Jak wymienić zamek w drzwiach?

Zamek w drzwiach zapewnia prywatność, a także ochronę i bezpieczeństwo. Drzwi bez zamka są niczym samochód bez kół. Oba elementy są ze sobą nierozerwalnie związane. W zależności od tego, czy chodzi o drzwi zewnętrzne mieszkania, czy też o wewnętrzne, potrzebne są różne zamki.

Wymiana zamka w drzwiach - krok po kroku
Wymiana zamka w drzwiach - krok po kroku

Kiedy należy wymienić zamek w drzwiach?

Istnieją rozmaite powody, dla których zamek w drzwiach musi być wymieniony. Ponieważ pełni on poważną rolę strażnika mieszkania, nie każdy majsterkowicz wie od razu, jak szybko i bez problemu taki zamek wymienić. Stąd kilka uwag, które być może okażą się przydatne.

Zamek wpuszczany to najbardziej popularny typ zamka montowany wewnątrz drzwi. Klamki mogą być wyposażone w ozdobne szyldy. Istnieje kilka rodzajów zamków wpuszczanych:

  • Zamek z zatrzaskiem uruchamianym półobrotem klamki. Do drzwi wewnętrznych, które nie muszą być zamykane na klucz.
  • Zamek z blokadą do łazienki.
  • Zamek z wkładką cylindryczną (bębenkową).

Na skutek ciągłego użytkowania zamek wpuszczany przestaje po pewnym czasie prawidłowo działać. Coraz częściej zacina się, aż nagle nie daje się zamknąć albo jeszcze gorzej – otworzyć. Lepiej taki zacinający się zamek zawczasu wymienić, niż stanąć pewnego dnia przed własnym mieszkaniem i nie móc do niego wejść. Pomoc ślusarza może się okazać kosztowna. Wymiana zamka nie jest szczególnie skomplikowana.

Jak wymienić wkładkę bębenkową w drzwiach?

W zamkach otwieranych płaskim kluczem często wystarczy wymienić jedynie zużytą wkładkę.

  • Odnaleźć i odkręcić śrubę, która mocuje wkładkę.
  • Włożyć w zamek klucz i przekręcić nieco w dowolną stronę (ok. 20 stopni), aby ustawić blokujący trzpień w osi wkładki.
  • Wysunąć starą wkładkę.
  • Wsunąć nową wkładkę, ustawiając kluczem trzpień.
  • Wkręcić śrubę mocującą.

Aby kupić nową wkładkę cylindryczną, niekoniecznie trzeba ją porównywać w sklepie ze starą. Każda wkładka posiada wymiar złożony z dwóch elementów, np. 30/35. Pierwsza liczba oznacza odległość od środka otworu mocującego do jednego czoła, a druga – do drugiego czoła. Czoło wkładki nie powinno wystawać poza szyld zamka więcej niż 3 mm.

Czasem wystarczy wymienić zużytą wkładkę bębenkową zamiast całego zamka
Czasem wystarczy wymienić zużytą wkładkę bębenkową zamiast całego zamka

Wymiana zamka w drzwiach – instrukcja krok po kroku

Czasem nie wystarczy wymiana wkładki i trzeba wymienić cały zamek. Zamek wpuszczany stanowi jedną z najważniejszych części składowych drzwi. Posiada zatrzask uruchamiany klamką oraz zasuwę albo trzpienie przesuwane kluczem. Tego rodzaju zamki odpowiadają najwyższym standardom bezpieczeństwa. Przy pomocy pionowej listwy przymocowuje się wkrętami wsuniętą w gniazdo drzwi kasetę zamka. Dzięki temu instalacja i ewentualna wymiana zamka jest bardzo prosta.

W ofercie sklepowej można spotkać różne rodzaje zamków wpuszczanych. Istnieją też zamki uniwersalne oraz zamki lewe albo prawe. W przypadku drzwi wewnętrznych klamki są uniwersalne, natomiast dla drzwi zewnętrznych zachodzi zwykle potrzeba ustalenia ich strony. Metoda jest prosta: wystarczy stanąć przed drzwiami od strony ich otwierania. Jeśli zawiasy są z prawej strony i drzwi otwiera się prawą ręką, to zamek też jest prawy. I odwrotnie. Główna różnica między zamkiem lewym i prawym leży w ułożeniu zapadki.

Chcąc wymienić zamek wpuszczany, trzeba zwrócić uwagę na typ zamka i wymiary. Istotną rolę odgrywa rozstaw wszystkich otworów oraz szerokość pionowej listwy mocującej zamek. Kolejność czynności przy wymianie zamka jest następująca:

  • Najpierw trzeba wymontować wkładkę bębenkową. Podobnie jak w przypadku jej wymiany, odkręca się śrubę mocującą, ustawia kluczem trzpień w odpowiedniej pozycji i wysuwa wkładkę.
  • Teraz należy usunąć klamki. Kwadratowy trzpień, na którym umocowane są klamki, przechodzi przez całą grubość drzwi i szyldy. Pod spodem trzeba odszukać i odkręcić kluczem inbusowym małą śrubkę mocująca. W razie potrzeby trzeba też odkręcić szyldy.
  • Po wyjęciu kwadratowego trzpienia odkręca się dwie śruby mocujące zamek, a następnie podważa go wkrętakiem i wysuwa z gniazda. Jeśli jest taka możliwość, można wymontowany zamek zabrać do sklepu na wzór.
  • Montaż nowego zamka przebiega w taki sam sposób jak demontaż, tylko w odwrotnej kolejności.

Czasem, na przykład ze względu na zbyt małą grubość drzwi, montowany jest zamek wierzchni. Wymiana takiego zamka jest bardzo prosta, trzeba tylko zwrócić uwagę, aby nowy zamek był identyczny jak stary.

 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.