Płyty i deski na sztywne poszycie dachu

Obecnie pod pokryciem dachowym najczęściej umieszcza się jedynie folię, sztywne poszycie jest rzadziej stosowane. W niektórych przypadkach nie można jednak z niego zrezygnować. Jaki materiał najlepiej nadaje się do wykonania sztywnego poszycia dachu?

Poszycie z desek lub płyt usztywnia konstrukcję i zapewnia lepszą izolację akustyczną, ale jednocześnie zwiększa ciężar dachu. W kilku przypadkach nie można jednak z niego zrezygnować. Jest niezbędne w przypadku zastosowania blachy płaskiej i gontu bitumicznego, a także na dachach o kącie nachylenia mniejszym niż 20 stopni. Sztywne poszycie z papą bardzo często stosuje się jako rozwiązanie tymczasowe; na przykład wówczas, gdy budynek ma zostać wstępnie zadaszony na czas przerwy zimowej.

Do wykonania sztywnego poszycia stosuje się płyty drewnopodobne lub deski. Mogą to być na przykład wodoodporne płyty OSB. Wióry są w nich ułożone w jednym kierunku, co sprawia, że są bardziej

Płyty drewnopochodne uchodzą za łatwiejsze w montażu od desek
Płyty drewnopochodne uchodzą za łatwiejsze w montażu od desek
wytrzymałe wzdłuż osi. Płyty układa się dłuższymi bokami prostopadle do krokwi. Pomiędzy kolejnymi rzędami pozostawia się szczelinę o szerokości 5 mm. Między płytami a warstwą ocieplenia również pozostawia się szczelinę wentylacyjną.

W płytach MFP wióry są ułożone w sposób rozproszony, dzięki czemu posiadają jednakową wytrzymałość wzdłuż obu osi. Są także bardziej wodo- i ognioodporne oraz paroprzepuszczalne. Ta ostatnia cecha sprawia, że w ich przypadku nie ma konieczności stosowania specjalnej szczeliny wentylacyjnej. Płyty są układane równolegle lub prostopadle do krokwi. Ich montaż jest łatwiejszy dzięki frezowaniu krawędzi na pióro-wpust.

Najbardziej tradycyjnym materiałem na sztywne pokrycie dachu są deski. Jednocześnie uchodzą za najbardziej pracochłonne rozwiązanie, obciążone największym ryzykiem pojawienia się błędów. Ważny jest rodzaj drewna, z którego są wykonane (najczęściej stosuje się iglaste) oraz jego właściwe przygotowanie (wysuszenie, impregnacja). Deski są mocowane prostopadle do krokwi, najczęściej z odstępem ułatwiającym cyrkulację powietrza. Montaż ułatwiają deski z mocowaniem na pióro-wpust, są jednak droższe od zwykłych.

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.