Płyty OSB – wymiary i grubości. Jak dobrać?
Jakie są wymiary i grubości płyt OSB? Jakie są zastosowanie płyty OSB? Czym różnią się poszczególne rodzaje płyty OSB? Sprawdźcie.
Czytaj dalejJakie są wymiary i grubości płyt OSB? Jakie są zastosowanie płyty OSB? Czym różnią się poszczególne rodzaje płyty OSB? Sprawdźcie.
Czytaj dalejPłyty drewnopochodne zdominowały branżę meblarską i wykończeniową. Do najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych w budownictwie należą płyta OSB i MDF. Jakie są różnice pomiędzy tymi materiałami i czy mogą być stosowane równolegle w ramach jednego obiektu. Odpowiedzi przedstawiamy w poradnik...
Czytaj dalejBudowa murowanego domu, to przedsięwzięcie, które może zająć wiele miesięcy i musi być zaplanowane tak, by kluczowe etapy prac przypadały na porę wiosenną i letnią, kiedy możemy liczyć na sprzyjające warunki pogodowe.
Czytaj dalejPłyty OSB cieszą się sporą popularnością nie tylko jako materiał wykończeniowy, ale również budowlany. Możemy stosować je zarówno przy dużych obciążeniach, jak też w miejscach o podwyższonym poziomie wilgotności powietrza – oczywiście pod warunkiem, że dobrze dopasujemy rodzaj płyty. Co więcej, płyt...
Czytaj dalejWykańczanie podłogi nie musi polegać jedynie na wykonaniu wylewki betonowej, ocieplania i ułożeniu parkietu czy płytek. Rozwiązaniem godnym uwagi w tym temacie jest płyta OSB, która doskonale sprawdza się nie tylko jako materiał na ściany czy meble, ale także podłogi. Jak zatem dobrać odpowiednią pł...
Czytaj dalejPłyta OSB (oriented strand board – orientowana płyta wiórowa) to płyta drewnopochodna, której budulcem są płaskie wióry, zazwyczaj dębowe, sosnowe lub świerkowe, oraz żywice i inne substancje, które mają wpływ takie cechy płyty, jak odporność na wilgoć czy wytrzymałość.
Czytaj dalejKto nie chciałby płacić niższych rachunków za prąd czy ogrzewanie? To oczywiste, że każdy ucieszyłby się, gdyby mógł obniżyć koszty utrzymania domu bez uciekania się do tak dramatycznych form oszczędności, jak np. zakręcanie kaloryferów i spędzanie zimowych wieczorów w kurtce pod kołdrą. Dlatego war...
Czytaj dalejPsy, które przebywają dużą ilość czasu na zewnątrz, powinny posiadać własny, bezpieczny kąt. A tym może być dobrze zaprojektowana buda. Na rynku znajdziemy wiele nowoczesnych obiektów tego typu, jednak nie zawsze są one dostosowane do naszego pupila. W artykule pokazujemy więc krok po kroku, jak zbu...
Czytaj dalejDrewnopochodne płyty budowlane MFP znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie i poza nim. Wyróżniają się znakomitymi parametrami, są więc chętnie wykorzystywane do konstrukcji ścian działowych, wykonuje się z nich sztywne poszycie dachu oraz zabudowę skosów na poddaszu.
Czytaj dalejW domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym pod pokryciem dachu wykonuje się warstwę uszczelniającą. Zazwyczaj stanowi ją papa na deskowaniu lub folia wysokoparoprzepuszczalna. Czym te rozwiązania różnią się od siebie? Które z nich jest lepsze?
Czytaj dalejSufit podwieszany, czyli oparta na stalowym szkielecie konstrukcja z płyt kartonowo-gipsowych, to oryginalny i wygodny sposób na wykończenie pomieszczeń. Podwieszenie pozwala m.in. na zamaskowanie uszkodzonego stropu lub ukrycie instalacji.
Czytaj dalejDom szkieletowy, zależnie od tego, w jaki sposób zostanie wykończony, może wyglądać jak inne budynki drewniane bądź niczym nie różnić się od domów murowanych. Możliwości wykończenia elewacji domu szkieletowego jest więcej.
Czytaj dalejZ początkiem 2015 roku weszły w życie przepisy dotyczące izolacyjności termicznej dachów. Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dachu nie może przekroczyć 2,0 W/ (m2K). W kolejnych latach wielkość ta będzie ulegać dalszemu obniżaniu, solidne ocieplenie dachu staje się więc koniecznością.
Czytaj dalej