Gładź czy masa szpachlowa? Co wybrać?

Szeroki wybór materiałów budowlanych produkowanych na bazie gipsu sprawił, że wielu z nas zdążyło się w nich już pogubić. Umiejętność odróżniania gładzi od masy szpachlowej jest jednak konieczna, bo w rzeczywistości są to wyroby o różnych właściwościach technicznych i użytkowych. A który z nich wybrać? O tym poniżej.

 

Masa szpachlowa czy gładź - co wybrać?
Acryl-Putz
Masa szpachlowa czy gładź - co wybrać?

 

Wprawdzie zastosowanie gładzi gipsowej przynosi bardzo korzystne efekty estetyczne, ale nie każdą ścianę i sufit można od razu potraktować tym materiałem. Nadaje się on bowiem do niwelowania jedynie bardzo małych ubytków i korygowania znikomych nierówności powierzchni. Masy szpachlowe są produktami o grubszym uziarnieniu i nie dają tak idealnej gładkości, co gładzie, ale z kolei są mocniejsze, lepiej przyczepne i zdecydowanie bardziej skuteczne przy wszelkiego rodzaju naprawach oraz równaniu podłoża i wyprowadzaniu kątów w narożnikach. W większości przypadków najwłaściwsze jest zastosowanie masy szpachlowej, którą dla uzyskania lepszych efektów wizualnych zawsze można pokryć z wierzchu warstwą gładzi.

Zastosowanie mas szpachlowych

Masy szpachlowe (szpachlówki, gipsy szpachlowe) dostępne są w postaci sproszkowanej (sypkiej mieszanki) przeznaczonej do wyrobienia z wodą lub w formie gotowych do użycia past. Produkty te można nakładać na różnego rodzaju podłoża (tynki cementowe, cementowo-wapienne, beton itp.), po uprzednim ich przygotowaniu do szpachlowania. Starsze podłoża wymagają przeważnie oczyszczenia i zagruntowania. Natomiast świeże tynki cementowo-wapienne i gipsowe muszą być całkowicie doschnięte (tynk cementowo-wapienny można szpachlować po 3– 4 tygodniach od nałożenia, a tynk gipsowy po 2–3 tygodniach).

Masy szpachlowe są generalnie produktami przeznaczonymi do uzupełniania ubytków, spoinowania płyt g-k, a także do wyrównywania ścian oraz ich prostowania. Stosuje się je zatem zarówno miejscowo, jak i na całości większych płaszczyzn. Pojedyncza warstwa z masy szpachlowej może mieć nawet 7–8 mm grubości. Szpachla nie pęka i pozwala już za pierwszym razem zdecydowanie poprawić wygląd ścian i sufitów oraz wstępnie przygotować powierzchnie do malowania.

Gipsy szpachlowe (zresztą podobnie co gładzie) należy stosować przy temperaturze podłoża i materiału 5–25˚C. Nanosi się je ręcznie – przy wykorzystaniu długiej pacy i mniejszej szpachelki. Pracę rozpoczyna się od miejsc trudnodostępnych (np. wybranego narożnika). Najpierw szpachluje się sufit (od okna w kierunku do środka wnętrza). Na ściany gips nakłada się od dołu i kieruje pasami ku sufitowi. Należy pamiętać, że wyrobione z wodą mieszanki zaczynają wiązać po upływie około godziny, co uniemożliwia dalsze wykorzystanie rozrobionego materiału. Masy w postaci gotowej do użycia nie mają tego ograniczenia, ale niestety są też sporo droższe od tradycyjnych.

 

Masa szpachlowa - do uzupełniania ubytków
Stukpuk
Masa szpachlowa - do uzupełniania ubytków

 

Zastosowanie gładzi gipsowych

Ze względu na mniejszą wytrzymałość i ograniczenia w grubości pojedynczej warstwy (maksymalnie do 2 mm) gładzie są mniej wszechstronne w zastosowaniu niż masy szpachlowe. Jednak nie oznacza to oczywiście ich bezużyteczności. Gładzie gipsowe nadają bowiem ścianom gładkość, jakiej nie udaje się uzyskać przy wykorzystaniu szpachli. Są zatem wręcz niezastąpione pod farby satynowe, które mają tendencję do uwypuklania nawet najmniejszych rozmiarów nierówności. Na rynku dostępne są także bardzo szlachetne odmiany gładzi (tj. stiuk czy sztablatura), które pozwalają uzyskać ponadprzeciętny wygląd ścian i sufitów.

Gładź (w postaci gotowej masy) można nakładać ręcznie lub maszynowo (poprzez natrysk agregatem hydrodynamicznym). Drugi z wymienionych sposobów zdecydowanie przyspiesza prace remontowe, ale także podnosi koszty robocizny. Niepodważalną zaletą gładzi jest też to, że można obrabiać ja na mokro (za pomocą stalowej pacy), co eliminuje konieczność kłopotliwego i pracochłonnego procesu szlifowania.

Kiedy stosować masę szpachlową, a kiedy gładź gipsową?

W starszych mieszkaniach i domach, gdzie stan i sposób nałożenia tynku pozostawia sporo do życzenia optymalnym rozwiązaniem jest użycie szpachli (masy szpachlowej) jako warstwy zgrubnej i następnie wykończenie ścian gładzią gipsową.

Samą gładź stosuje się jedynie jako wierzchnią powłokę wygładzanych powierzchni w celu uszlachetnienia ich wyglądu. Materiał ten nie nadaje się ani do wypełniania ubytków, ani do równania ścian o więcej niż 2 mm. Przy znacznych nierównościach należy korzystać z mas szpachlowych, które po prawidłowej obróbce (wyszlifowaniu) także są w stanie tworzyć płaszczyzny zadowalające pod względem estetycznym.

Sprawdź również porównanie en materiałów na remont ścian.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.