Jak malować proszkowo samodzielnie w domu i czy warto?
Malowanie proszkowe to technika lakiernicza zaawansowana technologicznie. Do przeprowadzenia procesu potrzebny jest precyzyjnie dobrany sprzęt i konkretny rodzaj farb. Poznajcie technikę malowania proszkowego i rodzaj sprzętu, jaki będzie potrzebny w tym procesie.
Malowanie proszkowe - co to za technika?
Coraz więcej produktów, szczególnie metalowych, jest wykańczanych za pomocą malowania proszkowego - np. brama czy ogrodzenie. Ta technika cieszy się popularnością we wszystkich branżach: od przemysłu, poprzez motoryzację i budownictwo, aż do wykańczania wnętrz. Nic dziwnego, że wielu majsterkowiczów próbuje samodzielnie malować w tej technice.
Malowanie proszkowe to technika polegająca na aplikacji drobinek lakieru w postaci proszku. Nie ma tu rozpuszczalników, a do aplikacji nie stosuje się klasycznych narzędzi malarskich. Farba przylega do powierzchni dzięki ładunkowi elektrostatycznemu. Następnie element jest podgrzewany do temperatury około 200 stopni, co wywołuje proces polimeryzacji farby. Proszek topi się, tworząc gładką powierzchnię o jednolitej strukturze.
Ze względu na konieczność podgrzewania malowanego produktu, malowaniu proszkowemu najczęściej poddaje się elementy metalowe. Ta technika jest bardzo oszczędna, a nałożona warstwa równa i jednolita. Lakier poddany polimeryzacji stanowi dobre zabezpieczenie przed korozją i zarysowaniami.
Akcesoria potrzebne do malowania proszkowego
Na to, czy samodzielne malowanie proszkowe jest warte zachodu, wpływa przede wszystkim zakres prac. Nie warto tworzyć stanowiska dla malowania pojedynczych elementów. W warunkach domowych w tej technice nie uda się też malować dużych wyrobów. Określenie zakresu prac jest ważne, ponieważ przygotowanie stanowiska generuje konkretne koszty. Wymaga też wiele wolnej przestrzeni.
Do malowania proszkowego potrzebne jest duże wentylowane pomieszczenie, najlepiej garaż lub hala. Trzeba zaopatrzyć się też w kilka urządzeń, bez których proces nie przebiegnie prawidłowo.
Kabina
To miejsce, w którym dochodzi do samego procesu nakładania farby. Musi być szczelnie zamknięte, żeby powiewy wiatru nie przeszkadzały w aplikacji. Jednocześnie stanowisko trzeba wyposażyć w system wentylacji, a najlepiej wyciąg. W ten sposób można pozbyć się drobinek farby i utrzymać stanowisko w czystości, a lakiernika w dobrym zdrowiu.
Agregat
Sercem systemu jest agregat wytwarzający pole elektrostatyczne i przekazujący je drobinkom farby. Dobre agregaty kosztują kilka tysięcy złotych i nie sposób ich zastąpić innym urządzeniem. Jest to jednak sprzęt na wiele lat. Wybierając urządzenie dobrej jakości, można też ograniczyć zużycie farby i zmniejszyć koszt malowania.
Piec
To w nim wygrzewa się elementy pomalowane. Na początek można wykorzystać piecyki przeznaczone do innych zadań, a nawet piece kuchenne. Ważne jest to, żeby mogły wytworzyć temperaturę w okolicach 200 stopni i utrzymać ją na tym poziomie. Muszą być też wymiarami dostosowane do wielkości wypalanych elementów. Profesjonalne piece są bardzo drogie, zatem taką inwestycję warto wziąć pod uwagę dopiero po rozwinięciu działalności.
Malowanie proszkowe w domu - czy to się opłaca?
Akcesoria potrzebne do rozpoczęcia procesu malowania proszkowego są stosunkowo kosztowne. Samo przygotowanie takiego ciągu technologicznego wymaga też sporo wolnej przestrzeni. Dlatego już na tym etapie można mieć wątpliwości dotyczące opłacalności tej techniki.
Z pewnością malowanie proszkowe w domu jest kosztowne na etapie przygotowania stanowiska. Późniejsze koszty ograniczają się jedynie do zakupu farby i energii potrzebnej do wytworzenia ciepła w piecu. Jest to technika bardzo oszczędna i koszt malowania jest niewielki. Nie tworzą się też uciążliwe odpady, za których utylizację trzeba by było płacić.
Jeśli zatem mamy konkretny pomysł na wykorzystanie stanowiska, warto w nie zainwestować. Trzeba przeliczyć, w jakim czasie linia technologiczna się zwróci. Jeśli praca ma przynieść korzyści finansowe, to czy jest odpowiedni rynek zbytu. Natomiast jeżeli chcemy własną linią zastąpić opłacanie usług świadczonych przez kogoś innego, to obliczamy, kiedy zaczniemy notować zysk. To pozwoli w miarę precyzyjnie określić, czy warto montować w dom urządzenia do malowania proszkowego.
Sprawdź: Farby strukturalne: jak i gdzie stosować? Jaki efekt uzyskamy?
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.