Jak kłaść tapetę na flizelinie? Cechy i zalety tapety flizelinowej
Tapeta flizelinowa to współcześnie jeden z najpopularniejszych rodzajów tapet. Odznacza ją przede wszystkim wysoka elastyczność i wytrzymałość, ale również łatwy montaż i demontaż. Poznajcie zalety tapet na flizelinie, a także dowiedzcie się, jak przygotować podłoże pod tapetę flizelinową oraz jak samodzielnie ją położyć.
Tapeta flizelinowa – czym jest?
Flizelina to włóknina poliestrowa powstająca w wyniku termicznego połączenia lub sklejenia włókien syntetycznych. Tapety flizelinowe składają się dwóch warstw: z flizeliny oraz z papieru lub z tworzywa sztucznego (na przykład z pianki PVC).
Tapety flizelinowe występują w różnych wzorach i kolorach, ale ich najważniejszą cechą jest wysoka wytrzymałość, a także elastyczność. Flizelinowy podkład kryje również drobne nierówności w podłożu oraz poprawia izolację cieplną w pomieszczeniu.
Kładzenie tapety flizelinowej na ścianę nie jest zbyt skomplikowane. Dużą zaletą jest fakt, że klej nakładamy bezpośrednio na ścianę, a nie na bryty tapety. Dzięki temu między innymi nie musimy czekać, aż klej wsiąknie w materiał.
Tapetę flizelinową możemy również z łatwością usunąć ze ściany. Nie istnieje potrzeba namaczania materiału za pomocą specjalistycznego płynu, ponieważ bryty odchodzą ze ściany, nie zostawiając po sobie resztek (tak jak w przypadku tapet papierowych), ani nie niszcząc tynku.
Co więcej, tapety flizelinowe nie kurczą się po przyklejeniu, nie blokują regulacji wilgoci – dzięki temu ściana może swobodnie „oddychać”.
Przeczytaj: Tapety na ścianę – rodzaje, zastosowanie, inspiracje
Jak przygotować ścianę pod tapetę flizelinową?
Zanim przejdziemy do właściwego tapetowania, musimy przygotować podłoże pod tapetę. Powinno być one przede wszystkim czyste i suche – to właśnie od podłoża zależy to, czy tapeta będzie właściwie przylegać, czy nie zacznie się od ściany odklejać.
Pierwszym krokiem będzie demontaż gniazdek i włączników, a także usunięcie wszelkich gwoździ i wkrętów, jeżeli znajdywały się one w ścianach. Dziury po gwoździach wypełniamy za pomocą zaprawy gipsowej, a podłoże wyrównujemy szpachelką lub papierem ściernym – jeżeli występują chropowatości. Przewody zabezpieczamy taśmą izolacyjną i umieszczamy wewnątrz puszek.
Uwaga: Aby sprawdzić, czy farba na ścianie nie będzie nam przeszkadzać w tapetowaniu, wystarczy przeprowadzić krótki test z użyciem taśmy klejącej. Jej niewielki kawałek przyczepiamy do ściany, a następnie odrywamy energicznym ruchem. Jeżeli na taśmie zostaną resztki farby, to oznacza to, że ze ściany należy zetrzeć warstwę farby.
Drugi krok to wyrównanie innych ubytków w podłożu: niewielkie nierówności usuniemy masą szpachlową, natomiast dziury i ubytki – zaprawą wyrównującą. Ścianę przecieramy papierem ściernym, aby zwiększyć przyczepność kleju. Warto ją również przemyć za pomocą mydła malarskiego lub ciepłej wody z rozcieńczonym, zwykłym mydłem. Tłustych plam pozbędziemy się natomiast, stosując rozpuszczalnik lub benzynę.
- Jeżeli podłoże stanowi ściana pomalowana farbą, to należy ją zedrzeć szpachelką. Dobrym rozwiązaniem będzie również przetarcie ściany papierem ściernym – to zwiększy przyczepność kleju do tapet – oraz wyczyszczenie jej płynem do mycia ścian.
- Farbę olejną należy zeszlifować papierem ściernym oraz odkurzyć.
- Farbę wapienną lub kredową warto zmoczyć środkiem do mycia ścian lub wodą z detergentem, a następnie usunąć szpachelką.
- Jeśli tapetę będziemy nakładać na świeże ściany, to powinniśmy się upewnić, czy tynk wysechł – zazwyczaj zajmuje to ponad miesiąc.
