Mieszkanie i sypialnia w stylu scandi boho – jak je urządzić?

Kiedy nordycka prostota trafia na kolorową bohemę, powstaje... scandi-boho. Nazywany też nowoczesną bohemą, ten nowy styl jest od pewnego czasu bardzo popularny i przez wielu preferowany. Wyciszony i jednocześnie ekscytujący styl urządzenia pasuje idealnie do każdego pomieszczenia. Zachwyca egzotyczną radością życia i skandynawską filozofią szczęścia hygge. Podoba się zarówno purystom, jak i prawdziwym fanom etno.

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu scandi-boho?
Jak urządzić mieszkanie w stylu scandi-boho?

 

Co to jest styl scandi boho?

Łącząc ze sobą dwa albo trzy ulubione style, można zyskać dwa albo trzy razy piękniejszy efekt. Styl scandi przybył z północy, ale mimo to posiada urzekające ciepło. Posiada wszystko, co jest potrzebne w chłodnym klimacie: ciepłe oświetlenie, wygodny fotel, puszysty dywan. Meble są funkcjonalne i wygodne, materiały naturalne, kolory wyszukane. Szwedzka prostota będąca podstawą skandynawskich aranżacji wynikła w XVIII wieku z propagowanej przez ówczesnego króla Gustawa III oszczędności. W arystokratycznym wydaniu skandynawskiej prostoty panuje kolor biały, szary, beżowy; stonowane barwy bliskie naturze. Meble są drewniane o prostych liniach i kształtach, nie ma miejsca na tworzywa sztuczne.

Styl boho, którego nazwa pochodzi od artystycznej cyganerii – bohemy – kreuje niekonwencjonalne podejście do uznanych kanonów i otwartość na nowe. W modzie odznacza się delikatnymi tkaninami, bogactwem dodatków, etnicznymi wzorami.

Jak stylizuje się scandi boho?

Boho trafia tutaj na skandynawską lekkość – trend, który utrzymuje się od dawna. Dla kogo boho jest zbyt kolorowy, shabby chic zbyt opatrzony, a sam scandi za bardzo prostolinijny, dla tego scandi boho albo nowoczesny styl bohemy z elementami etno, będzie w sam raz. O czym należy pamiętać urządzając mieszkanie w stylu scandi boho?

Jak zaprojektować i urządzić sypialnię? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł

 

Każdy wystrój w stylu boho pasuje charakterem i duszą do elementów w stylu vintage
Każdy wystrój w stylu boho pasuje charakterem i duszą do elementów w stylu vintage

 

  • Jasne, lekkie kolory stylu skandynawskiego są można powiedzieć podstawą łącznego efektu. Pomieszczenie powinno być jasne i pełne światła. Jasne zasłony, jasna/szara podłoga, białe ściany, jasna kanapa.
  • Styl boho wstawia w tym układzie fantazyjne akcenty. Na przykład kolorowe albo czarno-białe poduszki i narzuty, ręcznie tkane marokańskie dywany beni ourain, egzotyczne akcesoria z dalekich krajów, wyplatane ręcznie kosze, małe indyjskie albo marokańskie stoliki, surowe gliniane wazony i naczynia z drewna. Aktualnie dużą popularnością cieszą się wykonane techniką makramy makaty ścienne i wieszaki na kwiaty.
  • Mniej znaczy tutaj więcej. Cały urok skandynawskiej lekkości pryśnie, jeśli pomieszczenie będzie przeładowane. Poza tym egzotyczne dodatki etniczne najlepiej sprawdzają się, jeśli mogą w mieszkaniu w pełni się zaprezentować.
  • Ulubionymi kolorami stylu scandi boho są biel, krem, wyblakłe drewno i jako kontrast czerń, szarość i ciemny brąz.
  • Wybierać należy wysokiej jakości tkaniny i dywany ze wskazaniem na tradycyjne rękodzieło. Między prawdziwym dywanem beni ourain i tanią podróbką z nadrukowanym wzorem istnieje ogromna różnica. Szlachetne, ręcznie wykonane przedmioty mają wartość ponadczasową. Produkty masowe szybko tracą swój urok i po chwili stają się bezużyteczne. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby od czasu kupić jakiś modny przedmiot, byle tylko nie na masową skalę.
  • Każdy wystrój w stylu boho pasuje charakterem i duszą do elementów w stylu vintage (z innej epoki albo stylizowanych na takie). Trudno o lepsze dodatki, niż takie, które są prawdziwe i postarzały się z godnością.

Boho trafia tutaj na skandynawską lekkość – trend, który utrzymuje się od dawna.

 

Styl scandi-boho to chętnie wybierane rozwiązanie
Styl scandi-boho to chętnie wybierane rozwiązanie

 

Jak urządzić mieszkanie w stylu scandi-boho?

Tajemnicą wszystkich udanych aranżacji w stylu scandi boho jest naturalna baza w bieli, tremie, szarości i beżu. Także kolor jasnego drewna i czerń szczególnie często trafiają do mieszkania w stylu skandynawskim. Ściany, wykładziny podłogi i duże meble stanowią idealne, neutralne ramy, których potrzebujecie. Całość zostanie uzupełniona innymi popularnymi kolorami i elementami w stylu bohemy.

Kolorowe poduszki w orientalnym stylu są nieodzownym elementem stylu scandi boho. W przypadku celowego mieszania stylów należy zachować umiar w obie strony: nie dawać zbyt wiele dobrego, ani nie iść na zbytnią prostotę i minimalizm. Można sobie jednak spokojnie pozwolić na orzeźwiające barwne akcenty. Jakby to na przykład było z elegancką kanapą w turkusie albo taboretem w różu? Kolory mogą oczywiście zachowywać pastelowe tony, a meble klasyczny, skandynawski design. Stojące lampy, poduszki i rośliny doniczkowe wzbogacają nastrój i rozluźniają całość wystroju.

Nie tylko kolory i wzornictwo decydują o stylu scandi boho, ale również tekstura wystroju. Puszyste dywany, ciepła skóra i gładkie, metalowe powierzchnie – wszystko doskonale do siebie pasuje. Tworzy się przytulna atmosfera, zachęcająca do odpoczynku i relaksu.

Styl scandi-boho jest idealną okazją do tego, aby piękne pamiątki z podróży i inne cenne drobiazgi z dalekich, egzotycznych stron zaprezentować w oryginalnej scenerii. Praktycznie może to być wszystko – wełniane koce berberyjskie, prawdziwy dywan marokański beni ourein, fantazyjne poduszki indyjskie, ręcznie wykonane wazony i naczynia z gliny albo z drewna, grubo plecione kosze i mnóstwo innych dzieł egzotycznego rzemiosła. Oryginalne żyrandole i lampy z romantycznym albo etno wyglądem, stanowią dobre uzupełnienie dla aranżacji mieszkania w stylu scandi-boho.

Wspaniały styl łączący skandynawski z bohemą nie posiada sztywnych reguł. Dozwolone jest to, co się podoba. Mimo to, dobrze jest zwracać uwagę, aby swojego mieszkania nie przeładować. Zaleca się używanie barw i dodatków w sposób umiarkowany. W ten sposób prosty, nordycki spokój nie zostanie zakłócony.

Sprawdź: Elegancki salon i sypialnia w stylu nowojorskim – dlaczego warto?

Komentarze

Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.