Wełna celulozowa i pianka PUR: zalety i wady ocieplania

Izolacja termiczna to jeden z najważniejszych aspektów budowy domu czy generalnego remontu. Wybierając materiał do ocieplenia, warto rozważyć kilka czynników, które mają wpływ na skuteczność izolacji i jej adekwatność do naszych potrzeb. W tym przypadku podjęcie dobrej decyzji odgrywa niebagatelną rolę, ponieważ dzięki temu możemy znacznie obniżyć koszty ogrzewania domu.

Wśród stosowanych obecnie materiałów najpopularniejsza wydaje się wciąż wełna mineralna i styropian, jednak nie są to jedyne opcje – i nie zawsze najkorzystniejsze. Tym razem skupimy się zatem na nowoczesnych alternatywach: piance poliuretanowej i wełnie celulozowej.

Pianka PUR (pianka poliuretanowa) i jej rodzaje

Pianka poliuretanowa to materiał izolacyjny powstający w wyniku reakcji chemicznych zachodzących pomiędzy żywicą i utwardzaczami. Izolację wykonuje się metodą natrysku – piana naniesiona na dowolną powierzchnię po pewnym czasie twardnieje, tworząc bardzo szczelną izolację. Utwardzanie pianki może wymagać odpowiedniej wilgotności powietrza – dzieje się tak, jeżeli stosujemy piankę jednokomponentową – optymalny poziom wilgoci to ok. 50-60%. W przypadku pianek dwukomponentowych utwardzenie odbywa się dzięki reakcjom zachodzącym pomiędzy komponentami pianki, więc jej montaż nie jest uwarunkowany wilgotnością. Drugim czynnikiem, od którego może być uzależniona możliwość montażu pianki PUR, jest temperatura powierza. O ile pianki zimowe mogą być natryskiwane nawet przy niskich temperaturach, o tyle pianki letnie wymagają co najmniej 10˚C.

 

Ocieplanie domu pianką poliuretanową
Ocieplanie domu pianką poliuretanową

 

Kolejny podział pianek – kluczowy przy wyborze materiału do danej powierzchni – to pianki otwartokomórkowe i zamkniętokomórkowe. Pierwszy typ jest stosowany we wnętrzach i do ocieplania stropu, drugi zaś – do izolacji ścian zewnętrznych, fundamentów czy podłogi na gruncie. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami polega na tym, że pianka otwartokomórkowa jest lżejsza, tańsza i ma większy poziom paroprzepuszczalności oraz lepszą izolację akustyczną. Pianka zamkniętokomórkowa ma natomiast niższy współczynnik przenikania ciepła (jest więc silniejszym izolatorem) oraz wyższy poziom odporności na uszkodzenia.

Wełna z celulozy

Wełna celulozowa, jak sama nazwa wskazuje, jest produkowana z … papieru, oczywiście będącego surowcem wtórnym. Technika wytwarzania sprawia, że jest to materiał ekologiczny: makulatura jest po prostu mielona, by następnie mogły powstać z niej włókna zaimpregnowane odpowiednim preparatem. Podobnie jak pianka, wełna celulozowa nie jest sprzedawana w formie stałych brył (np. płyt) – ma postać sypką i jest nadmuchiwana lub natryskiwana na wybraną powierzchnię przy pomocy specjalistycznego sprzętu – agregatów. Do metod montażowych należy nadmuch otwarty (na otwarte elementy konstrukcji), wdmuchiwanie (zamknięte elementy konstrukcji) oraz natrysk (włókna są wówczas nasączane preparatem, który umożliwia przyklejenie ich do izolowanej powierzchni).

 

Ocieplanie domu wełną z celulozy
ProAgro
Ocieplanie domu wełną z celulozy

 

Dzięki swojej niespoistej strukturze wełna celulozowa świetnie sprawdza się w niestandardowych przestrzeniach, do wypełniania szczelin i skosów. Często także stosuje się włókna celulozowe do izolacji domów szkieletowych, a także drewnianych stropów czy podłogi na legarach. Co ciekawe, jeżeli użyjemy tego typu materiału do ocieplenia np. stropu, nie jest już konieczna wiatroizolacja ani dodatkowa ochrona przed nadmiarem wilgoci – co rzecz jasna obniża koszty termoizolacji.

Zalety i wady – porównanie materiałów

Zarówno pianka poliuretanowa, jak i wełna celulozowa mają swoje mocne i słabe strony. Oto kilka istotnych zalet i wad obu materiałów, na które warto zwrócić uwagę, podejmując decyzję o wyborze metody izolacyjnej:

 

Zalety i wady - porównanie materiałów
JakBudowac.pl
Zalety i wady - porównanie materiałów

 

Dokonując wyboru pomiędzy pianką PUR a wełną celulozową, warto zastanowić się przede wszystkim nad adekwatnością każdego z tych materiałów do technologii, w jakiej został zbudowany nasz dom oraz do powierzchni, którą zamierzamy ocieplać. Jeśli chodzi o cenę – porównanie kosztów obu omawianych metod (jak również porównanie ich do bardziej standardowych typów izolacji: wełny mineralnej czy styropianu) nie powinno ograniczać się jedynie do samego kosztu montażu, ale także do późniejszych oszczędności.

Przeczytaj także: Pianka akustyczna czy wełna do wygłuszenia pomieszczeń?

Komentarze

  • Adam W 2020-08-30T05:22:50Z

    Deklarowany współczynnik przewodzenia ciepła przez większość producentów piany to 0,037 tak samo jak w przypadku celulozy więc tu jest pierwszy błąd, drugi jest taki że paroizolacja i wiatroizolacja musi być zastosowana(dach), na strop tylko paroizolacja pod celulozę. Co do zdolności dyfuzji pary wodnej: Piana 3, celuloza 2, wełna skalna 1 - im mniej tym lepiej.