- Jeżeli będziemy tapetować świeżo malowaną ścianę, to warto odczekać dwa tygodnie, aby mieć pewność, że farba wyschła.
- Natomiast wybierając jasne tapety, warto, aby podłoże było białe – dzięki temu mamy pewność, że kolor ścian nie będzie prześwitywał przez nową tapetę.
- Jeżeli w pomieszczeniu panuje wilgoć, to ścianę warto pokryć zaprawą wodoszczelną.
- Nie zaleca się klejenia nowej tapety na podłoże ze starej tapety. Poprzednią warstwę należy zerwać – może nam w tym pomóc specjalny płyn lub woda z dodatkiem octu spirytusowego 10%. Tapety winylowe przed namoczeniem traktujemy drucianą szczotką, a tapety zmywalne – gruboziarnistym papierem.
Gruntowanie ściany pod tapetę
Gruntowanie przed tapetowaniem wykonuje się, aby wzmocnić strukturę, a także wyrównać chłonność ściany. Do gruntowania ścian z tynkiem gipsowym stosuje się zazwyczaj rozrobiony klej do tapet. Natomiast w przypadku płyt kartonowo-gipsowych, tynków cementowo-wapiennych czy betonu rekomendowany jest na przykład pigmentowany podkład do tapet.
Warto wiedzieć, że ściany, które pokryte są farbami emulsyjnymi, nie wymagają gruntowania. Podłoże wystarczy umyć.
Uwaga: Gruntowanie należy przeprowadzić przynajmniej dzień przed tapetowaniem.
Jakie narzędzia będą potrzebne do tapetowania?
Do tapetowania będziemy potrzebować:
- ołówka, poziomicy, wahadełka do wyznaczania pionu – aby zaznaczyć na ścianie linie tapety;
- linijki;
- drabiny;
- wiaderka – do mieszania kleju;
- wałka lub pędzla do kleju;
- wałka z pianki lub z gąbki – do dociskania i wygładzania tapety;
- nożyka do tapet i nożyczek;
- miękkiej ściereczki lub gąbki – do usunięcia nadmiaru kleju.
Jak kłaść tapetę flizelinową na ścianę?
Mając przygotowane podłoże pod tapetę na flizelinie, możemy przejść do samego tapetowania. Tak jak wspomnieliśmy wyżej, tapetę flizelinową bez większych problemów położymy samodzielnie. To, co ją odróżnia od innych rodzajów tapet, to fakt, że klejem smarujemy jedynie ścianę. Poniżej opisujemy poszczególne etapy tapetowania.
Pomiary i wyznaczenie linii na ścianie
Po przygotowaniu podłoża pierwszym krokiem będzie wymierzenie brytów tapety (szerokość i długość) oraz wyznaczenie na ścianie linii, zachowując kilkucentymetrowy margines między wcześniejszymi pomiarami tapety. Wyznaczenie linii na ścianie jest szczególnie ważne, ponieważ to od pierwszego brytu tapety będzie zależeć cały efekt.
Rozrobienie kleju
Klej należy rozrobić zgodnie z instrukcją, która zamieszczona jest na opakowaniu. Co ważne, po wymieszaniu powinien charakteryzować się jednolitą konsystencją. Najlepiej nabierać go za pomocą wałka lub pędzla, a następnie równomiernie rozprowadzać na ścianę w obrębie narysowanej wcześniej linii pasa tapety z kilkucentymetrowym marginesem.
Uwaga: Warto zamieszać klej przed każdym zamoczeniem wałka, a także upewnić się, czy nie nabieramy jego zbyt dużej ilości.
Tapetę flizelinową należy nakładać od razu po aplikacji kleju na ścianę. Zwlekanie z rozłożeniem tapety może skutkować wyschnięciem kleju – wówczas trzeba ponownie go zaaplikować.
Tapetowanie ściany
Kolejny krok to przyłożenie tapety do ściany. Pasek tapety możemy przełożyć przez ramię. Następnie przyczepiamy go do ściany górną częścią i delikatnie rozwijamy ku dołowi. Za pomocą specjalnego, miękkiego wałka (wykonanego z pianki lub gąbki) dociskamy tapetę od środka do jej boków. W ten sposób pozbędziemy się powietrza. Jeśli zauważymy, że klej wydostaje się spod tapety, to wycieramy jego nadmiar miękką ściereczką lub gąbką.
