Jak nakładać żywicę epoksydową?

Żywica epoksydowa jest produktem polimerowym, składającym się z dwóch składników: płynnej żywicy i utwardzacza. Dopiero po zmieszaniu w odpowiednich proporcjach powstaje stała i trwała substancja. W zależności od składu i temperatury następuje utwardzenie mieszanki w czasie od kilku minut do kilku godzin. Stosunek ilości żywicy do ilości utwardzacza waha się od producenta do producenta i za każdym razem trzeba się w najwyższym stopniu dostosować do fabrycznych zaleceń. Epoksyd, który będzie miał zbyt mało albo zbyt dużo utwardzacza, nie osiągnie nigdy pełnej twardości.

Szerokie właściwości żywicy epoksydowej, jak wodoszczelność, odporność na czynniki atmosferyczne, wilgoć i większość substancji chemicznych powoduje, że znajduje ona bardzo wszechstronne zastosowanie. Żywica epoksydowa jest najczęściej używana do powlekania powierzchni wykonanych z różnych materiałów oraz do klejenia. Nakładanie żywicy i postępowanie z nią zależy od obszaru zastosowania. Inaczej pracuje się z epoksydem w roli kleju, niż jako materiałem na powłokę podłogi.

Jak nakładać żywicę epoksydową? 5 kroków

Do bezpośredniego nanoszenie żywicy na powierzchnię używa się pędzla, wałka albo metalowej rakli. Zanim przejdzie się do tej czynności, warto wiedzieć o kilku sprawach:

1. Przygotowanie powierzchni

Żywicę epoksydową można nakładać na każdy rodzaj powierzchni. Najczęściej są to powierzchnie drewniane, betonowe, stalowe albo z laminatu. Powierzchnia, która ma być klejona albo powlekana żywicą epoksydową musi być czysta, sucha i matowa. Przed nałożeniem masy należy powierzchnię odtłuścić, oczyścić z zabrudzeń, kurzu i wcześniejszych powłok.

2. Warunki do nakładania żywicy epoksydowej

Najlepsze warunki do pracy z masą epoksydową zapewnia temperatura powietrza powyżej +15°C przy niskiej wilgotności.

3. Mieszanie składników

Dla uzyskania odpowiedniego efektu, płynną żywicę epoksydową oraz utwardzacz należy wymieszać przed użyciem ściśle w proporcji podanej przez producenta. Stosowanie do odmierzania potrzebnych ilości obu składników pojemników z podziałką daje niedokładne wyniki. Znacznie lepiej jest odważać żywicę i utwardzacz na wadze kuchennej. W przypadku małych ilości, na przykład do klejenia niewielkich powierzchni, dobrze nadaje się jednorazowa strzykawka.

4. Czas pracy

Kiedy oba składniki żywicy epoksydowej zostaną odmierzone i wymieszane, rozpoczyna się proces żelowania mieszaniny. Zależy od temperatury przygotowania, składu żywicy oraz wielkości porcji masy. Czas trwania procesu żelowania określa czas, w jakim przygotowana mieszanina może być użyta. Zwykle ten czas płynności wynosi od kilkunastu minut do ok. 45 minut. Większa albo mniejsza dawka utwardzacza nie wpływa na długość okresu płynności, a jedynie na pogorszenie struktury epoksydu.

5. Czas utwardzania

Okres płynności żywicy daje możliwość jej nałożenia na powierzchnię. Natomiast czas utwardzania określa termin, kiedy można rozpocząć obróbkę mechaniczną żywicy. Zwykle od wymieszania składników do uzyskania twardości pozwalającej na obróbkę musi upłynąć od 7 do 24 godzin. Natomiast pełne utwardzenie, prowadzące do uzyskania optymalnych parametrów żywicy, następuje czasem po siedmiu dniach.

 

Stół pokryty żywicą epoksydową
Allegro
Stół pokryty żywicą epoksydową

 

Nakładanie żywicy epoksydowej na podłogę

Żywica epoksydowa na podłodze chroni podłoże przed wilgocią oraz zabezpiecza przed zadrapaniami i uszkodzeniami mechanicznymi. Nakładanie żywicy przebiega następująco:

1. Oczyszczenie i przygotowanie powierzchni. Jakakolwiek byłaby powierzchnia, na którą nakłada się żywicę epoksydową, musi być ona bezwzględnie czysta i sucha. Suchą powierzchnię szlifuje się, aby wyrównać nierówności i nadać jej większą przyczepność. Powstały pył należy koniecznie dokładnie usunąć.

2. Nałożenie warstwy podkładowej żywicy, a po wyschnięciu – przeszlifowanie jej i nałożenie kolejnej.

3. Jeżeli ma być zastosowany efekt kolorystyczny, przed nałożeniem ostatniej warstwy powłoki należy zastosować odpowiednie barwniki. Opcjonalnie można też zastosować dodatki antypoślizgowe.

4. Nakładanie powłoki z żywicy epoksydowej nie wymaga posiadania specjalnych umiejętności i talentu. Zachowując pewne zasady i stosując się do zaleceń producenta, żywicy epoksydowej mogą używać również amatorzy niepracujący w branży budowlanej.

Przeczytaj również: Posadzka żywiczna – gdzie warto? Rodzaje, zalety, wady

Komentarze

  • Eugeniusz krawczyk 2022-11-14T09:11:09.862Z

    Czy moge nalozyc zywice epoksidowa ma pomalowana pyte osb

    • Łukasz 2022-11-13T14:54:36.843Z

      Czy żywicę epoksydową można nałożyć na pomalowaną farbą akrylową posadzkę ?

      • Teresa 2022-04-16T06:47:29.840Z

        Czy żywicę można nakładać na powierzchnie pionowe ?

        • Gggghg 2021-12-12T13:57:55.261Z

          Witm wylałem 2 cm xywicy w kanion na stół kiedy moge dolać kolejne 2 cm?

          • Tom 2021-03-28T18:13:18Z

            Po jakim czasie można wylac następna warstwę żywicy??

            • 1007Y 2021-08-04T20:51:26Z

              To należy przeczytać w opisie produktu. Może to być 6h albo 12h - zależy od żywicy.

              • Komentarz oczekuje na moderację.
              • Gość 2021-01-31T22:30:01Z

                Czy zywice mozna polozyc na marmurowy blat?

                • 1007Y 2021-08-04T20:52:30Z

                  Można. Może nawet nieźle się trzymać.

                  • Komentarz oczekuje na moderację.