Pianka akustyczna czy wełna do wygłuszenia pomieszczeń?
Pianka akustyczna i wełna to materiały najczęściej wykorzystywane do wygłuszania pomieszczeń. Oba stanowią skuteczną izolację, jednak ich cechy pozwalają na zastosowanie produktów w innych obszarach. W poradniku pomożemy wybrać odpowiedni materiał do wygłuszenia pomieszczeń.
Wygłuszenie pomieszczeń - kiedy warto?
Hałas jest czynnikiem uznawanym za szkodliwy dla zdrowia. Długotrwałe narażenie na głośne dźwięki powoduje rozdrażnienie, nerwowość i problemy z koncentracją. Ponadto może prowadzić do problemów ze snem i pogorszenie jakości wypoczynku. Ten czynnik jest szczególnie uciążliwy, jeśli pojawia się w miejscu wypoczynku, czyli w mieszkaniu.
Wygłuszenie pomieszczeń za pomocą pianki akustycznej lub wełny jest skuteczną metodą ograniczenia emisji hałasu. Warto zdecydować się na taki ruch przede wszystkim w sytuacji, kiedy doskwierają nam głośne dźwięki dochodzące z zewnątrz. Jest to zalecane w domach ulokowanych przy ruchliwych ulicach, a także w przypadku hałasu dobiegającego z sąsiedniego mieszkania.
Warto zastosować izolację także w pomieszczeniach, gdzie hałas jest generowany. Chodzi o studia nagrań, domowe warsztaty czy pomieszczenia do głośnego odtwarzania muzyki. Trzeba bowiem pamiętać, że hałas wywołuje rozdrażnienie nie tylko u nas, ale również u sąsiadów.
Pianka akustyczna - charakterystyka
Pianka akustyczna to rodzaj maty o właściwościach tłumiących i rozpraszających dźwięk. Pianka jest wykonana z poliuretanu lub innego tworzywa sztucznego. W procesie produkcyjnym uzyskuje się charakterystyczną strukturę, która tłumi dźwięki. Często dodatkowo pianki są formowane w piramidki. Ten kształt nazywany jest często pułapką basową i wytłumia niskie tony.
Pianki akustyczne montowane są do ściany za pomocą kleju. Są bardzo lekkie i trwałe. Dzięki elastycznej sprężystej budowie wykazują się odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Producenci oferują je w wielu wariantach, które różnią się między sobą kształtem i grubością maty. Mogą mieć rozmaite kolory, sposób wykończenia, a także parametry wygłuszania. Ma to duże znaczenie, ponieważ pianki pozostają widoczne w aranżacji.
Właściwości wełny akustycznej
Wełna akustyczna to wełna mineralna, jednak o lepszych parametrach izolacji akustycznej. Proces produkcji jest przeprowadzany w taki sposób, żeby materiał bardzo dobrze rozpraszał i tłumił hałas. Ponadto wełna tworzy skuteczną izolację termiczną. Jest sprężysta i łatwa w formowaniu, dlatego wykonana z niej izolacja nie ma pustych miejsc czy nieszczelności.
Wełna mineralna oferowana jest w postaci arkuszy o grubościach 50, 80 i 100 mm. Można ją montować zarówno na powierzchniach pionowych, jak i stropach czy dachach. Jej struktura nie jest odporna na wilgoć, a także mocno się pyli. Dlatego materiał wymaga zabudowy za pomocą płyt gipsowych lub drewnopochodnych.
Pianka akustyczna i wełna - którą zastosować?
Przy zastosowaniu odpowiedniego produktu, grubości i wykończenia, oba materiały mogą zapewnić skuteczną izolację. Porównywalny stopień wygłuszania sprawia, że podczas wyboru należy kierować się pozostałymi cechami charakterystycznymi. Pod uwagę trzeba wziąć przede wszystkim stan techniczny obiektu.
Pianka akustyczna
Ten materiał warto zastosować przy wygłuszaniu pomieszczeń już urządzonych i użytkowanych. Jest to najskuteczniejsze rozwiązanie w sytuacji, kiedy w fazie budowy i projektu nie przewidziano tworzenia dodatkowej izolacji akustycznej. Warstwa pianki jest widoczna, co może utrudnić stworzenie wymarzonej aranżacji pomieszczenia. Ponadto jej grubość w pewnym zakresie zmniejsza powierzchnię użytkową pokoju.
Pianka może zaizolować wnętrze i ochronić je przed dźwiękami dochodzącymi z zewnątrz. Jedak dużo skuteczniej tłumi hałasy powstające w pomieszczeniu i zapobiega ich wydostawaniu się poza pomieszczenia. Dlatego pianka akustyczna najczęściej umieszczana jest na ścianach w studiach nagrań, domowych warsztatach, a także… pokojach dzieci.
Jeśli zatem nie planujemy remontu i przebudowy ścian lub stropów, pianka akustyczna będzie odpowiednim materiałem wygłuszającym.
Wełna mineralna
Ten materiał można zastosować do izolacji obiektów, które są w fazie budowy. Wełnę umieszcza się wewnątrz ścian działowych, gdzie wypełnia przestrzenie pomiędzy profilami. Można wyciszyć nią ściany i stropy w budynkach szkieletowych. Świetnie sprawdza się jako izolacja akustyczna (oczywiście także termiczna) stropodachów i dachów.
Do ułożenia wełny mineralnej nie wystarczy klej i wolne popołudnie. Budowa takiego wygłuszenia wymaga zaawansowanych prac budowlanych. Jeśli planujemy poważny remont w mieszkaniu lub dom jest jeszcze w fazie projektu, warto wybrać ją na izolację. Nie zajmie wolnej przestrzeni na zewnątrz, nie zaburzy estetyki obiektu, a jedynie wypełni przestrzenie, które i tak są puste.
Komentarze
Ten artykuł nie został jeszcze skomentowany.