Następne bryty tapety kładziemy w ten sam sposób. Najważniejsze jest, aby ściśle do siebie przylegały. Na końcu nadmiar tapety odcinamy za pomocą nożyka.
Ważne jest, aby podczas wygładzania tapety flizelinowej nie naciskać na nią za mocno, ponieważ może to skutkować przesunięciem się brytu. Jeżeli zauważymy, że brzegi tapety nie przylegają do ściany, to warto dołożyć niewielką ilość kleju za pomocą mniejszego pędzla.
Uwaga: Schnięcia tapety flizelinowej nie powinno się przyspieszać. Tapeta musi wyschnąć samodzielnie.
Jeżeli w czasie tapetowania zauważyliśmy, że bryt przyklejony jest krzywo, to możemy: delikatnie podważyć tapetę flizelinową, zerwać cały bryt, ponownie zaaplikować klej na ścianę, ponownie przykleić tapetę. Flizelina jest na tyle wytrzymała, że arkusz tapety nie zniszczy się podczas zrywania, a co więcej, nie ucierpi na tym również ściana i tynk.
Tapetowanie od samego sufitu do podłogi a tapetowanie z paskiem wolnej przestrzeni
Najczęściej tapetę przyklejamy do ściany od samego sufitu do podłogi. Istnieje również możliwość, aby pozostawić pasek przerwy pomiędzy tapetą a sufitem.
Pierwszym krokiem będzie zmierzenie ściany, a następnie wycięcie brytu tapety w taki sposób, aby zostawić sobie kilkucentymetrowy (od dwóch do pięciu centymetrów) margines błędu pomiędzy wysokością tapety a ściany. Naddatek podczas tapetowania zarzucamy na sufit. Po położeniu wszystkich brytów przecinany tapetę w miejscu, w którym ściana styka się z sufitem.
Natomiast chcąc pozostawić pasek przestrzeni między ścianą a sufitem, należy:
- znaleźć najniższy punkt sufitu;
- wybrać i zaznaczyć szerokość wolnego paska;
- od wyznaczonego punktu zaznaczyć ołówkiem górną granicę pierwszego brytu tapety.
Odcinanie nachodzących na siebie kawałków tapety
Po przyklejeniu brytów należy wyrównać linie tapety przy suficie oraz przy listwach. Dobrym rozwiązaniem – jeżeli istnieje taka możliwość – jest usunięcie listew podłogowych jeszcze przed tapetowaniem. Wówczas zaoszczędzimy czas na odcinanie tapety u dołu.
Do cięcia tapety warto skorzystać z linijki. Przyciskamy górę oraz dół tapety za pomocą linijki, delikatnie odchylamy nadmiar materiału, a następnie usuwamy kawałki tapety za pomocą noża lub nożyczek.
Jak kleić tapetę flizelinową na zakładkę?
Tapetując ściany, tapetę najczęściej kleimy za pomocą metody na styk. Flizelina jest materiałem wyjątkowo elastycznym i wytrzymałym, dlatego też, tak jak wspomnieliśmy wyżej, jeżeli tapeta zostanie niewłaściwie przyklejona, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ją usunąć ze ściany i przykleić ponownie. Natomiast metoda klejenia na tak zwaną zakładkę rekomendowana jest w sytuacji, gdy podłoże jest nierówne, a łączone ze sobą bryty są wysokie. Wówczas istnieje możliwość, że nie będziemy w stanie idealnie dopasować wzoru, który występuje na tapecie.
Warto wyjaśnić, że zakładką określany jest powtarzający się skrajny fragment wzoru występującego na brytach tapety. Tapetując na zakładkę, przyklejamy więc powtarzającą się część wzoru z drugiego brytu na pierwszy bryt. Niestety, ten sposób tapetowania, mimo że ułatwia nam dopasowanie wzoru, to sprawia, że na ścianie widoczne jest zgrubienie w miejscu, w którym połączyliśmy bryty. Wówczas możemy pozbyć się nadmiaru tapety poprzez tak zwane podwójne cięcie.
Podwójne cięcie polega na tym, że przez środek zakładki przeprowadza się cięcie przez oba bryty – dzięki temu wzór powinien być idealnie dopasowany. Po przecięciu zabieramy zbędne fragmenty tapety, natomiast oba bryty delikatnie dociskamy do ściany.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.