Niezbędne przybory do malowania

Chcesz oszczędzić na malowaniu, wykonując prace samodzielnie? Wybrałeś kolor farb, lecz nadal stoisz przed wyborem narzędzi? Zanim przystąpisz do malowania, przeczytaj, czego będziesz potrzebował, by sprawnie i efektownie pokryć ściany farbą.

Wałek do malowania

Wałek jest doskonałym narzędziem do malowania ścian przeznaczonym dla amatorów. Jeśli pragniesz szybko i równomiernie pokryć ściany farbą, kup gotowy zestaw składający się z uchwytu, kilku rodzajów wałków oraz kuwety. Pamiętaj jednak, że wałek nie nadaje się do wykonania precyzyjnych prac.

Jak należy się nim posługiwać? Malowanie zaczyna się od góry. Po nabraniu farby na wałek, należy odsączyć jej nadmiar w kuwecie do malowania. Farbę należy nakładać pionowymi, pociągłymi ruchami. Dostępne są wałki o różnej szerokości. Dobiera się ją pod względem powierzchni przeznaczonej do pomalowania. Im większa powierzchnia, tym szerszy wałek powinieneś wybrać. Do malowania narożników i różnych zakamarków lepiej wybierz wąski wałek. Dzięki długiemu uchwytowi dotrzesz do każdego miejsca. Wałki różnią się nie tylko szerokością i średnicą, ale także długością włosia. Do gęstych farb oraz do malowania gładkich powierzchni nadają się świetnie wałki o krótkim włosiu. Rzadkie farby rozprowadza się najlepiej wałkiem o dłuższym włosiu. Jest on także przeznaczony do malowania ścian o chropowatej powierzchni.

Wałki malarskie mają różne runa, każde z nich przeznaczone jest do innego rodzaju farb. Wałków wykonanych z pluszu nylonowego albo futra baraniego możesz używać do rozprowadzenia farb wodorozcieńczalnych. Wałki welurowe, moherowe czy gąbkowe będą idealne do farb rozpuszczalnikowych oraz lakierów. Są także specjalne wałki do malowania narożników, do dekoracyjnych technik malarskich, a także wałki z okapnikiem zapobiegającym rozpryskiwaniu się farby.

Malowanie pędzlem

Pomimo dużej popularności wałków nadal często używa się do malowania tradycyjnych pędzli. Wymagają jednak pewnego doświadczenia. Specjalna technika malowania pozwoli uniknąć powstawania na ścianie smug farby. Jak należy malować? Od malowania dużych powierzchni wygodniejszy będzie pędzel z grubym, długim trzonkiem, ponieważ będzie można go stabilnie trzymać. Unikniesz skapywania farby z pędzla, jeśli włosie zanurzysz jedynie do połowy i pozwolisz ociec farbie przed wyjęciem pędzla z pojemnika. Pędzel należy trzymać równolegle do podłogi. Malowanie ściany zacznij od góry. Pędzel przesuwaj pociągłymi, długimi ruchami. Kolejne porcje nakładanej farby powinny na siebie nachodzić, by na ścianie nie powstawały smugi.

Szerokość pędzla zależy od powierzchni, jaką planujemy pomalować. Do malowania ścian oraz sufitów powinieneś zastosować szeroki pędzel ławkowiec. W przypadku ram okiennych, listewek czy drobnych elementów większą precyzję w malowaniu otrzymamy, używając małych pędzli z płaskim włosiem.

Aby otrzymać właściwy efekt, powinieneś wybrać dobrze wykonany pędzel, z którego w trakcie malowania nie będą wychodziły pojedyncze włosy. Pędzel może zawierać włosie naturalne lub sztuczne. Ten pierwszy wykonany jest z włosia świńskiego lub końskiego, które jest odporne na zagniecenia. Za jego pomocą farba zostanie równomiernie rozprowadzona. Fachowcy polecają stosowanie ich przy rozprowadzaniu farb rozpuszczalnikowych. Z uwagi na fakt, że chłoną wodę, nie nadają się do farb wodorozcieńczalnych. Włosie sztuczne wykonuje się z mieszanki poliestru oraz polipropylenu, dzięki czemu nie wchłania rozpuszczalników. Poza tym jest bardziej elastyczne, lecz podatne na zagniecenia, a zatem mniej trwałe. Nimi nałożymy farby akrylowe oraz winylowe. Pędzlami o grubszym włosiu pomalujemy szorstkie powierzchnie, zaś gładkie – pędzlami z miękkim włosiem.

Pistolet natryskowy

Narzędziem do szybkiego i wygodnego rozprowadzenia farby o płynnej konsystencji jest pistolet natryskowy. Dzięki niemu pomalujemy ścianę równomiernie, unikając powstawania smug. Należy jednak pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu podłóg, mebli, ościeżnic oraz ram okiennych przed zachlapaniem. W tym celu konieczne będzie położenie folii zabezpieczającej i przyklejenie jej taśmą malarską.

Komentarze

  • Zuz 2013-02-05T09:38:58Z

    próbowałam korzystać z tego kreatora, ale jednak wizualizacja nigdy nie odda takich kolorów, jakie są w realu

    • Kika 2013-01-03T13:11:44Z

      jak do tej pory to używałam do malowania wałka i pędzli. nie miałam problemu z doborem materiałów. gorzej było z doborem kolorów. zbyt wiele odcieni mi się podoba i nie wiem na co sie zdecydować. dlatego korzystam z kreatorów wnętrz. ostatnio znalazłam bardzo fajny na stronie Magnata. można tam też skalkulować wstępny koszt malowania. bardzo pomocna strona.