Ciepłe drzwi w energooszczędnym domu
Aby dom był energooszczędny, niedrogi w utrzymaniu, trzeba zadbać nie tylko o dobrą izolację ścian zewnętrznych czy dachu, ale także o odpowiednie parametry takich, wydawałoby się, detali jak drzwi wejściowe.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych powinien wynosić 1,7 W/(m²K). W kolejnych latach wymagania te, podobnie jak dotyczące izolacyjności ścian czy okien, będą podwyższane. Od 2017 r. dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych będzie wynosić 1,5 W/(m²K), a od 2021 r. - 1,3 W/(m²K). Inwestorzy, którzy kończą budowę domu w bieżącym roku powinni zdawać sobie sprawę ze zmian, które wejdą w życie w kolejnych latach. Być może warto rozważyć zakup drzwi o lepszych parametrach. Będzie to mieć odzwierciedlenie w ich cenie, ale zwiększony wydatek zwróci się podczas codziennego użytkowania. Podana przez producenta izolacyjność termiczna drzwi powinna być potwierdzona certyfikatem wydanym na podstawie badań wykonanych przez niezależne od producenta laboratorium.
Dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła dla drzwi zewnętrznych od 2017 r. będzie wynosić 1,5 W/(m²K), a od 2021 r. - 1,3 W/(m²K).
Montaż bez błędów
Dobrej jakości drzwi to jednak dopiero połowa sukcesu. Pozostaje jeszcze bezbłędny montaż. Prace montażowe przede wszystkim należy wykonać zgodnie z instrukcjami podanymi przez producenta, w przeciwnym razie straci się gwarancję. Trzeba też pamiętać o co najmniej kilku zasadach. Płaszczyzna montażowa powinna być odpowiednio usytuowana: w połowie grubości ściany jednowarstwowej, na zewnętrznej krawędzi ściany dwuwarstwowej lub nad warstwą termoizolacji blisko ściany osłonowej w przypadku konstrukcji trójwarstwowych. Przestrzeń między otworem a drzwiami należy uszczelnić taśmą rozprężną. Trzeba też zwrócić uwagę na izolację pod progiem, gdzie powinna zostać umieszczona konstrukcja o właściwym współczynniku przenikania ciepła.
Północne wejście, południowy salon
Dla zapewnienia odpowiedniego komfortu cieplnego we wnętrzach ważne jest także odpowiednie usytuowanie drzwi wejściowych. Najlepiej aby znajdowały się od od strony północnej. Taka ich lokalizacja, w połączeniu z umieszczeniem dużych przeszkleń od strony południowej, będzie sprzyjać osiągnięciu wysokiej efektywności energetycznej domu. Główne wejście do domu ponadto powinno być chronione przed nadmiernym dopływem chłodnego powietrza przedsionkiem, kurtyną powietrzną lub innym rozwiązaniem nieutrudniającym ruchu.
Komentarze