu znajdziemy trzy sypialnie.
Projekt Tekla (113,8 m2)
W tym domu zaplanowano wszystko, co może na co dzień okazać się przydatne czteroosobowej rodzinie. Charakterystycznym elementem prostej, wysmakowanej architektury tego obiektu jest duża lukarna z balkonem, tworząca zadaszenie nad strefą wejściową. Elewację ogrodową urozmaica szeroki ryzalit. Przy prawej ścianie zaplanowano taras z kominkiem oraz z tworzącym jego zadaszenie uroczym balkonem. Dzienna część pomieszczeń jest bardzo jasna i przestronna, w strefie prywatnej wydzielono natomiast trzy wygodne sypialnie, w tym jedną z własną garderobą.
Projekt Zawoja dw (85,68 m2)
Niewielki dom, w którym optymalnie wykorzystano całą dostępną powierzchnię, dzięki czemu w jego wnętrzach udało się zaplanować bardzo bogaty program użytkowy. Jest to parterowy budynek z poddaszem użytkowym, o bardzo prostej bryle przekrytej dwuspadowym dachem. Jego zwarta, nieskomplikowana forma będzie miała korzystny wpływ na tempo budowy oraz na wysokość kosztów ogrzewania. Na parterze, obok komfortowej strefy dziennej, ulokowano tutaj dodatkowy pokój, na poddaszu natomiast wydzielono trzy wygodne sypialnie.
Projekt L-81 (130,5 m2)
Inwestorzy, którzy doceniają bardziej nietypowe bryły, powinni zwrócić uwagę na powyższy budynek. Obiekt został zaplanowany na rzucie w kształcie litery L, co znajduje odzwierciedlenie nie tylko w jego wyglądzie zewnętrznym, ale także w niebanalnym układzie wnętrz. Nad tarasem umieszczono tutaj tzw. wole oko, dodające bryle uroku i doświetlające przestrzeń na poddaszu. Ze względu na umiejscowienie tarasu projekt idealnie pasuje na działkę z wjazdem od strony południowej. Wnętrza prezentują się równie atrakcyjnie i niebanalnie, co kształt zewnętrzny. Na uwagę zasługuje zwłaszcza salon z pustką sięgającą drugiej kondygnacji, ulokowany na jego tyłach dodatkowy pokój oraz funkcjonalnie rozmieszczone sypialnie na poddaszu.
Projekt Gwarek bal (67,6 m2)
To idealna propozycja umożliwiająca zabudowę działki letniskowej. Bryła budynku jest bardzo prosta, przekryta równie nieskomplikowanym dachem dwuspadowym. Uroku całości dodają dwa naprzeciwległe tarasy z ulokowanymi tuż nad nimi równie atrakcyjnymi balkonami. We wnętrzach wydzielono dwie strefy: dzienną na parterze oraz prywatną na poddaszu. U góry zaplanowano dwie sypialnie, łazienkę i garderobę. W pokoju dziennym umieszczono z kolei kominek, który skutecznie ogrzeje wnętrze podczas chłodniejszych dni.
Projekt Zagajnik (86,83 m2)
Wśród projektów obiektów z bali znajdziemy także budynki parterowe – na przykład dom Zagajnik. Projekt może zostać wykorzystany zarówno do zabudowy działki letniskowej, jak i całorocznej. W tym przypadku nie zaplanowano garażu, utworzono natomiast praktyczną wiatę, przylegającą do frontowej elewacji. W części ogrodowej umieszczono z kolei komfortowy, zadaszony taras, przedłużający dzienną część pomieszczeń. We wnętrzach zaplanowano program użytkowy, który w pełni zaspokoi codzienne potrzeby czteroosobowej rodziny.
Projekt Milicz dw (128,99 m2)
Niektóre spośród domów z bali swoją architekturą nawiązują do stylu charakterystycznego dla obszarów górskich. Taki też jest Milicz dw. Jego prostą bryłę urozmaicają dwie eleganckie lukarny, w tym jedna z balkonem, tworzącym praktyczne zadaszenie nad strefą wejściową. Uroczym i atrakcyjnym elementem jest przestronny taras, zacieniony ulokowanym tuż nad nim kameralnym balkonem. Jedną z zalet projektu, obok garażu i dodatkowego pokoju na parterze, jest także pokój rekreacyjny uzupełniający strefę prywatną na poddaszu.
Projekt D108 (111 m2)
W tym domu może zamieszkać cztero-, a nawet pięcioosobowa rodzina. Na poddaszu przewidziano tutaj cztery sypialnie; w tym jedną z własną garderobą i łazienką. Dodatkowy pokój znajdziemy na parterze, gdzie również może zostać zaplanowana sypialnia, ewentualnie pokój gościnny lub gabinet. Charakterystycznym elementem architektury budynku jest frontowy ryzalit z dodatkowym zadaszeniem ochraniającym strefę wejściową. Przy salonie zaplanowano z kolei dwa tarasy, doskonale uzupełniające strefę dzienną.
Ekologiczny materiał budowlany
Drewno jest naturalnym surowcem odnawialnym, wytwarzanym, a nie przetwarzanym. Jest jednym z najbardziej ekologicznych materiałów; zużyte ulega biodegradacji, nie sprawia problemów na etapie utylizacji, nie zalega na składowiskach śmieci. Drewno, z którego zostanie zbudowany dom, podobnie jak to rosnące w lesie, wiąże dwutlenek węgla i dzięki temu przyczynia się do oczyszczania atmosfery. To całkowicie unikalna cecha, której nie posiada żaden inny materiał budowlany. Zastosowanie naturalnego surowca do budowy domu ponadto sprawia, że we wnętrzach panuje absolutnie wyjątkowy mikroklimat, korzystny nawet dla alergików. W domu z bali nie ma również problemu z utrzymaniem odpowiedniego poziomu wilgotności, gdyż drewno posiada właściwości regulacyjne w tym zakresie.
Drewniany = solidny
Od potencjalnych inwestorów można czasem usłyszeć niesprawdzone sformułowania na temat trwałości domów drewnianych. Powtarzają stereotypy o kornikach oraz o łatwopalności. Ale te opinie nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Domy z bali są niezwykle solidne i w niczym nie ustępują obiektom murowanym. Drewno samo w sobie jest materiałem bardzo wytrzymałym, a nowoczesne techniki jego obróbki chronią je przed ogniem i szkodnikami. Odpowiednio zaimpregnowane nie zacznie gnić i nie okaże się łatwopalne. Drewniane bale zapewniają doskonałą izolację; zarówno jeśli chodzi o utrzymanie ciepła we wnętrzach, jak i ochronę przed hałasem. Dzięki temu drewniane budynki są bardzo energooszczędne. A do tych wszystkich zalet należy jeszcze dodać tempo budowy; domy z bali powstają znacznie szybciej niż ich murowane odpowiedniki – ich realizacja zazwyczaj trwa nie dłużej niż trzy miesiące, a ponieważ oprócz wylania fundamentów nie wymaga prowadzenia prac mokrych, to może być prowadzona o każdej porze roku.
Komentarze