Nie odkładaj prac elewacyjnych na później
Podczas realizowania tak dużej inwestycji, jaką jest budowa domu, często okazuje się, że kwota podana w szacunkowym kosztorysie budowy nie jest zgodna z rzeczywistymi wydatkami. W takim wypadku zaczynasz analizować, ile rzeczy pozostało do zrobienia i gdzie możesz poczynić oszczędności. Odłożenie wykończenia elewacji może jednak przyczynić się do niepotrzebnych wydatków w przyszłości.
Wybierając projekt domu, kierujemy się nie tylko jego funkcjonalnością, ale także wyglądem budynku, a więc kolorem elewacji oraz połączeniem materiałów na ścianach zewnętrznych. Gdy w czasie budowy nadchodzi jednak konieczność redukcji wydatków, a więc rezygnacji z niektórych elementów lub szukania tańszych zamienników, inwestorzy często decydują się na zamieszkanie w niewykończonym z zewnątrz budynku. Należy jednak pamiętać, że odłożenie prac związanych z wykończeniem elewacji budynku może skutkować problemami związanymi z niedostatecznym zabezpieczeniem konstrukcji domu.
Elewacja chroni budynek
Aby zrozumieć, jak ważna jest elewacja budynku,
powinniśmy wiedzieć, jakie pełni ona funkcje. Najważniejszą jest funkcja ochronna. A więc elewacja zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi, wilgocią, zabrudzeniem oraz chłodem. Należy pamiętać, że pozostawienie niewykończonej elewacji będzie skutkowało korozją materiałów ściennych. Gdy dostanie się do nich wilgoć, szybko na nich rozwijać się będą grzyby, mchy czy glony, których trudno się będzie pozbyć. Szczególnie narażone są budynki zlokalizowane w wilgotnym klimacie, a więc w pobliżu morza czy innych akwenów wodnych oraz w lesie.Niewykończenie elewacji pogarsza także izolację cieplną budynku. Nieocieplony i niewykończony budynek ma niskie współczynniki przenikania ciepła niezależnie od konstrukcji ścian. Ściana bez izolacji i wykończenia elewacji akumuluje i oddaje do wewnątrz niską temperaturę zimą i wysoką latem. Zwiększą się zatem koszty związane z ogrzewaniem oraz chłodzeniem takiego domu.
Nic nie da także samo ocieplenie ścian. Jeśli nie wykończymy elewacji ostateczną warstwą, niezabezpieczona wyprawa będzie narażona na wnikanie wody oraz wahania temperatury, co może przyczynić się do powstawania spękań, osłabienia związania wyprawy klejowej z warstwą ocieplenia, a przede wszystkim osłabienia izolacyjności cieplnej.
Elewacja chroni także budynek przed zabrudzeniami. Gdy nie położymy ostatecznego wykończenia, dom będzie narażony na brud i kurz. Zanieczyszczenia mogą być trudne do usunięcia, przez co utrudnią nam położenie końcowej warstwy wykończeniowej.
Pozorne oszczędności
Należy pamiętać, by niezależnie od tego, na jakie materiały się zdecydujemy, wybierać produkty dobrej jakości i sprawdzonych marek. Ponieważ mają one być zastosowane na ścianach zewnętrznych, muszą być trwałe. Nie warto zatem na nich oszczędzać, gdyż może się okazać, że konieczna będzie ich szybka wymiana, co przyniesie kolejne wydatki.
Piękne, oryginalne elewacje są tworzone poprzez połączenie ze sobą drewna czy kamieni naturalnych. Są to jednak jedne z najdroższych rozwiązań. Jeśli dysponujemy niewielkim budżetem, lepiej od razu zdecydujmy się na elewację z tynku. To jeden z najtańszych sposobów na wykończenie domu, a jednocześnie dający duże możliwości aranżacji dzięki dostępnej szerokiej gamie kolorystycznej. Tynk jest także łatwy do naprawy i odświeżania, a zatem łatwo go doprowadzić do stanu pierwotnego.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.