Czym się różnią farby wodne od farb rozpuszczalnikowych?

Planując zakupy przed malowaniem wnętrza domu, łatwo pogubić się w rodzajach i właściwościach dostępnych na rynku farb. Jaka farba będzie odpowiednia? Możemy zdecydować się na farbę wodną lub rozpuszczalnikową. Podpowiadamy, czym się od siebie różnią.

Przed przystąpieniem do malowania konieczny jest wybór odpowiedniej farby przeznaczonej do poszczególnych pomieszczeń, której kolor pozwoli nam osiągnąć planowany efekt. Inną farbę musimy zastosować w pokojach, inną zaś w kuchni czy w łazience. Ważne są zatem takie właściwości farby jak trwałość, odporność na zmywanie oraz stopień połysku. Farby możemy także podzielić na rozpuszczalne w wodzie i w rozpuszczalniku organicznym, na przykład w benzynie lakowej. Farby wodne są łatwe w stosowaniu, szybko schną i są zdrowsze. Najczęściej używa się ich do malowania ścian wewnątrz domu. Farby rozpuszczalnikowe są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego maluje się nimi balustrady, płoty, ramy okienne i drzwi.

Ściana pomalowana farbą akrylową jest paroprzepuszczalna
Ściana pomalowana farbą akrylową jest paroprzepuszczalna

Farby wodne

Farby wodne najczęściej wybiera się do malowania wnętrz. Są wygodniejsze w użyciu niż farby rozpuszczalnikowe, łatwo się rozprowadzają. Szybko wysychają, a podczas schnięcia nie wydzielają szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych. Farby wodne są niepalne, trwałe, a także odporne na zmywanie, więc można je myć wodą z dodatkiem łagodnych środków czyszczących. Dzielimy je ze względu na rodzaj spoiwa.

Farby lateksowe idealnie nadają się do pokrywania tynku, betonu, cegły, drewna oraz płyt gipsowo-kartonowych i płyt wiórowych. Zawierają kauczuk. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach wilgotnych takich jak łazienka czy kuchnia, ale także są odporne na działanie promieni słonecznych. Mogą służyć zarówno do pokrywania nowych powierzchni, jak i wcześniej malowanych. Powierzchnie utworzone po pokryciu farbą lateksową wyglądają bardzo estetycznie, są gładkie i jednolite, nie zmieniają koloru przez wiele lat. Farby lateksowe są jednak droższe.

Farby winylowe służą do malowania tynku, betonu, cegły, płyt gipsowo-kartonowych oraz drewna. Ich spoiwem jest polichlorek winylu. Są stosunkowo trwałe, jednak przy intensywnym szorowaniu mogą się zmywać. Z tego względu lepiej ich nie stosować w pomieszczeniach, które są narażone na zabrudzenia.

Farby wodne są łatwe w stosowaniu, szybko schną i są zdrowsze. Najczęściej używa się ich do malowania ścian wewnątrz domu. 

Spoiwem w farbach akrylowych jest żywica akrylowa. Farby tego rodzaju są odporne na zmywanie wodą z dodatkiem środków chemicznych, dlatego idealnie nadają się do pomieszczeń narażonych na zabrudzenia. Ściana pomalowana farbą akrylową jest paroprzepuszczalna, dzięki czemu sprawia, że ściany „oddychają". Świetnie kryją tynk, beton, drewno, ale też ściany pokryte tapetami winylowymi, papierowymi, z włókna szklanego oraz farbami klejowymi i olejnymi. Na rynku dostępne są także farby akrylowe odporne na bakterie i grzyby.

Jeśli szukamy farby do pomieszczeń narażonych na częste zabrudzenia oraz o podwyższonej wilgotności, doskonale sprawdzą się farby akrylowo-lateksowe. Są wodoszczelne, zmywalne i odporne na zmywanie, a także działanie słońca, wysokiej temperatury oraz rozpuszczalników. Ich trwałość wynika z połączenia akrylu nadającego twardość oraz lateksu dodającego elastyczności.

Odporne na zmywanie i uszkodzenia mechaniczne są także farby winylowo-akrylowe. Najczęściej pokrywa się nimi tynki, beton, cegłę oraz płyty kartonowo-gipsowe. Doskonale kryją, tworzą gładką, paroprzepuszczalną powierzchnię.

Farby winylowe służą są stosunkowo trwałe, jednak przy intensywnym szorowaniu mogą się zmywać
Farby winylowe służą są stosunkowo trwałe, jednak przy intensywnym szorowaniu mogą się zmywać

Farby rozpuszczalnikowe

Farby rozpuszczalnikowe są trwalsze od farb wodnych. Ze względu na to, że są odporne na działanie czynników atmosferycznych, nadają się szczególnie do malowania balkonów, płotów, tarasów, okien i drzwi zarówno drewnianych, jak i metalowych. W domu służą do malowania starych żeliwnych grzejników, lecz nie stosuje się ich do malowania powierzchni wewnątrz budynku. Tego typu farby rozcieńcza się rozpuszczalnikami.

Farby rozpuszczalnikowe są trwałe i odporne na działanie czynników atmosferycznych, dlatego maluje się nimi balustrady, płoty, ramy okienne i drzwi. Nie stosuje się ich do malowania powierzchni wewnątrz budynku, a jedynie do odnawiania np. starych żeliwnych grzejników. 

Najczęściej stosowane do malowania elementów metalowych płotów czy balustrad, a także do ram okiennych czy drzwi stosuje się farby alkidowe zwane także ftalowymi. Powierzchnia pokryta tymi farbami jest twarda i gładka. Powłoka jest jednak także elastyczna i wodoodporna, zabezpiecza powierzchnię przed działaniem warunków atmosferycznych, uszkodzeniami, a także chroni przed powstawaniem grzybów.

Farby alkidowe olejne, czyli modyfikowane żywicami poliuretanowymi, stosuje się do malowania mebli i powierzchni, które są narażone na ścieranie czy uszkodzenia mechaniczne. Powierzchnia powstała po malowaniu tworzy odporną na uderzenia, twardą powłokę.

Do malowania ścian w pomieszczeniach o dużej wilgotności można stosować farby silikonowe, które tworzą trwałą, elastyczną powłokę odporną na zmywanie.

Komentarze

  • grabek 2016-09-03T18:49:39Z

    I tak wymienił się opinią przedstawiciel z przedstawicielem...

    • Mordeczka 2018-07-10T00:31:30Z

      Hehe

    • Kasia 2012-07-23T13:47:49Z

      Ja używałam Duluxa w całym domu i jestem zadowolona. Cena nie jest wysoka, a jakość bardzo dobra!

      • mirabelka 2012-07-21T08:07:27Z

        mam mieszkanie pomalowane farbami lateksowymi.takie farby ładnie kryją, są wydajne i odporne na zmywanie. ja używałam Śnieżki Barwy Natury.

        • Ciekawy 2019-01-04T12:12:12Z

          Jak tam po sześciu latach?

          • ciekawy 2 2021-08-17T11:02:12Z

            Jak tam po dziewięciu latach ;) ?

            • Gość 2023-01-30T23:51:42.344Z

              Jak tam ścieżka po 11 latach ? 😝