Malowanie natryskowe – zalety, wady, na czym polega, koszty

Malowanie natryskowe to metoda nakładania lakieru i farby za pomocą sprężonego powietrza. Jest powszechnie wykorzystywana w pracach lakierniczych, jednak nie tylko tam. Podpowiadamy, gdzie warto wykorzystać właściwości agregatów malarskich. Wskazujemy też najważniejsze wady i zalety malowania natryskowego.

Mężczyzna malujący natryskowo
Malowanie natryskowe – na czym polega?

Co to jest malowanie natryskowe?

Malowanie natryskowe to metoda aplikacji farby za pomocą jej… natryskiwania. Substancje kryjące nie są nakładane za pomocą klasycznych narzędzi jak wałek i pędzel. Tu za dostarczenie preparatu na powierzchnię odpowiada wyrzucany strumień sprężonego powietrza. Gaz pod ciśnieniem jest dostarczany do pistoletu, z którego wydostaje się razem z farbą umieszczoną w zbiorniku. 

Technika malowania natryskowego może być stosowana na dowolnych powierzchniach i przy kryciu różnych materiałów. Nie ma też większych ograniczeń, jeśli chodzi o rodzaj aplikowanej farby. Sprawdzą się tu wszystkie typy farb i lakierów. Można aplikować natryskiem także preparaty na bazie rozpuszczalników i olejów. 

Jakie akcesoria są potrzebne do malowania natryskowego?

Do malowania natryskowego wykorzystywane są gotowe agregaty z kompletem akcesoriów. Można jednak przygotować stanowisko samodzielnie lub wykorzystać istniejące instalacje. Każdy system do aplikacji składa się z przynajmniej trzech elementów:

  • kompresor – to mechanizm odpowiedzialny za wytwarzanie sprężonego powietrza. Jego rozmiar i pojemność będą zależne od ilości aplikowanej farby, a także jej gęstości. Może to być urządzenie stałe zamontowane w sieci ciśnieniowej w garażu lub zakładzie. W pracach budowlanych lepiej sprawdzają się kompresory mobilne osadzone na wózku. Kompresor musi być w stanie utrzymywać ciśnienie na poziomie minimum 3 bary;
  • pistolet natryskowy – w malowaniu natryskowym zastępuje akcesoria malarskie. Jego zadaniem jest wyrzucenie farby, korzystając ze sprężonego powietrza. Farba znajduje się w zbiorniku górnym lub dolnym. Za sterowanie odpowiada dźwignia spustowa w okolicach uchwytu. Wybierając pistolet natryskowy, trzeba zwrócić uwagę na ciśnienie robocze, maksymalny przepływ powietrza na minutę, a także średnicę dyszy. Warto wybrać pistolet z możliwością regulacji strumienia farby i łatwy do czyszczenia;
  • przewody – to akcesoria łączące kompresor z pistoletem natryskowym. Są odpowiedzialne za przesyłanie gazu pod ciśnieniem. Warto wybrać przewody elastyczne sprężynujące, które ułatwiają wykonywanie pracy w różnych odległościach od kompresora. Przewody powinny być wyposażone w szybkozłączki o wymiarach spójnych ze średnicą przyłącza na pistolecie. 

Malowanie natryskowe – wady i zalety

Malowanie natryskowe to technika mająca wiele zalet. Przede wszystkim farbę można nałożyć bardzo szybko. Wykorzystanie sprężonego powietrza do aplikacji farby pozwala na naniesienie nawet do 4 litrów preparatu na minutę. To wartość praktycznie nieosiągalna przy malowaniu ręcznym. Pracując na właściwie dobranych akcesoriach, można wygodnie pomalować bardzo duże pomieszczenia bez większego wysiłku. 

Malowanie to także technika bardzo precyzyjna. Drobinki lakieru są rozproszone przez powietrze. Dzięki temu na powierzchnię trafia równomierna warstwa preparatu. To ogranicza ryzyko powstawania zacieków i nadmiaru farby w trudno dostępnych miejscach. Ta cecha wyklucza też niedociągnięcia takie jak niedomalowania czy nierównomierna grubość farby. Dotyczy to zarówno dużych powierzchni, jak i małych o różnorodnych kształtach.  

Należy też podkreślić ekonomiczność techniki malowania natryskowego. Praktycznie nie ma tu odpadu, ponieważ ciśnienie wypłukuje całą farbę ze zbiornika. Na powierzchni nie tworzą się zacieki, farba nie zlewa się na podłoże, ani nie skapuje. Dlatego strat materiałowych nie ma praktycznie żadnych. 

Czy wobec tego malowanie natryskowe ma jakieś słabsze strony? Z pewnością nie sprawdza się przy tworzeniu różnokolorowych szczegółów. Agregaty świetnie radzą sobie z malowaniem elementów o jednolitym kolorze. Wypełnianie przestrzeni w kilku różnych barwach wymaga dodatkowych prac przygotowawczych.

Malowanie natryskowe nie sprawdza się też przy niewielkim zakresie prac. W przypadku odnawiania części pomieszczenia natrysk może zabrudzić elementy, których malować nie chcemy. Przy amatorskim zastosowaniu technika będzie uznawana też za dosyć kosztowną i uciążliwą. Przeszkodę może stanowić też samo zorganizowanie sprzętu i ułożenie go na miejscu pracy. 

