Blacha trapezowa czy blachodachówka? Wady i zalety
Które pokrycie dachowe będzie lepsze dla domu? Blachodachówka czy może jednak blacha trapezowa? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj dalejKtóre pokrycie dachowe będzie lepsze dla domu? Blachodachówka czy może jednak blacha trapezowa? Podpowiadamy w artykule.
Czytaj dalejBlacha to obok dachówki jedno z najpopularniejszych pokryć dachowych. Blachę trapezową zalicza się do grupy blach profilowanych, które aktualnie znajdują niemal powszechne zastosowanie na dachach domów jednorodzinnych, a także obiektów przemysłowych, magazynowych oraz gospodarczych.
Czytaj dalejŻadne pokrycie nie zapewni pełnej szczelności dachu jeżeli zaniedbana zostanie przestrzeń wokół komina. Uszczelnienie (obróbka) w tym miejscu najczęściej wykonywana jest z blachy (metodą twardą). Choć aktualna dostępność różnorodnych technologii pozwala uszczelniać kominy także metodą miękką (za pom...
Czytaj dalejDach to zwieńczenie budynku i bardzo istotny element jego konstrukcji. Aby mógł właściwie zabezpieczać przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, musi być solidny i stabilny. Spośród różnych konstrukcji dachowych za najstabilniejszą uważa się więźbę jętkową, która doskonale chroni bud...
Czytaj dalejChcąc zminimalizować koszty budowy domu, najlepiej rozbić sobie całościowy kosztorys na mniejsze elementy i poszukać oszczędności w każdym z nich z osobna. Dzięki temu możemy uważniej przyjrzeć się każdemu etapowi budowy i racjonalnie ocenić, co można zrealizować mniejszym kosztem. Sprawdźmy zatem, ...
Czytaj dalejWybór rodzaju dachu to jedna z najważniejszych decyzji, którą każdy inwestor musi podjąć już na etapie wyboru projektu domu. Od niej bowiem będzie zależeć wygląd budynku i jego funkcjonalność. Co więcej, wybór konstrukcji dachu jest uzależniony od przepisów lokalnych, dlatego nie może być całkiem do...
Czytaj dalejDach to znacząca pozycja w budżecie budowy domu. Zależnie od konstrukcji koszt budowy dachu może okazać się całkiem przystępny lub przyprawić o zawrót głowy. Rodzaj dachu i stopień nachylenia jego połaci mają też niemały wpływ na możliwość zagospodarowania powierzchni na poddaszu i nie pozostają bez...
Czytaj dalejPlamy na suficie są powodem do niepokoju. Pierwsza myśl, która przychodzi do głowy, gdy zauważymy zacieki na poddaszu, to przeciekający dach. To może być właściwa diagnoza, trzeba jednak pamiętać, że zdarzają się też zacieki, które nie są spowodowane przeciekaniem dachu.
Czytaj dalejDach dwuspadowy (szczytowy, siodłowy, dwupołaciowy) jest często wybierany jako zwieńczenie domów jednorodzinnych. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim prostej konstrukcji, która przekłada się na niskie koszty oraz łatwość budowy. Dach dwuspadowy umożliwia funkcjonalne zagospodarowanie podda...
Czytaj dalejBłędy podczas krycia dachu zdarzają się na budowie bardzo często. Czasem jest ich tak dużo, że jedynym sposobem naprawy jest zdjęcie pokrycia i zamontowanie go od nowa. Skutkiem większości z nich są przecieki, które niszczą konstrukcję i ocieplenie. Niejednokrotnie woda pojawia się także w domu.
Czytaj dalejPłaski dach jest alternatywą dla popularnych dachów wielospadowych. Jest elementem charakterystycznym nowoczesnej architektury. Warunki zabudowy często wykluczają jednak budowę domów z płaskim dachem w Polsce.
Czytaj dalejPolska jest podzielona na trzy strefy wiatrowe. Przeważająca część kraju leży w strefie, dla której zagrożenie silnymi wiatrami określono jako najmniejsze. Dla inwestorów z Polski centralnej huragany nie powinny więc stanowić zmartwienia. Ostatnie lata jednak pokazały, że gwałtowne zjawiska pogodowe...
Czytaj dalejOkapy przy dachu muszą być. Taka zasada obowiązywała jeszcze do niedawna. Dzisiaj okapy nie wydają się już niezbędne. Nowoczesne domy jednorodzinne są ich pozbawione. Znikają okapy, a z nimi także rynny i gzymsy. Co można zyskać, budując dach bez okapów?
Czytaj dalejW domach jednorodzinnych z poddaszem użytkowym pod pokryciem dachu wykonuje się warstwę uszczelniającą. Zazwyczaj stanowi ją papa na deskowaniu lub folia wysokoparoprzepuszczalna. Czym te rozwiązania różnią się od siebie? Które z nich jest lepsze?
Czytaj dalejDachy wentylowane to takie, w których wilgoć swobodnie wydostaje się poza budynek, a przepływające powietrze osusza konstrukcję i ocieplenie. Wentylacja, chociaż inaczej wygląda i działa w dachu płaskim, a inaczej w spadzistym, jest potrzebna w każdym z nich. Jej brak albo nieprawidłowe wykonanie mo...
Czytaj dalejWybór odpowiedniej konstrukcji dachu to niezwykle istotna kwestia w przypadku każdego rodzaju budowy. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są dachy mansardowe. Choć nie są obecnie zbyt często stosowane, ciągle znajdują nowych miłośników i zwolenników.
Czytaj dalejDach naczółkowy jest wariantem dachu dwuspadowego. To jego nieco bardziej urozmaicona wersja, wzbogacona o ścięte narożniki umieszczone na ścianach szczytowych. Jest dobrą propozycją dla inwestorów poszukujących sposobów na przełamanie dwuspadowej monotonii.
Czytaj dalejProste konstrukcje dachu są najłatwiejsze i najtańsze w budowie. Ale przy ich wykorzystaniu trudno osiągnąć oryginalne efekty. Bardziej niekonwencjonalne rezultaty uzyskamy, jeśli dach przybierze kształt kolebkowy.
Czytaj dalejKonstrukcje dachowe czterospadowe – w tym kopertowe – należą do jednych z bardziej popularnych w polskim budownictwie jednorodzinnym. Pojawiają się zarówno w domach o tradycyjnej, jak i bardziej nowoczesnej architekturze. Prezentują się atrakcyjnie, ale są droższe od dwuspadowych.
Czytaj dalejOkap to pozioma, dolna krawędź dachu, wysunięta poza płaszczyznę elewacji. Wbrew pozorom jego rola nie ogranicza się jedynie do funkcji dekoracyjnej. Jego zadaniem jest ochrona ścian zewnętrznych przed deszczem i śniegiem, odprowadzenie wody z dala od budynku. Ale nie tylko.
Czytaj dalej