Malowanie natryskowe

Malowanie natryskowe to metoda coraz częściej wykorzystywana do wykańczania różnego rodzaju powierzchni. Jest stosowana nie tylko do pokrywania farbą ścian, ale również wielu innych elementów wyposażenia domu czy ogrodu.

Choć jej użycie wymaga specjalistycznego sprzętu, w rzeczywistości opiera się na bardzo prostej zasadzie, która sprawia, że malowanie ścian staje się o wiele łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Czy warto więc wypróbować malowanie natryskowe? Co trzeba o nim wiedzieć? Jakie są wady i zalety tej metody?

Farba pod ciśnieniem

Metoda malowania z wykorzystaniem natrysku opiera się na zasadzie działania aerozolu. Polega ona na rozpylaniu farby pod ciśnieniem w postaci drobnych kropelek za pomocą sprężonego

Podczas malowania natryskowego warto dobrze zabezpieczyć nie tylko sprzęty znajdujące się w zasięgu pistoletu, ale także siebie
Podczas malowania natryskowego warto dobrze zabezpieczyć nie tylko sprzęty znajdujące się w zasięgu pistoletu, ale także siebie
powietrza. Następnie drobinki wydostają się przez niewielkie otwory znajdujące się w specjalnym pistolecie i pokrywają powierzchnię, na którą są kierowane. Malowanie natryskowe jest zwykle wykorzystywane przy malowaniu karoserii, burt statków, ścian oraz do impregnacji powierzchni drewnianych. Świetnie sprawdza się także przy malowaniu przedmiotów o nieregularnym kształcie, które trudno jest pokryć farbą przy użyciu pędzla – daje wówczas niezwykły efekt bardzo równomiernej powłoki. Doskonale nadaje się również do dużych powierzchni, na których tworzy jednolity kolor bez zacieków. Co więcej, ta metoda jest znacznie szybsza i o wiele bardziej efektywna niż używanie tradycyjnego wałka lub pędzla.

Niezbędny pistolet

Malowanie natryskowe wiąże się z koniecznością zakupu odpowiedniego sprzętu. Z pewnością będzie potrzebny dobry pistolet, który dokładnie rozbije farbę. Niezbędny jest także elektryczny kompresor, który pod względem mocy i pojemności powinien być dobrany do rozmiaru i rodzaju malowanej powierzchni. Oprócz tego potrzebna jest również specjalna farba oraz rozcieńczalnik, który może się przydać do jej przygotowania. Ponadto warto zaopatrzyć się w odpowiednią ilość folii oraz taśm do zabezpieczenia powierzchni, które nie będą malowane.

Krok po kroku

Malowanie należy rozpocząć od przykrycia i zabezpieczenia wszystkich przedmiotów będących w zasięgu pistoletu - farba bowiem może rozprysnąć na boki i zniszczyć lub uszkodzić meble oraz dekoracje. Do przykrycia przedmiotów codziennego użytku doskonale nadaje się folia, a do osłonięcia framug drzwi i okien warto jest wykorzystać specjalne samoprzylepne taśmy. Jeżeli używamy pistoletu na zewnątrz budynku, najlepiej będzie, jeśli wybierzemy słoneczny dzień oraz porę, kiedy nie ma much, które mogłyby przykleić się do świeżej farby.

Zaletą malowania natryskowego jest oszczędność farby i czasu. Z pomocą pistoleu w ciągu minuty można pomalować nawet kilka metrów kwadratowych ściany. Otrzymane krycie jest dokładne, równomierne i jednolite, bez widocznych zacieków.

Przed użyciem pojemnik z substancją należy dobrze wstrząsnąć, a podczas jej użytkowania ściśle stosować się do zaleceń producenta umieszczonych na opakowaniu. Na tym etapie warto także przefiltrować farbę przez pończochę lub specjalny filtr, aby usunąć wszelkie grudki i zanieczyszczenia. Następnie należy przelać ją do pojemnika znajdującego się w aparaturze oraz połączyć pistolet z kompresorem za pomocą giętkiego przewodu ciśnieniowego. Po wykonaniu próby sprawności oraz siły strumienia można rozpocząć malowanie. Pistolet należy wówczas trzymać w odległości 15-20 cm od ściany i prowadzić farbę prostopadle do jej linii – pomoże to uzyskać doskonałe i równomierne krycie. Po zakończeniu malowania trzeba natychmiast wyczyścić pistolet, gdyż od tego zależy trwałość i sprawność sprzętu. Najlepiej umyć go wodą z dodatkiem odpowiedniego rozpuszczalnika oraz dokładnie wyszorować głowicę aparatu.

Używanie pistoletu jest bardzo proste, choć wymaga pewnej wprawy i oswojenia się z urządzeniem
Używanie pistoletu jest bardzo proste, choć wymaga pewnej wprawy i oswojenia się z urządzeniem

Wady i zalety

Niewątpliwą zaletą malowania natryskowego jest znaczna oszczędność zarówno farby, jak i czasu. Taki zabieg przebiega naprawdę szybko – za jego pomocą można w ciągu minuty pomalować nawet kilka metrów kwadratowych ściany, w dodatku przy naprawdę niewielkim wysiłku. Ponadto otrzymane krycie jest dokładne, równomierne i jednolite, bez widocznych zacieków. Ta metoda gwarantuje więc naprawdę dobre wykończenie i bardzo estetyczny efekt końcowy, a ponadto jest uniwersalna – może być stosowana zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku oraz na różnego rodzaju powierzchniach. Co więcej, używanie pistoletu jest bardzo proste, choć wymaga pewnej wprawy i oswojenia się z urządzeniem.

Malowanie natryskowe świetnie sprawdza się podczas malowania przedmiotów o nieregularnym kształcie, które trudno jest pokryć farbą przy użyciu pędzla. 

Do wad z pewnością trzeba zaliczyć cenę sprzętu, który nie należy do najtańszych. Na rynku działają jednak ekipy budowlano-remontowe, które dysponują tego typu narzędziami – na ogół można więc bez problemu znaleźć odpowiedniego wykonawcę. Tańszym rozwiązaniem może również okazać się zakup pistoletu używanego. Warto mieć na uwadze także to, że nie każda farba będzie odpowiedni do tego typu malowania i trzeba to uwzględnić, dokonując jej zakupu – używanie nieodpowiedniego specyfiku może dać nie tylko niezadowalający efekt, ale nawet doprowadzić do uszkodzenia sprzętu.

Komentarze