Przy malowaniu natryskowym trzeba zachować większe środki bezpieczeństwa. Praca musi być prowadzona w ochronnym kombinezonie. Potrzebne są również ochronniki oczu i dróg oddechowych. Tradycyjne ręczne malowanie farbami tego nie wymaga. W przypadku malowania w warsztatach oraz zamkniętych pomieszczeniach niezbędne jest zorganizowanie systemu wentylacji i odprowadzania pyłów. 

Zapoznaj się: Farba strukturalna – co to jest? Efekty, rodzaje, plusy i minusy

Zastosowanie malowania natryskowego

Malowanie ściany wałkiem
Malowanie natryskowe może zastąpić klasyczne malowanie ścian wewnątrz pomieszczeń

Różnorodność farb i możliwość precyzyjnego dostosowania ciśnienia do ich gęstości wpływają na uniwersalność tej techniki. Pierwsze skojarzenie z malowaniem natryskowym kieruje w stronę warsztatów lakierniczych. To technika chętnie stosowana do nakładania lakieru na karoserie samochodowe. W tym miejscu stworzenie jednolitej powłoki bez zacieków jest bardzo ważne. 

Budownictwo wykończeniowe i ogólne

Malowanie natryskowe bardzo dobrze przyjęło się w budownictwie. Sprawdza się przy nakładaniu farb wewnątrz pomieszczeń. Aplikacja natryskowa umożliwia bardzo sprawne malowanie sufitu bez obaw o zacieki. Większość prac związanych z wykańczaniem elewacji jest prowadzona z wykorzystaniem agregatów malarskich natryskowych. Co ciekawe, agregat do malowania natryskowego można zastosować także przy nakładaniu gładzi gipsowej, piany uszczelniającej lub lakieru na lamperię.

Konstrukcje drewniane

Nie tylko materiały wykończeniowe można malować natryskowo. Ta technika zdaje egzamin przy pracy z drewnem. Można wykorzystać natrysk już na etapie impregnacji surowych desek i belek. Prowadzone co kilka sezonów malowanie pielęgnacyjne również można wykonać za pomocą natrysku. Nawet w renowacji i malowaniu starych mebli można wykorzystać tę technikę. 

Konstrukcje stalowe

Natrysk świetnie sprawdza się przy malowaniu stali. Równomierna warstwa zapewnia świetną przyczepność do tego materiału. Większość konstrukcji stosowanych w przemyśle jest wykańczana farbą nakładaną za pomocą sprężonego powietrza. Można nakładać farby specjalne, o zwiększonej odporności na temperatury lub uszkodzenia mechaniczne. Takie preparaty stosuje się w energetyce i przemyśle ciężkim. Technika wykorzystywana jest przy malowaniu niewielkich części, akcesoriów, a nawet narzędzi i osprzętu do maszyn. 

Malowanie natryskowe – z tymi materiałami ostrożnie

Do jakich materiałów nie warto stosować malowania natryskowego? Trzeba być ostrożnym przy malowaniu tworzyw sztucznych. Tu kluczowe będzie dobranie odpowiedniego rozpuszczalnika, który nie doprowadzi do uszkodzenia materiału. Nie ma większego sensu malowanie natryskiem opakowań kartonowych czy papieru. 

Ile kosztuje malowanie natryskowe?

Koszt malowania natryskowego bardzo często decyduje o wyborze lub odrzuceniu tej techniki. Tymczasem jest on zależny od wielu czynników. Spośród nich warto wymienić kilka najważniejszych:

  • powierzchnia – oczywiście większa powierzchnia wymagająca malowania oznacza, że, koszt pracy będzie wyższy. Jednak biorąc pod uwagę koszt pokrycia metra kwadratowego powierzchni, ta proporcja będzie wyglądała nieco inaczej. Bardziej opłaca się malować natryskowo duże powierzchnie ścian, sufitów i elementów metalowych. Przy mniejszych produktach, a szczególnie pojedynczych elementach, uruchamianie agregatu może być nieopłacalne;
  • rodzaj farby – tak jak przy tradycyjnym malowaniu, koszt farby stanowi główny składnik kosztów procesu. Do obliczenia opłacalności trzeba wziąć cenę farby, przeanalizować jej wydajność i porównać z powierzchnią przeznaczoną do malowania. Jedyna różnica polega na tym, że w każdym wariancie malowanie proszkowe będzie bardziej wydajne od ręcznego;
  • potrzebny sprzęt – osoba dysponująca agregatem w tej pozycji nie zanotuje żadnej wartości. Nowy agregat kosztuje od 1000 złotych, jednak za produkty dobrej jakości trzeba będzie zapłacić około czterech tysięcy. Możliwe jest wypożyczenie kompletu, co będzie kosztowało kilkadziesiąt złotych dziennie. Alternatywą jest zlecenie malowania firmie specjalistycznej. Tutaj za stawki za metr kwadratowy powierzchni pomalowanej dwoma warstwami są na poziomie od 10 do 15 złotych.

Malowanie natryskowe nie w każdej sytuacji okazuje się skutecznym sposobem na krycie powierzchni. Nie nadaje się do drobnych prac na małych powierzchniach, gdzie często trzeba zmieniać kolorystykę. Jest jednak najlepszym sposobem na wykończenie dużych jednolitych powierzchni ścian elewacyjnych, sufitów, a nawet konstrukcji drewnianych i stalowych. 

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.